17 Haziran 2021 Perşembe

SAMSUN'DA MÜLTECİLERİN ASTIĞI ARAPÇA TABELALAR İLKADIM BELEDİYESİ ZABITASI TARAFINDAN SÖKÜLDÜ

Samsun'da mültecilerin astığı Arapça tabelalar İlkadım Belediyesi zabıtası tarafından söküldü

Samsun'da İlkadım Belediyesi Zabıtaları, Türkçenin korunması kanunu kapsamında mültecilerin açtığı iş yerlerine astığı Arapça tabelaları söktü, mültecilerin iş yerlerinde ruhsat denetimi yaptı.

13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:58 GÜNCEL

Samsun'un İlkadım ilçesine bağlı Çiftlik, Hakkıbey ve Saadet caddelerinde mülteciler tarafından açılan iş yerlerine asılan Arapça tabelalar İlkadım Belediyesi Zabıta görevlileri tarafından söküldü.


Samsun'da İlkadım Belediyesi zabıta ekipleri ilçe genelinde Türkçenin korunması kanununa istinaden ve gelen yoğun ihbarlar nedeniyle yabancı uyruklu kişilere ait iş yerlerinde, yabancı tabela çalışma izni ve ruhsat denetim düzenledi. Düzenlenen denetimde kanun gereği yüzde 75’i Türkçe olmayan tabelalar tek tek sökülerek iş yeri sahipleri uyarıldı.

Kent genelinde çoğunluğu Suriyelilere ait iş yerlerindeki yabancı tabela, afiş ve reklamları mercek altına alan İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, yabancı uyruklu iş yerlerinin denetimi için özel bir ekip kurdu.Gelen şikayetleri anında değerlendiren zabıta ekipleri vatandaşların yoğun olarak kullandığı Çiftlik Mahallesi, Hakkı bey ve Saadet Caddesi'nden başlayarak ilçe genelinde denetim yaptı.Yapılan denetimlerde Arapça tabelalar, çalışma izni ve iş yeri ruhsatı incelenirken kanunlara uymayan, zabıtayı görünce dükkanın kapatıp giden  iş yerleri hakkında ise tespit tutanağı tutuldu.

Suriyeli sığınmacıların en yoğun yaşadığı ilçenin İlkadım olduğunun altını çizen İlkadım Belediyesi Zabıta Müdürü Şeref Sarı ''Şehrimizde, son yıllarda Suriye uyruklu vatandaşlarımız tarafından çok sayıda işyeri açarak yerleşik düzene geçildiği aşikar.  Bu işyerlerinin büyük bir kısmı da yine Suriye uyruklu vatandaşlarımıza hitap ettiğinden tanıtımlarına yönelik tabela, pankart ve flamaları da yabancı harf ve kelimelerle yazılmıştır. İşyerlerinde TSE standartlarına uyan esnaflarımız gibi Suriyeliler'de kanunlarımız uymak zorunda. Bu sorunların çözüme kavuşması için konunun takipçisi olacağım. Zabıta ekiplerimizle sık sık denetim yaparak ilçemizde imla hatalarının olduğu tabela, poster ve afişlerin oluşturduğu görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyeceğiz ''dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

vatandaş

13 Mayıs 2019 Pazartesi 15:56

AHHHH ZABITA MÜDÜRÜM AHHH ŞEREFİM SENDE SAÇLARI AĞARTTIN

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Vezirköprü'de aranan kayıp Ecrin Kurnaz 7'inci günde de bulunamadı

Samsun Vezirköprü'de aranan kayıp Ecrin Kurnaz 7'inci günde de bulunamadı