19 Mayıs 2019 Pazar

SAMSUN'DA OKULDA ÜRETİLEN TEMİZLİK MALZEMESİ DEVLETE 4.5 MİLYON TL GELİR KAZANDIRDI

Samsun'da okulda üretilen temizlik malzemesi devlete 4.5 milyon TL gelir kazandırdı

Samsun'da bulunan Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Ata Kimya markası ile öğrencilerin ürettiği temizlik malzemeleri ile devlete 4.5 milyon TL gelir kazandırıldı.

02 Ekim 2018 Salı 15:42 GÜNCEL

Samsun'da Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde Kimya Teknolojisi Bölümü öğrencileri ve öğretmenleri tarafından Ata Kimya markası ile üretilen temizlik malzemeleri devlete geçtiğimiz yıl 4.5 milyon TL gelir sağladı.


Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 1989 yılında laboratuvar giderlerinin karşılanması için üretimine başladığı genel temizlik maddelerini dışarıdan talep gelince Ata Kimya" markası ile pazarlamaya başladı. 

Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Kimya Teknolojisi Bölümü tarafından üretilen "Ata Kimya" markalı evsel ve endüstriyel temizlik maddeleri, hastane, üniversite, askeriye ve yurt gibi kamu kurumları başta olmak üzere kentteki birçok özel sektör ve sivil toplum kuruluşuna satılıyor.

Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Saraç, yaptığı açıklamada, yılda ortalama 2 bin ton temizlik maddesi ürettiklerini söyledi.

Üretime, okulun ve kimya laboratuvarının ihtiyaçlarının karşılanması için 1989 yılında 25 metrekarelik bir alanda başlandığını anlatan Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ahmet Saraç, talebin artması nedeniyle okulun bodrumundaki 750 metrekarelik alanda üretimin sürdürüldüğünü belirtti.Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Saraç, ürünleri "Ata Kimya" markası ile satışa sunduklarını, marka tescili için çalıştıklarını aktardı.

 Öğrenciler üretime katkı veriyor

Okul bahçesinde yapımına başlanan kimya teknolojisi binasının tamamlanmasıyla üretim alanlarını bin 500 metrekareye çıkaracaklarını ifade eden Saraç, şunları dile getirdi:

"Öğrencilerimiz gönüllü olarak atölye çalışmalarına katılıyor. Derslerinden arta kalan zamanlarda Kimya Üretim Atölyesi'nde öğretmenleriyle üretime katkıda bulunuyor. Asgari ücretin üçte biri, yaz aylarında ise tamamını öğrencilerimiz kazanmaktadır. Öğretmenlerimiz de mesai saatleri dışında çalışarak üretim payından faydalanmaktadır." 

Saraç, gelirlerinin yüzde birinin Çocuk Esirgeme Kurumuna, yüzde 15'lik peşin gelirler ile vergi ve KDV'nin hazineye, fon paylarının ise Milli Eğitim Bakanlığı Döner Sermaye İşletmesine yatırıldığını belirtti.

Taleplerin hepsine karşılık veremiyoruz"

Bu yıl 2 bin ton üretim yaparak 2,5 milyon lira ciro yaptıklarına işaret eden Saraç, yıl sonuna kadar bunun 3 milyon liraya ulaşmasını beklediklerini bildirdi. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre, mesleki ve teknik Anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezleri arasında, geçen yılki 4,5 milyon liralık üretimle Türkiye'de 3. sırada olduklarını vurgulayan Saraç, şunları söyledi:

"Burada yetişen ve mezun olan öğrencilerimizden üretim atölyelerini kuranlar olduğu gibi özel sektör çalışanı çok sayıda öğrencimiz var. İlaç firmalarında çalışanları var. Üretimlerimizi duyan ve üretim yapmak isteyen yaklaşık 20 meslek lisesine danışmanlık yapıyoruz. Hedefimiz ilk etapta yerli ve milli politikalar kapsamında Ata ismini en üst seviyeye çıkararak Türkiye'de yerli üretimin öncülerinden olmak. Takdir edilen, ilgi gören kaliteli ürünler üretmekteyiz. Türkiye'nin her tarafından talep görmekteyiz. Şu an taleplerin hepsine karşılık veremiyoruz. Üretimimiz talepleri karşılayamıyor. Daha sonraki yıllarda ihtiyaca karşılık verebilecek potansiyele ulaşacağız." 

 Öğrenciler çalışmaktan memnun

Samsun Atakum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mahir Memişoğlu, boş vakitlerini okulun üretim atölyesinde değerlendirdiğine dikkati çekerek "Genelde cuma günleri atölyede çalışıyorum. Dolum işleri, nakliye ve etiketleme gibi aşamalara yardım ediyoruz. Bunun karşılığında belli bir ücret alıyoruz." dedi.

Kimya Bölümü öğrencilerinden Sinem Altundal ise zaman zaman üretim atölyesinde görev aldığını belirterek "Etiketleme yapıp bidonları yıkıyoruz. Erkekler taşıma yapıyor. Üretim aşamasında ise gözlemleme ve analizler yapıyoruz. Üretim aşaması da eğlenceli geçiyor." diye konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'dan o öğretmene tepki! Alevilerin aşında haram yoktur haramzadeler yiyemez

Samsun'dan o öğretmene tepki! Alevilerin aşında haram yoktur haramzadeler yiyemez