17 Nisan 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA ŞENOL KOCATEPE'NİN VEZİRKÖPRÜ'YE GÖREVLENDİRİLMESİ HUKUKA AYKIRI BULUNDU

Samsun'da Şenol Kocatepe'nin Vezirköprü'ye görevlendirilmesi hukuka aykırı bulundu

Samsun Büyükşehir Belediyesinde Basın Danışmanlığı ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı yapan ve geçtiğimiz aylarda vefat eden Şenol Kocatepe'nin Vezirköprü ilçesine eğitmen olarak görevlendirilmesini mahkeme hukuka aykırı buldu.

28 Şubat 2021 Pazar 16:49 GÜNCEL

Samsun'da bir süre önce kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şenol Kocatepe'nin Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Vezirköprü ilçesine eğitmen olarak görevlendirilmesinin iptali için açılan davada mahkeme kararını verdi.


Samsun Büyükşehir Belediyesinde uzun yıllar basın danışmanlığı ve Dış İlişkiler Daire Başkanlığı görevlerini yürüten Şenol Kocatepe, 19 Ocak 2021 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetmişti. 

Hayatını kaybetmeden önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Vezirköprü ilçesine eğitmen olarak görevlendirilen Şenol Kocatepe, daha öncede kalp krizi geçirdiği ve kalbine 5 adet stent takılı olduğu ve ağır özürlü olan babasına bakacak kimse olmadığı için bakmak zorunda olduğunu gerekçe göstererek, yapılan bu görevlendirmeye itiraz etti. Pandemi sürecinde kronik rahatsızlıkları olanların işe gitmemeleri ile ilgili genelgeler olmasına rağmen, Vezirköprü ilçesine eğitmen olarak görevlendirilen Şenol Kocatepe, yapılan bu görevlendirmenin iptali için dava açmıştı.

HAYATINI KAYBETTİKTEN 3 GÜN SONRA KARAR GELDİ
19 Ocak 2021 tarihinde kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Şenol Kocatepe'nin görevlendirmenin iptaline yönelik açtığı davada ise mahkeme 22 Ocak 2021 tarihinde kararını verdi. Şenol Kocatepe hayatını kaybettikten sonra mahkemeden gelen karar, Vezirköprü ilçesine yapılan görevlendirmenin hukuka aykırı olduğu yönünde oldu. 

MAHKEME HUKUKA AYKIRI KARARI VERDİ
Samsun 2'inci İdare Mahkemesi, Şenol Kocatepe'nin Vezirköprü ilçesine görevlendirilmesinin iptaline ilişkin verdiği kararda, "Olayda, davacının İngilizce öğretmenliği bölümü mezunu olduğu görülmekle; Mahkememizce yapılan ara kararlar ile davalı idarece davacının kadro-unvanına uygun olarak Vezirköprü ilçesinde nasıl bir ihtiyaç olduğunun, davacı aracılığıyla Vezirköprü Şubesindeki hangi eğitim ihtiyacının karşılanacağı ve hizmetinden ne yönde faydalanılacağı hususları sorulmasına karşın, davalı idarece davacının Vezirköprü'de görevlendirilmesini sorunlu veya gerekli kılan sebeplerin somut ve açık bir şekilde ortaya -samsunkenthaber- konulmadığı görüldüğünden, tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, dava konusu işlemin görev yeri belirlemeye ilişkin olduğu, Vezirköprü ilçesi ile Samsun il merkezi arasındaki uzaklık da dikkate alındığında, hukuka aykırılığı Mahkememiz kararı ile tespit edilen dava konusu işlemin uygulanması halinde ortaya telafisi güç ve imkansız zararın çıkabileceği değerlendirilmiştir. Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayını Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulmasına, kararın tebliğini izleyen günden itibaren 7 gün içinde Samsun Bölge İdare Mahkemesine itiraz yolu açık olmak üzere 22.01.2021 tarihinde oy birliğiyle karar verildi." denildi.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Behçet

01 Mart 2021 Pazartesi 10:39

Büyük şehir bld samsun dışından getireceği elemanlara yer açmak için kıyıma sürgüne devam ediyor. Yazık Olmuş Şenol beye , bu işin vicdanı yönüde var ahirette hesabıda var .

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Kızılırmak Deltasına Hayvan Çiftliği pis atık su basıyor iddiası

Samsun'da Kızılırmak Deltasına Hayvan Çiftliği pis atık su basıyor iddiası