12 Nisan 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA TÜGVA VE TÜRGEV'İN 1 MİLYON LİRALIK KİRASINI BELEDİYE ÖDEMİŞ

Samsun'da TÜGVA ve TÜRGEV'in 1 milyon liralık kirasını belediye ödemiş

Samsun Büyükşehir Belediyesi, TÜGVA ve TÜRGEV'in 1 milyon lirayı bulan kirasını ödemiş, gece kondu fonunda bulunan 871 bin liraya da el koymuş!

23 Aralık 2020 Çarşamba 14:53 GÜNCEL

Samsun Büyükşehir Belediyesinin açıklanan 2019 Sayıştay raporunda TÜGVA ve TÜRGEV'in belediye tarafından ödenen kiraları da yer aldı.


Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı Sayıştay raporu yayımlanırken, raporda gecekondu fonunda bulunan 871 bin 994 liraya el konulması, belediye kasasından AK Parti'ye yakın iki TÜGVA ve TÜRGEV isimli vakıfların 1 milyon liralık kira ödemesinin yapılması gibi önemli detaylar yer aldı.

KİRAYA VERİLEN İŞ YERLERİNDEN 1028'İNİN RUHSATI YOK
Sayıştay tarafından açıklanan Samsun Büyükşehir Belediyesine ait 2019 yılı Denetim Raporunda belediyenin kirada bulunan 1203 iş yerinden 1028’inin işyeri açma ve çalışma ruhsatı olmadığı bu nedenle bu iş yerlerinden tahsilat yapılamadığı bilgisinin yanı sıra, mal alımları ve yapım işleri için belirlenen harcamalar ve ödeneklerin kanunu mevzuatlara aykırı şekilde yüzde 10’unu aşıldığı, 106 yapım işinden 83’ünde uygulama, ön veya kesin proje hazırlanmadan ihaleye çıkıldığı, elde edilen otopark işletim gelirlerinden, ilçe belediyelerine pay aktarılmadığı yönünde bilgiler yer aldı.

Sayıştay'ın 2019 raporunda ayrıca Samsun Büyükşehir Belediyesinin TÜGVA ve TÜRGEV isimli vakıfların kiralarını ödediği bunun içinde 1 milyon TL'nin belediye kasasından çıktığı belirtildi.

İşte Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı Sayıştay Raporunda yer alan başlıklar..

GECEKONDU FONUNUN AMACI DIŞINDA KULLANILMASI
Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı mali tabloları ve eki belgelerinin incelenmesinde; gecekonduların ıslahı, tasfiyesi, yeniden gecekondu yapımının önlenmesi ve bu amaçlarla alınması gereken tedbirler için kullanılması gereken Gecekondu Fon hesabındaki tutarların, amacı dışında kullanıldığı tespit edilmiştir. 2019 yılında, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından ilgili fon hesabı oluşturulmuştur. Ancak fonun kullanım amacına aykırı olarak, gecekondu fonu hesabında yer alan 871.994,06 TL nakit ihtiyacını gidermek için diğer banka hesaplarına aktarılmıştır. 775 sayılı Kanun’a uygun olarak, gecekondu fon hesabında yer alan tutarların gecekonduların ıslahı, tasfiyesi, yeniden gecekondu yapımının önlenmesi ve bu amaçlarla alınması gereken tedbirler için kullanılması uygun olacaktır.

106 YAPIM İŞİ İHALESİNİNİN 83'ÜNDE PROJE HAZIRLANMAMIŞ
Samsun Büyükşehir Belediyesinin yapım işlerinin önemli bir kısmında, yeterli zemin ve arazi çalışması yapılmadan, ihtiyaçlar sağlıklı bir şekilde tespit edilmeden, proje ve mahal listesi hazırlanmadan, yalnızca toplam metrajlar üzerinden ihaleye çıkıldığı görülmüştür. 2019 yılı sonu itibariyle, Samsun Büyükşehir Belediyesinin 106 yapım işinden 83’ünde uygulama, ön veya kesin proje hazırlanmadan ve mahal listesi oluşturulmadan ihaleye çıkıldığı görülmüştür. 

OTOPARK GELİRLERİNDEN İLÇE BELEDİYELERİNE PAY AKTARILMAMIŞ
Samsun Büyükşehir Belediyesinin 2019 yılı mali tabloları ve eki belgelerin incelenmesinde; yol, cadde, sokak vb. yerler üzerindeki araç park yerlerinin işletilmesinden elde edilen otopark işletim gelirlerinden, ilçe belediyelerine pay aktarılmadığı görülmüştür. Bu faaliyet dolayısıyla büyükşehir belediyelerince elde edilen gelirlerin yüzde 50’sinin, ilçe belediyelerine nüfusları oranında dağıtılması gerekmektedir. Yol, cadde, sokak ve meydan gibi yerler üzerinde araç park yerlerinin işletilmesi işi dolayısıyla; Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yüklenicisinden 2018 ve 2019 yılları içerisinde yapılan toplam tahsilatın Yüzde 50’si olan 800.874,70 TL’nin nüfuslarına oranlanmak suretiyle, ilçe belediyelerine dağıtılmadığı tespit
edilmiştir. Bu husus; 2018 yılı Sayıştay Denetim Raporuna da konu edilmiş olup yukarıda yer verilen mevzuat hükmü gereği, otopark işletim gelirlerinin yüzde 50’sinin ilçe belediyelerine, nüfuslarına orantılı bir şekilde dağıtılması gerekmektedir.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

vatandaş

24 Aralık 2020 Perşembe 09:22

tügva bilal erdoğanın

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Büyükşehirde tutuklanan daire başkanının yerine atama yapıldı

Samsun Büyükşehirde tutuklanan daire başkanının yerine atama yapıldı