23 Temmuz 2019 Salı

SAMSUN'DA TANINAN CÜMBÜŞÇÜ HASAN HAYAT HİKAYESİNİ ANLATTI

Samsun'da tanınan Cümbüşçü Hasan hayat hikayesini anlattı

Samsun'da hemen hemen herkesin sokaklarda cümbüşü ile şarkılar söylerken karşılaştığı görme engelli Hasan Yarar hayat hikayesini anlattı. Samsun'da Cümbüşçü Hasan olarak tanınan Hasan Yarar kimdir..

14 Kasım 2017 Salı 13:23 GÜNCEL
Samsun'da Cümbüşçü Hasan olarak tanınan ve sokaklarda şarkı söyleyen Hasan Yarar'ın 13 albümü olduğunu biliyor muydunuz. Samsun'da hemen hemen herkes tarafından tanınan ve söylediği dertli şarkılarla, sokaklarda kendi hayran kitlesini yaratan görme engelli Hasan Yarar, tam 40 yıldır sokaklarda şarkı söyleyerek sanatçılık yapıyor.

Samsun'da yaşayan "Cümbüşçü Hasan" lakaplı görme engelli Hasan Yarar, 40 yıldır sokaklarda söylediği şarkılarla dikkati çekiyor.Evli ve üç çocuk babası 52 yaşındaki Yarar, 10 yaşından bu yana sanatla iç içe bir yaşam sürdürüyor. 

Samsun'un İlkadım ilçesi Çiftlik ve İstiklal Caddesi ile Mecidiye Çarşısı'nda, sahil kenarına genellikle akşama doğru gidip şarkı söyleyen Yarar, zaman zaman yakın illere de günübirlik giderek sanatını icra ediyor. Doğuştan görme engelli olan ve bugüne kadar 13 albüm yapan Hasan Yarar, sokaklarda şarkı söylerken kendisine ait "Ağladım Anne", "Ah gönlüm", "Zahidem" gibi şarkıların yer aldığı CD'yi de satıyor. 

Genellikle cümbüş kullanan ancak kemandan ud ve gitara kadar pek çok enstrümanı da çalabilen Hasan Yarar'ın sosyal medya ve video paylaşım sitelerinde oldukça fazla takipçisi bulunuyor. Samsun'da tanınan "Cümbüşçü Hasan", daha çok sanat müziği ve arabesk şarkılar söylemesine karşın vatandaşların isteklerini de yerine getiriyor. "Hayalim ünlü bir ses sanatçısı olmaktı"

Samsun'da Cümbüşçü Hasan olarak tanınan Hasan Yarar,  sokaklarda şarkı söylemenin pek çok zorluğu bulunduğunu ama geçimini bu şekilde sağladığını söyledi.

Şarkı söylerken kendisine ait CD'leri de sattığını belirten Yarar, "Geçimimizi böyle sağlıyoruz. Benim zanaatım bu. Sokak sokak gezerek şarkı söylüyorum. Yaz kış çalışmaya devam ediyorum." dedi.

Elinden tutan olmadığı için istediği yere gelemediğini ifade eden Hasan Yarar, "Hayalim ünlü bir ses sanatçısı olmaktı. Şarkı söylemek, müzik yapmak benim yaşam biçimim. İşimi severek yapıyorum." diye konuştu.


YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da eski öğretmen ve öğrencilere FETÖ operasyonu: 11 gözaltı

Samsun'da eski öğretmen ve öğrencilere FETÖ operasyonu: 11 gözaltı