16 Ocak 2022 Pazar

SAMSUN'DA TEVŞİK KAPSAMINA ALINAN İLÇELERDE YATIRIMCIYA SAĞLANACAK DESTEKLER AÇIKLANDI

Samsun'da tevşik kapsamına alınan ilçelerde yatırımcıya sağlanacak destekler açıklandı

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinin bölgesel teşvik kapsamına alındığını açıklarken, teşvik kapsamına alınan ilçelerde yatırımcılara sağlanacak destekleri duyurdu.

26 Ağustos 2020 Çarşamba 12:42 GÜNCEL

Samsun'da  Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçeleri teşvik kapsamına alınırken Vali Zülkif Dağlı, teşvik uygulaması ile yatırımcılara sağlanacak destekleri açıkladı.


Samsun'un bölgesel teşvikler açısından 3'üncü bölgede yer aldığını hatırlatan Vali Zülkif Dağlı, "SEGE’ye göre ilin gelişmişlik düzeyinin altında kalarak bir alt gruba dâhil edilen ilçelerimiz Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık olmuştur. Buna göre, Samsun’un söz konusu ilçeler dışında yapılacak yatırımlar 3. Bölge desteklerinden yararlanmaya devam ederken, bu ilçelerde yapılacak yatırımlar 4. Bölge desteklerinden yararlanacaktır." dedi.
 
Bölgesey teşvik kapsamına alınan Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinde uygulamanın 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğine dikkati çeken Samsun Valisi Zülkif Dağlı, bu ilçelerde yatırım yapacak olan yatırımcılara KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, vergi indirimi sigorta primi işveren hissesi desteği, faiz veya kar payı gibi desteklerin uygulanacağını söyledi. 

Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinde yapılacak yeni yatırımların KDV'den muaf tutulacağı, vergi indiriminde yatırıma katkı oranı ve indirim oranının yüzde 30 ile 70 civarında olacağı, sigorta primi işveren hissesi destek süresinin 6 yıl olacağını vurgulayan Samsun Valisi Zülkif Dağlı, teşvik kapsamına alınan ilçelerle ilgili açıklamasında şunları dile getirdi.

"Teşvik sisteminde ilimiz için önemli görülen değişikliklerden biri de kenevirin tekstil sektörüne yönelik işlenmesi yatırımlarında gerçekleşmiştir. Daha önce modernizasyon yatırımları haricinde yalnız genel teşviklerden faydalanabilen kenevir, keten, jüt vb. kabuk liflerin elyaf haline getirilmesi yatırımı ile entegre iplik yatırımları, İstanbul ili hariç olmak üzere artık bölgesel teşviklerden yararlanabilecektir. 
Bu uygulamaya değişikliğin yayım tarihi olan 21.08.2020’den itibaren başlanmıştır. Ülkemizin Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olan Samsun, lojistik, sağlık hizmetleri, gıda, tarım ve turizm başta olmak üzere pek çok alanda bütün yatırımcılara elverişli imkânlar sunmaktadır. Her açıdan bölgesel merkez durumunda olan Samsun, gelişmiş sanayi altyapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu bağlantıları, iş gücü, coğrafi konumu ve yüzyıllardan beri ticaret, sanayi ve ulaştırma konusunda edindiği bilgi birikimi ile yeni yatırımlar için bütün ilçeleriyle birlikte Orta Karadeniz Bölgesi’nin en önemli cazibe merkezidir. Yapılan bu değişikliklerle birlikte ilçelerimizde yapılacak yatırımların hız kazanması ve ilçelerimizin daha cazip hale gelmesinin önü açılacaktır. İlimizin topyekûn olarak gelişmesinde şüphesiz büyük bir yararı olacak bu kararın alınmasında başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı sunarım.” 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor sol bek Kerem Can Akyüz'ü transfer etti

Samsunspor sol bek Kerem Can Akyüz'ü transfer etti