19 Nisan 2019 Cuma

SAMSUN'DA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN HAVZA İLÇESİNE GELİŞİNİN 99'UNCU YILI TÖRENLE KUTLANDI

Samsun'da Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yılı törenle kutlandı

Samsun'un Havza ilçesinde, Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yılı gerçekleştirilen tören ile kutlandı. Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yıl dönümü..

25 Mayıs 2018 Cuma 18:43 GÜNCEL

Samsun'un Havza ilçesinde büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yıl dönümü, ilçede gerçekleştirilen törenle kutlandı.


Havza ilçesinde yapılan törende Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 99'uncu yıl dönümü dolayısıyla İlk Kıvılcım Şehitler Parkındaki şehitler anıtına Havza İlçe Kaymakam Metin Yılmaz ile Havza Belediyesi Belediye Başkanı Murat İkiz tarafından çelenk sunuldu.

Buradaki törenin ardından Havza Atatürk Evi'ne kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşün ardından 19 Mayıs Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, Ulusal Kurtuluş Mücadelesini Anma Yürüyüşü kapsamında Samsun'dan getirdikleri bayrağı, Havza İlçesi Kaymakamı Metin Yılmaz'a verdi.

Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yılı nedeniyle düzenlenen tören ise saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Samsun Valisi Osman Kaymak, Atatürk'ün Havza ilçesine gelişinin 99'uncu yılı kutlama töreninde yaptığı konuşmada, Türk milletinin tarih boyunca çok zor günler geçirdiğini ama bütün olumsuzluklara rağmen zorlukların tümünü atlatma becerisini gösterdiğini söyledi.

Bunun tek nedeninin Türk milletinin hiçbir zaman esareti kabul etmemesi olduğuna dikkat çeken Kaymak, şöyle konuştu:

"Bu yüce millet, kendisini sahneden silmek isteyen aciz saldırılara çok tanıklık etmiştir. Bu saldırılar dün devam ettiği gibi bugün ve yarın da olacaktır. Bu menfur güçlerin hesaplayamadığı bir şey vardır. Bu yüce milletin birlik ve beraberlik duyguları. Vatanımızın sessiz, kalender, hoşgörülü, içinde bir çocuğun masumluğunu barındıran milleti, vatanına bir saldırı olduğunda nasıl atılgan nasıl yürekli, nasıl da canını verecek kadar büyük bir millet olduğunu bütün dünyaya göstermiştir."Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise, Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktığını, 4-5 gün kaldıktan sonra 25 Mayıs'ta Havza'ya gelip 18 gün geçirdiğini anlattı.

Havzalıların Mustafa Kemal'e sahip çıkıp bağırlarına bastıklarını belirten İkiz, "Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı ve cumhuriyetin temelleri Havza'da atıldı. Atatürk'ün burada 18 gün kalmasının nedeni, Havza'nın o yıllarda güvenli bölge olması ve Havzalıların sahip çıkmasıdır. Ayrıca o yıllarda böbreklerinden rahatsız olan Atatürk, 18 gün boyunca Havza kaplıcalarında tedavi olmuştur." diye konuştu.

Tören, öğrenciler ve Havzalı gazilerin Atatürk'ün Samsun'a çıkışı ile Havza'ya gelişini anlatan gösteriyi sahnelenmesinin ardından sona erdi.

Törene, MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek ile vatandaşlar katıldı.  

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valisi Kaymak Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 99'uncu yılı töreninde konuştu

Samsun Valisi Kaymak Atatürk'ün Havza'ya gelişinin 99'uncu yılı töreninde konuştu