09 Mayıs 2021 Pazar

SAMSUN'DA SENDİKA BAŞKANI UZUN: ATAKUM BELEDİYESİNDE SENDİKA DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN DİYE SORDU

Samsun'da sendika başkanı Uzun: Atakum Belediyesinde sendika değişikliği neden diye sordu

Samsun'da Hizmet-İş Sendikasının Şube Başkanı Ziya Uzun, 31 Mart seçimlerinde CHP'ye geçen Atakum Belediyesinde sendika değişikliği olduğunu açıklayarak, "Sendika değişikliği neden" diye sordu.

07 Mayıs 2019 Salı 14:52 GÜNCEL

Samsun'da Hizmet-İş Sendikasının Şube Başkanı Ziya Uzun, Atakum Belediyesinde 31 Mart yerel seçimleri öncesi sendikalarına üye olan işçilerin, belediyeyi CHP'li Cemil Deveci'nin kazanması sonrası sendika değiştirdiğini açıkladı.


Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili yaptığı açıklamaya yanıt veren Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, sendika başkanı Ziya Uzun'un kendisini hedefe koymaya çalıştığını söyleyerek, "4 aydır işçiler maaş alamazken neredeydiniz" demişti.

Hizmet-İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Ziya Uzun ise, yaptığı yeni açıklamada kimseyi hedefe koymadıklarını belirterek, Cemil Deveci'nin 1 Mayıs İşçi Bayramında Genel-İş Sendikasına ait şapka taktığına dikkati çekti.

Atakum Belediye Başkanı Deveci'nin 1 Mayıs'ta Genel-İş Sendikasının şapkasını takarak taraf olduğunu belirten Ziya Uzun, açıklamasında şunları dile getirdi.

"Sendika üyeliği nefes alıp vermek kadar çalışanların anayasal hakkıdır. Seçim arefesinde bir sendikayı işaret edercesine şapka takmanızı ve hedef göstermenizi doğru bulmuyoruz; eleştirdik, eleştirmeye devam edeceğiz. Atakum Belediyesi’nde çalışan emekçilerin ücretlerini daha yeni yeni ülke seviyesine yaklaştırmıştık. ‘İmzamız işçinin kararıdır’ düsturuyla idareyle bir olup kapalı kapılar ardında imza atmadık. İşçiyle hareket ettik. Sendikamız üyesi işçi arkadaşlarımızla herhangi bir problem söz konusu değilken, ‘bu sendika değişikliği neden, diye sormazlar mı? Gelelim Atakum İmar İnşaat Şirketine… Önceki yönetim 696 sayılı K.H.K.nın dışında bir uygulama yapmayacağını ifade etmişti. Durum böyleyken şirketin öz kaynaklarıyla maaş almakta olan 250 civarı işçi arkadaşlarımızla olan toplu iş sözleşmesi, duyarsızlık ve seçim dolayısıyla aksamış, fakat süresi dolmamıştı; dolayısıyla yeni idareye kalmıştı. Mademki siz emeğe saygı duyuyorsunuz, neden arabulucu sürecinde anlaşamıyoruz? Emeğe olan iyi niyetinizi neden göremiyoruz? 696’nın bile altında bir ücrete imza istiyorsunuz. Burada iyi niyet göremiyoruz. HİZMET-İŞ Sendikası olarak, böyle bir toplu iş sözleşmesine imza atmamız mümkün değildir. Üyelerimiz ve ailelerine karşı sorumluluklarımızdan vazgeçemeyiz. Sunduğunuz teklif, emekçiye ihanet olmaz mı? Onlara reva gördüğünüz ücretle siz yaşayabilir misiniz? HİZMET-İŞ Sendikası hiçbir üyesini sahipsiz bırakmaz, bırakmayacaktır. Emeği, emekçiyi ve onun alın terini her platformda savunduk, savunmaya devam edeceğiz"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Atakum ilçesine gelen misafirlere artık Atatürk, 'Hoş geldiniz' diyecek

Samsun'da Atakum ilçesine gelen misafirlere artık Atatürk, 'Hoş geldiniz' diyecek