04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA SELİN YAŞANDIĞI İLÇELERDE KANALİZASYONLARDAN ÇIKANLAR ŞOKE ETTİ

Samsun'da selin yaşandığı ilçelerde kanalizasyonlardan çıkanlar şoke etti

Samsun'da sel afetinin yaşandığı Salıpazarı, Terme ve Çarşamba ilçelerinde yağmur suyu ve atık su kanalizasyonlarından çıkanlar şoke ederken, kanalizasyonlardan cam şişeler, araç lastikleri, elbiseler ve konserve kutuları çıkartıldı.

23 Ağustos 2020 Pazar 13:26 GÜNCEL

Samsun'da dün sel felaketinin yaşandığı üç ilçede çalışma başlatan ekipler, kanalizasyonlardan araç lastikleri, cam şişeler ve konserve kutuları çıkarttı. Kanalizasyonların atılan bu eşyalar nedeniyle tıkandığı açıklandı.


Samsun'un Salıpazarı, Çarşamba ve Terme ilçelerinde sağanak yağış nedeniyle dün sel felaketi yaşanmış, su taşkınlarının ise yağmur suyu ve kanalizasyon kanallarının tıkanması nedeni ile yaşandığı alt yapının da bu nedenle yetersiz kaldığı bildirilmişti. Üç ilçede afet sonrası yapılan  çalışmalarında görevliler, kanalizasyonlardan cam şişeler, konserve kutuları, elbiseler, araç lastikleri çıkarttı.





Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Atık su ve kanalizasyon terfi merkezlerimizde bulunan pompalar ve mekanik ekipmanlarımız, atılan bu tür atıklarla büyük zarar görüyor. Bunların revizyonları, tıkanan şebekelerin açılması, yenilenmesi ve atık su arıtma tesislerinde meydana gelen arızaların giderilmesi için yılda ortalama 12 milyon TL harcama yapıyoruz" dedi.

Atık sularının düzenli akışını engelleyen plastik ve cam şişeler, teneke konserve kutuları, kumaş parçaları, saç, kum, atık yağlar, araç lastikleri, giyim eşyaları ve çuvallar gibi çeşitli kirletici malzemeler, terfi istasyonları ve arıtma tesislerinin çalışma sistemini bozuyor.  Sık sık pompaları tıkayarak yıpranmalarına ve arıza yapmalarına neden olan bu maddeler, işletme bakım giderlerini de artırıyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun SASKİ sel öncesi kanalları temizlemedimi?

Samsun SASKİ sel öncesi kanalları temizlemedimi?