20 Ağustos 2019 Salı

SAMSUN'DA TAMAMEN YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM OLAN KAR PÜSKÜRTME MAKİNESİ YAPILDI

Samsun'da tamamen yerli ve milli üretim olan kar püskürtme makinesi yapıldı

Samsun'da yoğun kar yağışları sırasında raylı sistem hattının kapanmasını önlemek için tamamen yerli ve milli kaynaklarla 5 ay içerisinde 50 bin liralık yatırım ile kar püskürtme makinesi yapıldı

09 Mart 2018 Cuma 12:56 GÜNCEL

Samsun'da Türkiye'nin ilk yerli ve milli kar püskürtme makinesi yapıldı. Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ'ye (SAMULAŞ) Genel Müdürü Kadir Gürkan, yurt dışında fiyatı 300 bin avro olan kar püskürtme makinesini Samsun'da 5 ay içerisinde 50 bin lira  para harcayarak yaptıklarını açıkladı.


Samsun'da hafif raylı sistem güzergahının yoğun kar yağışında kapanmaması için kullanılacak yerli kar püskürtme makinesi, şehir merkezine kış boyunca kar yağmaması nedeniyle kamyonla kar taşınarak testten geçirildi.

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ'ye (SAMULAŞ) ait 28 tramvay günde bin dolayında yolcu taşımacılığı yapıyor. 50 kilometre uzunluğundaki hatın rayları, kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle kapanırken, ulaşımda aksaklık yaşanmaması için harekete geçen Türk mühendisler, yurt dışında fiyatı 300 bin avroyu bulan kar püskürtme makinesini 5 ay gibi kısa sürede 50 bin liraya mal etti.MİLLİ KAR PÜSKÜRTME MAKİNESİNİN TESTİ BAŞARILI GEÇTİ 

Samsun'da makinenin test edilmesi için iki aydır kar yağışı bekleyen yetkililer, kent merkezinde yağış olmayınca Ladik ilçesindeki Kayak Merkezinden bir kamyon karı SAMULAŞ'ın tesislerine getirdi. Burada testleri yapılan makine başarı ile çalıştı. SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan, tramvay hattının hızlı yolcu taşımacılık yapması nedeniyle rayların her iki tarafının beton setlerle kapalı olduğunu söyledi. Yoğun kar yağışında hat üzerinde biriken karın temizlenmesinin sorun oluşturduğuna işaret eden Gürkan, kar püskürtme makinesini ithal etmek yerine, Samsun'da ürettirdiklerini anlattı.SAMULAŞ'ın Ar-Ge ve bakım ekibi ile Samsun'da bir firma ile ortak proje ürettiklerini belirten Kadir Gürkan, şöyle devam etti:

"Yurt dışından ithal ederek getirmemiz gereken kar püskürtme makinesini biz ürettik. Snowblower olarak bilinen bu makineyi ray ve kara yolunda gidebilen aracımıza monte ettik. Yoğun kar yağışı olduğu dönemde karı raylar dışına atabilecek şekilde bu makine dizayn edildi. Yaklaşık 50 bin liraya mal ettiğimiz makine sayesinde ortalama 150 bin lira kar elde ettik. Ayrıca bu makine, raylı sistem üzerinde kullanılacak Türkiye'de ilk yerli ve milli kar püskürtme makinesi oldu."

Makineyi test etmek için iki ay kar yağmasını beklediklerini, kar yağmayınca çareyi taşıma karda bulduklarını vurgulayan Gürkan, "Şehir merkezine kar yağmaması nedeniyle yüksek kesimlerden tesisimize getirdiğimiz bir kamyonla karla makineyi test ettik. Makine testleri başarı ile geçti, artık yoğun kar yağışı ne zaman olursa olsun, tramvay ulaşımında herhangi bir sıkıntı yaşanmayacak." dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunsporlu futbolculardan Galip Öztürk'e videolu teşekkür

Samsunsporlu futbolculardan Galip Öztürk'e videolu teşekkür