21 Ocak 2021 Perşembe

SAMSUN'DA SUYA YAPILAN YÜZDE 15'LİK İNDİRİM REEL DEĞİL, YÜZDE 25'LİK BİNDİRİM REEL ÖYLE Mİ!

Samsun'da suya yapılan yüzde 15'lik indirim reel değil, yüzde 25'lik bindirim reel öyle mi!

Samsun'da 31 Mart seçimlerinin ardından içme suyuna yüzde 25 oranında zam yapılması İstanbul'da yankı buldu. Samsun'da seçim öncesi suya yapılan yüzde 15'lik indirimin reel olmadığı, yüzde 25'lik artışın reel olduğu ne anlama geliyor.. Samsun'da halkın lehine yapılan yüzde 15'lik su indirimi reel değil, yüzde 25 bindirim reel öyle mi

24 Mayıs 2019 Cuma 15:10 GÜNCEL

Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri öncesi ekonomik saldırılar nedeniyle vatandaşı rahatlatmak için içme suyuna yapılan, yüzde 15'lik indirimin reel olmadığı, yüzde 25'lik artışın reel olduğunun söylenmesi Samsun halkının tepkisini çekti.


Samsun'da 31 Mart seçimleri öncesi Büyükşehir Belediyesi Başkanı olan Zihni Şahin, dolar kuru ve benzeri ekonomik saldırılara karşı direnen, göğüs geren Samsun halkına içme suyu fiyatında yüzde 15 indirim yaparak teşekkür etmişti. Samsun'da 31 Mart seçimleri öncesi su fiyatında uygulanan yüzde 15'lik indirim halkın desteğini alırken, seçim sonrası SASKİ'nin su fiyatına yüzde 25 oranında zam istemesi ve bu artış talebinin de meclis tarafından onaylanması tepkilere neden oldu.

Samsun'da suya yüzde 25, sayaç okuma-bakım hizmetlerine yüzde 150 oranında zan yapılması Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından kabul edildi. Peki seçim öncesi  yapılan yüzde 15'lik indirimi, zam isteyenler nasıl izah etti. Efendim, yüzde 15'lik su indirimi reel değilmiş" Yani reel'den kasıt (entellektüel birikimi olmayanlar için belirtelim) gerçekçi değilmiş!

Gerçekçi yani reel olmayan bir kararı SASKİ nasıl uyguladı, bunu da anlayabilmiş değiliz tabi ki. Efenim, SASKİ'nin yeni müdürü içme suyuna talep ettikleri yüzde 25'lik zammın (Onlar zam demiyor fiyat düzenlemesi diyor. Zam kelimesinden vatandaş rahatsız oluyormuş zira, vatandaşı korkutmamak lazımmış, o yüzden zam demiyorlarmış! Sevsinler sizin inceliğinizi) kanuni olduğunu söylüyor. 

Yüzde 15'lik su indirimi kanuni değil miydi diyor acaba. Neymiş efendim SASKİ yüzde 15'lik su indirimi nedeniyle aylık 4.5 milyon lira zarar etmiş. Zararın yüzde 90'nının nereden kaynaklandığını 19 Mayıs Belediye Başkanı Topaloğlu meclis toplantısında açıkladı. 40-50 yıldır değiştirilmeyen, değiştirilemeyen su boruları.. Kayıp kaçakların yüzde 90'nı 40-50 yıldır kullanılan borulardan oluyor yani..

Peki bu durumda vatandaşın lehine olan yüzde 15'lik su indirimi SASKİ'ye ne gibi bir zarar verdi. Vatandaş yüzde 15 indirime rağmen evinde ki sayaçtan kaçak su mu kullandı? Hayır tabi ki.. 

SASKİ 'de gayet iyi biliyor ki, aylık 4.5 milyonluk zarar, yapılan yüzde 15'lik indirimden değil, Samsun genelinde eskiyen, çürüyen, patlayan yarım asırlık su borularının kayıp kaçaklarından olmaktadır. Yüzde 25 artış ile SASKİ'nin aylık 4.5 milyon TL'lik zararı ortadan kalkacak mı.. Hayır tabi ki.. Kayıp kaçaklar zararları olmaya devam edecek..

Ha bu arada şu zam konusunda 'aman vatandaş korkmasın, ürkmesin diye fiyat düzenlemesi, ayarlaması cümlelerini' tercih edip, reel meel gibi entellektüel cümleler kasmanız dan da, diplomatik ve bürokratik lisan ile kullandığınız terimler ile savunmaya çalıştığınız bu zam için kendinize oluşturmaya çalıştığınız haklı gerekçeleri de, inanın vatandaş anlamıyor, kabul etmiyor. Aynı dili konuşmadığınızı biliyor vatandaş.. Samsun'da ve hatta İstanbul'da vatandaş suya yaptığınız fiyat düzenlemesini değil, yaptığınız zammı konuşuyor. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Adalet

25 Mayıs 2019 Cumartesi 13:49

Dün akşam samsunda yaşanan selde iskiden gelen genel müdür evden çıkabildimi acaba hastanebaşının nerede olduğunu öğrendimiki yazık

Ak partili

25 Mayıs 2019 Cumartesi 12:36

İstanbul da neden bu duruma düşüldüğü daha iyi anlaşılıyor samsuna istanbuldan ithal genel müdür getirildi inşallah samsun için hayır olur

Varoşlar

24 Mayıs 2019 Cuma 19:05

O halka varoş diyen meclis üyesi liderini dinlemiyor hiç herhalde.lider halka havadan bakmayın küçümsemeyin diyor herhalde kendisi çok entellektüel bir zat önce konuşmayı öğrensin ak parti liyakata bakarak meclis üyesi seçecez diyordu en liyakatlısı bu demekki

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu yüzde 25'lik su zammına tepki gösterdi

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu yüzde 25'lik su zammına tepki gösterdi