14 Haziran 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA O ÖZEL HASTANE TAHSİL ETTİĞİ 2.720 TL PARAYI AİLEYE GERİ ÖDEDİ

Samsun'da o özel hastane tahsil ettiği 2.720 TL parayı aileye geri ödedi

Samsun'da özel bir hastanenin solunumu durmuş olan ve acilden girişi yapılan hastanın ailesinden tahsil ettiği 2.720 TL para olayında yeni gelişme.. Özel hastane tahsil ettiği o parayı aileye geri ödedi..

08 Kasım 2020 Pazar 18:42 GÜNCEL

Samsun'da özel bir hastaneye nabzı ve solunumu durmuş bir şekilde acilden girişi yapılan Hasan Yeşilot'un ailesinden hastane tarafından 2.720 TL para tahsil edilmesi olayı gündem oldu.


Samsun'da söz konusu özel hastaneye 28.10.2020 tarihinde saat 00:10 civarı nabzı ve solunumu durmuş olarak acilden girişi yapılan Hasan Yeşilot'un ölüm haberi ise aynı hastaneden aynı gün saat 00:45'de ailesine haber verildi. Hastaneye giriş yaptıktan 35 dakika sonra ölümü gerçekleşen Hasan Yeşilot'un ailesinden ise cenaze henüz teslim edilmeden toplam 2.720 TL masraf çıkartıldı. Acil Servis'den durumu acil olarak girişi yapılan hastaların yakınlarından ücret alınmaması gerekirken, özel hastaneye acil servisten giriş yaptıktan 35 dakika sonra yakınlarını kaybeden aileye 2.720 TL fatura çıkartması şaşkınlık yarattı.

YANLIŞLIK YAPTIK DEDİLER PARAYI GERİ ÖDEDİLER
Hastaneden cenazelerini alarak ayrılan aile daha sonrası ki günlerde ise E-Nabız uygulamasına bakarak Hasan Yeşilot'a hangi tehlillerin uygulandığını araştırdı. E-Nabız uygulamasında hayatını kaybeden Hasan Yeşilot adına söz konusu özel hastanede hiç bir tahlil yapılmadığı yönünde ekran görüntüsünü gören aile, soluğu hastanede aldı. Özel hastane ile görüşen aile, tetkik yapılmadığı halde kendilerinden para alındığını ileri sürerek duruma tepki gösterdi. Bunun üzerine hastane yetkilileri yanlışlık yapıldığını belirterek, aileye tahsil ettikleri 2.720 TL parayı geri ödedi.

Öte yandan aile söz konusu özel hastaneden Sağlık İl Müdürlüğüne dilekçe yazarak şikayetçi oldu.

AİLE DURUMU FARK ETMEMİŞ OLSAYDI ÖDEDİKLERİ PARA KASAYA GİDECEKTİ
Olayla ilgili yaptığımız araştırmada, hastane çalışanlarının durumu ciddi olan ve acilden girişi yapılan hastalardan ücret alınmaması ya da bu hastalar için ailelere fatura çıkartılmaması gerektiği ile ilgili bilgilendirilmelerine rağmen bu hatayı yaptıkları bildirildi. Hastanede tedavi görürken vefat eden hastalar için ailelerden aynı anda para talep edilmesinin de etik olmadığı bildirilirken, konuyla ilgili söz konusu özel hastanede yapılan yanlışlığın özeti ise şu şekilde.

Aile durumu fark etmemiş olsaydı, özel hastaneye ödemiş oldukları 2.720 TL para hastanenin kasasına girecekti. Durumu ciddi olan ve acilden giriş yapılan hastalardan ücret alınmaması gerekmesine samsunkenthaber rağmen, söz konusu özel hastane acilden girişi yapıldıktan 35 dakika sonra vefat eden hastanın yakınlarına cenazeyi bile henüz teslim almamışken 'Hizmet Döküm Detayı' adı altında fatura çıkarttı. Acilden giriş yapılmasına rağmen parayı ödeyen aile, ertesi günlerde E-Nabız uygulamasına bakarak, tahlil ve tetkikleri görmek istedi. Ancak E-Nabız uygulamasında Hasan Yeşilot adına söz konusu özel hastanede yapılmış herhangi bir tetkik kaydı görünmedi. (Ailenin verdiği bilgiye göre tetkikler daha sonra sistemde görüntülendi) Bu konuda da edindiğimiz bilgiye göre, yapılan tetkik ve tahliller E-Nabız sistemine geç düşebiliyor. Yani hastane tahlil ve tetkikleri yapmıştır ancak bu bilgiler E-Nabız uygulamasına henüz geçmemiştir. 

DEVLET O MASRAFLARI ZATEN ÖDÜYOR
Sonuç olarak, özel hastanelerin çalışanlarına durumu acil olan hastalardan ücret alınmayacağını, durumu acil olan ve acilden girişi yapılan hastalarla ilgili hasta yakınlarına fatura düzenlenmemesi gerektiğini öğretmesi gerekiyor. Zira devlet durumu gerçekten acil olan ve acilden girişi yapılan hastalara uygulanan tahlil ve tetkik gibi işlemlerin masraflarını bu özel hastanelere zaten veriyor. Ortada böyle bir durum varken, özel hastanelerin bir de hasta yakınlarından fatura düzenleyerek para tahsil etmesi akıllara başka soruların gelmesine neden oluyor.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İstifa duyurusu yapıldı! Berat Albayrak'ın sosyal medya sayfaları hacklendi mi?

İstifa duyurusu yapıldı! Berat Albayrak'ın sosyal medya sayfaları hacklendi mi?