17 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA SALIPAZARI BARAJI'NIN YÜZDE 56'LIK MALİYETİNİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ KARŞILAYACAK

Samsun'da Salıpazarı Barajı'nın yüzde 56'lık maliyetini Büyükşehir Belediyesi karşılayacak

Samsun'da 2022'de hizmete gireceği açıklanan Salıpazarı Barajı ile birlikte bölgede sel riskinin yüzde 60 oranında azalacağı, 80 yıl su sorunu yaşanmayacağı açıklanırken, barajın yüzde 56'lık yapım maliyetini ise Samsun Büyükşehir Belediyesi karşılayacak.

07 Aralık 2020 Pazartesi 20:33 GÜNCEL

Samsun'un Salıpazarı ilçesinde yapılacak barajın yüzde 56'lık maliyetinin Samsun Büyükşehir Belediyesinin, yüzde 44'lük kısmını ise Tarım ve Orman Bakanlığı bütçesinden karşılanacağı açıklandı.


Samsun'da 2017 yılında planlanan ancak ödenek sorunu sebebiyle inşa edilemeyen Salıpazarı Barajına ait maliyetin yüzde 56’lık kısmı Büyükşehir Belediyesi bütçesinden karşılanacak. 

Salıpazarı, Çarşamba, Terme ve Ayvacık ilçelerinde tarım alanları ve yerleşim yerlerini sel ve su baskınlarından kurtarması beklenen Salıpazarı Barajı inşaatının 2020 yılında tamamlanarak hizmete alınması planlanıyor. Geçen yılın Ağustos ayında 1 kişinin hayatını kaybettiği Salıpazarı ve Terme’deki sel, ilçe merkezlerinin büyük kısmına zarar vermişti. Bölgede yaşanan her sel felaketi sonrası gündeme gelen Salıpazarı Barajı 2017 yılından bu yana bir türlü tamamlanarak hizmete alınamamıştı.

Samsun'da 4 ilçeyi tehdit eden afet riskinin azaltılması, içme ve sulama suyu sorunlarının kökten çözecek Salıpazarı Barajı’nın en kısa sürede inşa edilmesi için devreye giren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mağduriyeti ortadan kaldırmak amacıyla Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü ile protokol anlaşması imzalandı. Yaklaşık 159 milyon TL’lik yatırım maliyetinin içme suyuyla ilgili yüzde 56’sı Büyükşehir Belediyesi, sulama suyuna ilişkin yüzde 44’ü ise Tarım ve Orman Bakanlığı bütçelerinden karşılanacak.

80 YIL SU SORUNU YAŞANMAYACAK
Terme Çayı Değirmen Deresi üzerinde kurulacak Salıpazarı Barajı, 470 bin metreküp dolgu, 5 milyon 130 bin metreküp rezervuar hacmi ve 69 metre yüksekliğinde inşa edilecek. Depolama ve deşarj alanının yapımıyla birlikte baraj, 15 bin 400 dekar alandaki sel riskini yüzde 60 oranında azaltacak. 4 ilçenin 143 yerleşim yerine memba kalitesinde içme suyu verilerek, Çarşamba Ovası’ndaki tarım arazileri de sulanacak. Böylece Çarşamba, Terme, Salıpazarı ve Ayvacık’ta toplam 250 bin nüfus, 80 yıl boyunca su sorunu yaşamayacak. 

2022 YILINDA HİZMETE GİRECEK
Salıpazarı Barajı’nın sel riskini azaltması yanında bölge halkının içme ve tarımsal sulama için büyük önem taşıdığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, şehrin gelecek projeksiyonuna katkı sağlayan yatırımın 2022 yılında hizmete gireceğini kaydetti. 

Başkan Demir, “Söz konusu ilçelerimizdeki vatandaşlarımız, her yağmur yağdığında ‘Acaba sel olur mu’ diye diken üstünde kalıyor. Artık hemşerilerimizi hem sel felaketi endişesinden hem de içme ve sulama suyu problemlerinden kurtulmuş olacak. Salıpazarı Barajı’nı dönemimiz içinde tamamlıyoruz. Barajın yapılmasıyla aşırı sağanak yağmur yağdığında selin debisi düşerek sel ve taşkınların yüzde 60 oranında önlenmesine katkı sağlayacak. 

Depolama alanı ve deşarj ile birlikte riski azaltacak. Riskin tamamen kalkması için Salıpazarı'ndaki 2 ırmakta sel kapanlarının yapılması gerekiyor. Onlar da yapıldığında sel riski büyük ölçüde ortadan kalkmış olacak. Sayın Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile mutabakata vararak protokolü yaptık. Baraj 2 yılda bitirilecek. Yüklenici firma kurulumunu yaptı. Bu sene inşaata başlayacak. Katkılarından dolayı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli’ye teşekkür ediyorum“ açıklamasında bulundu. 

İÇME SUYU ARITMA İHALELERİ 2021’DE
Baraj inşaatıyla birlikte ilçelerin içme suyu problemlerini ortadan kaldıracaklarını dile getiren Başkan Demir, “Ayvacık, Terme, Salıpazarı ve Çarşamba’nın bir kısmının içme suyu arıtma projesi bu sene bitiyor. 2021 yılında da ihaleye çıkacağız. Çok güzel bir arıtma tesisi kazandırıyoruz. Halkımıza artık memba kalitesinde su içireceğiz. Baraj ve arıtma tesisi, insanlarımızın hayatında çok büyük değişimler yapacak. Baraj biterken bu coğrafyanın 80 yıllık içme suyu problemini çözmüş olacağız” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da intihar eden avukat Mehmet Erdem Sabit'in son görüntüleri

Samsun'da intihar eden avukat Mehmet Erdem Sabit'in son görüntüleri