20 Eylül 2020 Pazar

SAMSUN'DA RAMAZAN AYININ İLK TERAVİH NAMAZI 721 YILLIK TARİHİ CAMİDE KILINDI

Samsun'da Ramazan ayının ilk teravih namazı 721 yıllık tarihi camide kılındı

Samsun'da Ramazan ayının ilk teravih namazı 721 yıllık tarihi camide kılındı. Samsun'un Havza ilçesinde Ramazan ayının ilk teravih namazı 721 yıllık tarihi Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisinde kılındı.

27 Mayıs 2017 Cumartesi 13:14 GÜNCEL
Samsun'un Havza ilçesinde 721 yıllık tarihi Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisi'nde ilk teravih namazı kılındı.


Havza ilçesinde Selçuklu Sultanı II. Gıyaseddin Mesud tarafından 1296 yılında yaptırılan camide ramazan ayının ilk teravih namazını kılmak isteyenler, Yörgüç Paşazade Mustafa Paşa Camisi'ne akın etti. Cami imamı Fahrettin Gündüz, ilçe sakinlerinin namaza geldiği camide Sakal-ı Şerif'in bulunduğunu ve özel bir sanduka içinde muhafaza edildiğini söyledi.

Caminin mimarisinden dolayı, kışın ısıtma sistemi kullanmadan ılık, yazın ise klima olmaksızın serin bir ortama sahip olduğunu anlatan Gündüz, ayrıca milli mücadele döneminde de ayrı bir önemi bulunduğunu aktardı.

Öte yandan Samsun'un Bafra ilçesinde de vatandaşlar, ramazan ayının ilk teravih namazında camileri doldurdu. Bafra ilçesinde bulunan Köprülü Mehmet Paşa tarafından 1670 yılında yapılan Bafra'nın en eski camisi olan Büyük Cami'de ilk teravih namazı kılındı. Bafra'daki camilere akın eden vatandaşlar, ilk teravih namazıyla, ramazan coşkusunu yaşadı.

Namaz öncesi vaaz veren cami imamı Şevki Şahin, ramazan ayının fazileti ve bereketini anlattı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Uyuşturucu bağımlısı aileye Bakanlık sahip çıktı

Uyuşturucu bağımlısı aileye Bakanlık sahip çıktı