30 Kasım 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA SUYA YÜZDE 25, SAYAÇ OKUMAYA YÜZDE 150 ZAM YAPILMASI KABUL EDİLDİ

Samsun'da suya yüzde 25, sayaç okumaya yüzde 150 zam yapılması kabul edildi

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Komisyon toplantısında Samsun'da içme suyuna yüzde 25 oranında zam yapılması kabul edildi.

22 Mayıs 2019 Çarşamba 17:24 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Komisyon toplantısında içme suyuna yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 zam yapılması meclis üyeleri tarafından kabul edildi.


Samsun'da 31 Mart yerel seçimleri sonrası içme suyuna SASKİ Komisyon toplantısında yüzde 25, sayaç okuma bedeline ise yüzde 150 zam kararı çıktı.

Bugün yapılan SASKİ Komisyon toplantısında, 31 Mart yerel seçimleri öncesi Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Zihni Şahin döneminde suda yapılan yüzde 15'lik indirimde gündeme geldi. 

BAŞKA ÇARE YOK
Bazı meclis üyeleri Zihni Şahin döneminde yapılan yüzde 15'lik indirimin seçim yatırımı olduğunu söyledi. MHP'li Meclis üyesi Cemalettin Kola'da SASKİ komisyon toplantısında su fiyatlarına artış yapılması ile ilgili yaptığı konuşmada, "Yapılan yüzde 15 indirimin sıkıntısını yaşıyoruz. Yapılan yüzde 15 indirimin SASKİ'ye 4.5 milyon maliyeti var ciddi manada zarar ediliyor.  Yüzde 15 indirim olmasaydı, suyun maliyeti kaç lira olacaktı. Yüzde 25 kamuoyunun tepkisini çekiyor ama yapmaktan başka çare yok." dedi.

Bazı meclis üyeleride SASKİ'nin talep ettiği yüzde 25'lik zamma itiraz ederek yüzde 15'in geçilmemesi çağrısında bulundu. 

SASKİ Komisyon toplantısına başkanlık yapan Nihat Soğuk'ta "Katkı veren arkadaşları hem tebrik ediyorum hemde teşekkür ediyorum. Su hayat. Ne yazık ki SASKİ kuruluşu zaman zaman hizmetlerinin karşılığını almakta zorlanıyor. Yapılan çalışmaların bir çoğu yer altında olmasından kaynaklı, görünürde olmamasından kaynaklı hizmetlerin karşılığını alamamaktadır. Yaptıkları hizmetin çok önemli olduğunu vurgulamak isterim. Çınarlık Belediye Başkanı olduğum dönemde Çınarlık'ta içme suyu yoktu. Sağlıklı suyu getirebilmek en önemli sorunumuzdu. Dikbıyık İçmesuyu Grubundan o dönemin şartlarında kesildi, suyu alamaz olduk. En yakınımızda bulunan Büyükşehir Belediyesinin gayretleri ile Çınarlık olarak suyumuza kavuştuk. Samsunumuzun büyükşehir yasası olduktan sonra, yapılan hizmetlerin yapıldığı alanlarda bulunma şansımız oldu.  Biz bundan yaklaşık bir yada bir buçuk yıl önce Alaçam'ın Umut köyü var.  Çok zor şartlarda kademeli şekilde su depoları yaparak Umut köyüne su götürdük. Belediye vatandaşın olduğu her yere hizmet götürmek zorunda. Bunları yaparken, ölçünün de kaçtığı zamanlar olmuştur. Ama bunların hepsinin iyi niyetli olduğunu söylemek istiyorum. Bundan önceki meclis üyeleride aynı hisleri düşünceleri paylaşarak buralarda görev aldılar. Sonuçta Samsunumuzun, bir milyon 300 bin nüfusuna SASKİ olarak hizmeti götürme zorunluluğumuz var. Geçmişte yapılan eksik ve aksaklıkları gidereceğimiz bir süreçteyiz." dedi.

Nihat Soğuk'un konuşmasının ardından SASKİ Komisyon toplantısında İYİ Parti Grubu ise suya artışın kademeli olarak yapılmasını teklif etti. SASKİ toplantısında ayrıca İYİ Parti Grubu TEFE ve TÜFE'ye göre Samsun'da içme suyu fiyatında artış yada azalma olacağı da dile getirdi. 

SASKİ Komisyon toplantısına başkanlık yapan Nihat Soğuk yapılan konuşmaların ardından suya artış ile ilgili gündem maddesini oylamaya sundu.

Yapılan oylamada, SASKİ Komisyon toplantısında suya yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 oranında artış yapılması ile ilgili gündem maddesi ile ilgili AK Partili meclis üyesi Hasan Uzunlar'da söz alarak, "Tek fiyat olmasını kararlaştırdık. Sebebi şu idi, az su kullananan aileler kimler, çok su kullanan aileler nerede oturuyor. Suyu en çok kullanan varoştaki ailelerdir. Teklifin geldiği gibi oylanmasını istiyorum" dedi.

İYİ Parti Grubunun teklifi komisyon toplantısında kabul edilmezken, gündem maddesi komisyon toplantısına geldiği gibi kabul edildi. Yapılan oylama sonucu SASKİ Komisyon toplantısında içme suyuna yüzde 25, sayaç okumaya ise yüzde 150 artış yapılması kabul edilmiş oldu. Komisyon toplantısında kabul edilen gündem maddesi Samsun Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında meclis üyelerinin oylamasına sunulacak.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

Habilt

26 Mayıs 2019 Pazar 14:33

Umrumdamı? Herkes hakettiği gibi yaşar. Ben olsam emlak çöp vergilerinide arttırırm. Koyun nasıl olsa aynı koyun

Samsun

24 Mayıs 2019 Cuma 04:53

Allah bildiği gibi ypsın. Sayaç okumaya 150 zam nedir hatta sayaç okuma nedir !!! Çokluk çocugundan çıksın katkısı olan herkesin !

Angora

22 Mayıs 2019 Çarşamba 19:30

Şimdi bunu prostesto etmek amaçlı hiç kimse su faturalarını ödememiş olsa.. NNOLUR ??

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da suya yüzde 25 zamla birlikte TEFE ve TÜFE'ye göre faturalarda her ay artış olacak

Samsun'da suya yüzde 25 zamla birlikte TEFE ve TÜFE'ye göre faturalarda her ay artış olacak