04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA O İLÇEYE 13 FABRİKA KURULACAK 3 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Samsun'da o ilçeye 13 fabrika kurulacak 3 bin kişi istihdam edilecek

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 50 milyon TL'lik yatırım ile yapılacak Tekstil Kent projesi kapsamında 13 fabrikanın kurulacağı ve 3 bin kişiye istihdam imkanı sağlanacağı açıklandı.

21 Nisan 2020 Salı 23:17 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde 94 bin metrekarelik alanda kurulacak olan Tekstil Kent yatırımı ile 3 bin kişiye iş imkanı sağlanacağı açıklanırken, yapılacak yatırım ile ilgili bilgiler verildi.


Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan Tekstil Kent için hazırladıkları projelerin onaylandığını açıkladı. 

Çarşamba ilçesinde 94 bin metrekarelik arazi üzerine kurulacak 50 milyon liralık Tekstil Kent Projesinde, 13 tekstil fabrikası yer alacak ve 3.000 kişinin istihdam etmesi sağlanacak.

Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan “Tekstil Kent’de yer alacak yatırımların projeleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından onaylanarak yayımlandı. Bu sayede toplam 50 milyon lira tutarındaki projenin yüzde 55’ini hibe olarak alacağız. 13 adet tekstil fabrikasının yer alacağı projemizi 2020 yılı içerisinde başlayıp bir yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. İlk etapta çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 3.000 kişiyi istihdam edip, ilerleyen zamanlarda bunu 5.000’e çıkarmayı planlıyoruz"  diye konuştu.

Başkan Doğan “Tekstil Kent Projesini her firma için 2 bin 500 ile 4 bin 500 metrekare kapalı alan olacak şekilde hazırladık. Ayrıca firmalara 2 bin metrekare açık alanda sosyal donatı alanı tahsis edeceğiz, çalışanların büyük çoğunluğu kadınlardan oluşacağı için, personellerin çocuklarının bakımının yapılacağı kreş de Tekstil Kent’in içinde yer alacak.”

Tekstil Kent projesinin istihdama büyük katkı yapacağını söyleyen Başkan Halit Doğan “Sektörde en çok yaşanan sıkıntılardan biri kalifiyeli işçi sorunudur. Tekstilkent'e mesleki eğitim merkezi kuracağız. Burada istihdama katılacak hemşehrilerimizin alanında uzmanlaşarak göreve başlaması için eğitimler vereceğiz." 

Çarşamba’nın kendi markasını üreteceğini söyleyen Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan: “Çarşamba'nın kendi markasını üretmesi için çalışmalar yapacağız, firmalarımız ile el ele verip kendi markamızı üreteceğiz. Projemizin onay süreçlerini tamamladık, artık kısa zaman içerisinde Tekstil Kent’in inşaatına başlamak istiyoruz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Tarım Bakanlığı’na, AK Parti Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş’a, tüm milletvekillerimize ve TKDK Samsun Koordinatörü Bülent Turan’a teşekkür ederim” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Milletvekili Erhan Usta sakallı yeni imajı ile evde kalalım çağrısı yaptı

Milletvekili Erhan Usta sakallı yeni imajı ile evde kalalım çağrısı yaptı