24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA SERGİLENEN HALÂSKÂRÂN-I İSLÂM NEYİ SİMGELİYOR..

Samsun'da sergilenen Halâskârân-ı İslâm neyi simgeliyor..

Samsun Kent Müzesinde sergilenen Kurtuluş Savaşının ilk propaganda afişi Halâskârân-ı İslâm neyi simgeliyor..

23 Temmuz 2018 Pazartesi 14:39 GÜNCEL

Samsun Kent Müzesine sergilenen Kurtuluş Savaşının ilk propaganda afişi görenleri adeta büyülüyor. Peki Samsun'da sergilenen Halâskârân-ı İslâm neyi simgeliyor..


Kurtuluş Savaşı'nın ilk propaganda afişi olarak bilinen Halâskârân-ı İslâm kimi tarihçiler tarafından ilk değil son propaganda afişi olarak da anılsa da, hikayesi ile büyük ilgi çekiyor. Samsun'da basılan tarihi afişte yer alan Halâskârân-ı İslâm ifadesi 'İslamın Kurtarıcıları' anlamına geliyor.  Kolleksiyoncu Mesut Pektaş tarafından bağışlanan tarihi afişte Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının fotoğrafları yer alıyor. 

Samsun'da milli mücadele döneminde 1918 yılında basılan afişte, Türk Bayrakları ve Osmanlıca olarak yazılmış olan Halâskârân-ı İslâm ifadesi yer alıyor.

Peki Samsun Kent Müzesinde sergilenen Halâskârân-ı İslâm neyi anlatıyor. 

İslamın Kurtarıcıları olarak nitelendirilen Mustafa Kemal Atatürk ve 13 silah arkadaşının fotoğraflarının yer aldığı tarih afişin ortasında üzerinde ay yıldızlı elbise bulunan bir kadın fotoğrafı da bulunuyor. Kurtuluş Savaşının ilk propaganda afişinin üzerinde bulunan ay yıldızlı elbiseli, sağ elinde kama bulunan ve sol eli ile bir haritayı işaret eden kadın fotoğrafının, Misak-I Milli sınırlarını gösterdiği ve bu kadın fotoğrafının da Türklerin anayurdunu temsil ettiğini biliyor muydunuz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun-Ankara kara yolunda takla atan araç ters döndü

Samsun-Ankara kara yolunda takla atan araç ters döndü