20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'DA MÜBADELENİN 95'İNCİ YILINDA MÜBADİLLER DENİZE KARANFİL BIRAKTI

Samsun'da Mübadelenin 95'inci yılında mübadiller denize karanfil bıraktı

Samsun'da mübadelenin 95'inci yılı nedeni ile biraraya gelen mübadiller, göç yolunda hayatını kaybedenleri, Karadeniz'e karanfiller atarak andı.

28 Ocak 2018 Pazar 18:35 GÜNCEL

Samsun'da Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonu ve Samsun Mübadele Derneği tarafından düzenlenen anma töreninde, hayatını kaybeden mübadiller için Karadeniz'e karanfil bırakıldı. 


Samsun'da Lozan Barış Antlaşması kapsamında 1923 yılında  imzalanan Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi'nin ardından, göç yolunda hayatını kaybeden mübadiller, Karadeniz'e atılan karanfillerle anıldı.

Karadeniz Rumeli Dernekleri Federasyonunca mübadelenin 95. yılı dolayısıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Yunanistan'dan gelenlerin de katılımıyla mübadiller, Kurtuluş Yolu'nda Bandırma Vapuru'nu simgeleyen ve o dönem Tütün İskelesi olarak bilinen yere inşa edilen iskelede toplandı.

İstiklal Marşı ve Yunanistan milli marşının okunmasının ardından 56 mübadil kuruluşu adına hazırlanan ortak bildiri okundu.

Samsun'da biraraya gelen mübadiller, daha sonra "Vardar Ovası" türküsü eşliğinde Karadeniz'e karanfil bıraktı.Samsun Mübadele Derneği Başkanı Olcay Kınay Yanık, yaptığı açıklamada, mübadelenin Lozan Barış Antlaşması'nın ek maddesi olan Türkiye'deki Ortodoks Rumlarla Yunanistan'daki Türklerin takas antlaşması olduğunu söyledi.

Atalarının göç yollarında pek çok sıkıntı ve üzüntü çektiklerini anlatan Yanık, "Onları paylaşmak adına her yıl bu etkinlikleri düzenliyoruz. Her yıl çoğalarak bu etkinliklere katılım sağlanıyor. Bu etkinlikleri tarihimizi, kültürümüzü, örf, adet, gelenek, göreneklerimizi gelecek nesillere aktarmak için yapıyoruz. Amacımıza ulaştığımızı düşünüyoruz." dedi.Yunanistan'ın Kavala Belediye Başkan Yardımcısı Anastasios Andrianidou ise bugünün çok özel bir gün olduğunu vurgulayarak, "Dedelerimiz ve büyükannelerimizin o dönemdeki konuşmaları aklıma geliyor. Bu topraklardan, Bafra'dan, Samsun'dan ayrılarak yabancı bir ülkeye gittiler. O ülkenin adı Yunanistan. Kavala'dan Müslüman ve soydaşlarınız, bu tarafa yine yabancı bir ülkeye geldi. Bu anavatanlar bizleri birleştiriyorlar. Şu anda kardeşiz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun-Amasya-Çorum'a Hızlı Tren müjdesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Samsun-Amasya-Çorum'a Hızlı Tren müjdesi