02 Ağustos 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA PROTOKOL ÜYELERİ 74 GÜN SONRA CUMA NAMAZINI BÜYÜK CAMİDE KILDI

Samsun'da protokol üyeleri 74 gün sonra Cuma namazını Büyük Camide kıldı

Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, 74 gün sonra Büyük Camide Cuma namazını kıldı.

29 Mayıs 2020 Cuma 14:58 GÜNCEL

Samsun'da Korona Virüs salgını sebebi ile camilerde namaz kılınmasına ara verilirken 74 gün sonra bugün ilk Cuma namazı protokol üyelerinin de katılımı ile sosyal mesafe kuralına uyularak kılındı.


Koronavirüs tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta cemaatle namaza kapatılan camiler, bugün Cuma namazı ile birlikte yeniden açıldı. 

Samsun Valisi Osman Kaymak ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyük Cami’de sosyal mesafe kurallarına uyarak cemaatle birlikte Cuma namazını kıldı.

Pandemi nedeniyle ibadete kapalı olan camiler, 74 gün aradan sonra Cuma namazı ile birlikte cemaate kavuştu. İçişleri Bakanlığı’nın, 'Cami ve Mescitlerde Cemaatle İbadet Edilmesi' hakkında 81 il valiliğine gönderdiği genelgeyle Cuma namazının kılınacağı camileri belirlenmesi üzerine vatandaşlar maske takarak ve sosyal mesafe kuralları çerçevesinde namazını kıldı.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’de Büyük Cami’de cemaatle birlikte namazını kılarak dua etti. Namaz sonrası Başkan Demir, elini göğsüne koyarak vatandaşlarla selamlaşıp cumalarını tebrik ederek, “Allah, bizlere tekrar cemaat olmayı nasip etti. Bu ayrılığın bizim için ne anlam ifade ettiğini iyi bilmemiz lazım. Cemaat olmanın önemini, kıymetini bilmemiz gerekiyor. İnşallah tekrar eskisi gibi, kuralları kaldıracak şekilde cemaat olup Cuma namazı kılmayı Allah bizlere nasip etsin“ ifadelerini kullandı. 

Başkan Mustafa Demir, daha sonra Büyük Cami’nin restorasyon çalışmaları süren kısımlarında incelemelerde bulundu.

Öte yandan Samsun Büyük Camide 74 gün sonra kılınan ilk Cuma namazı nedeniyle kalabalıklar oluşurken, cami avlusuna sığmayan vatandaşlar Saathane Meydanı ve cami civarında seccadelerini yerlere sererek namazlarını kıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'dan 74 gün sonra kılınan Cuma namazından en güzel görüntü

Samsun'dan 74 gün sonra kılınan Cuma namazından en güzel görüntü