24 Eylül 2021 Cuma

SAMSUN'DA TRAFİKTE YEŞİL FLAŞ UYGULAMASI KALDIRILDI

Samsun'da trafikte yeşil flaş uygulaması kaldırıldı

Samsun'da yeşil flaş uygulaması kaldırıldı! Samsun'da araç sürücüleri için trafikte yeşil flaş uygulaması artık uygulanmayacak.

06 Aralık 2019 Cuma 00:18 GÜNCEL

Samsun Valiliği, trafikte yeşil flaş uygulaması olarak bilinen uygulamanın alınan karar kapsamında kaldırıldığını duyurdu.


Yeşil flaş uygulamasının kaldırılması gerekçeleri ile ilgili bir açıklama yapan Samsun Valiliği, yeşil flaş uygulaması nedeniyle trafikçe arkadan çarpmalı kazaların sayısında artış olduğuna dikkati çekti.

Samsun Valiliği, trafikte yeşil flaş uygulamasının kaldırılması ile ilgili yaptığı açıklamada konu ile ilgili şu bilgileri verdi.
"Ülkemizin de tarafı olduğu “Viyana Konvansiyonu” kara yolu işaretleri ve sinyalleri sözleşmesinin gerek orijinal halinde gerekse de son revize halinde yeşil flaş uygulaması bulunmamaktadır. Buna rağmen konvansiyon dışında Ülkemizde yapılmış olan bu uygulama sonucunda; Arkadan çarpmalı kaza sayısında artış, Geçememe eğilimi nedeniyle yeşil süre kullanımında azalma, Önde giden aracın durup/duramayacağını tahminde zorluk, Kavşak yaklaşımında hız artırmaya teşvik etmesi gibi tipik sürücü davranışlarının geliştiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak 19-22 Şubat 2019 tarihleri arasında yapılan Trafik Güvenliği Başmühendisleri Toplantısında; araçlara yeşil ışık flaş uygulamasının kaldırılması için gerekli revizyonların yapılarak bu uygulamaya son verilmesi kararı alınmış olup, yukarıda belirtilen hususlar doğrultusunda İlimizde de “Yeşil Flaş Uygulaması” ilgili kurumlar tarafından kaldırılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da yaşayan engelli Ulaş Bostan'ın kaleminden Atatürk

Samsun'da yaşayan engelli Ulaş Bostan'ın kaleminden Atatürk