24 Nisan 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA ULUKAN ABACI TAMİR ETTİĞİ HURDA UÇAĞIN YENİDEN UÇMASINI SAĞLADI

Samsun'da Ulukan Abacı tamir ettiği hurda uçağın yeniden uçmasını sağladı

Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Yönetimi Bölümünden mezun olan Ulukan Abacı, 85 bin liraya satın aldığı ve bir daha uçmaz denilen 1978 model Bellanca tipi akrobasi uçağını tamir ederek yeniden uçmasını sağladı.

07 Ekim 2018 Pazar 17:03 GÜNCEL

Samsun'da 1978 model Bellanca tipi akrobasi uçağını satın alarak tamir eden Ulukan Abacı, uçmaz denilen 40 yıllık uçağı tamir ederek yeniden göklerle buluşturdu.


Samsun'da 85 bin liraya satın aldığı 1978 model Bellanca tipi akrobasi uçağını tamir eden Ulukan Abacı, bir daha uçmaz denilen uçağın yeniden uçmasını sağladı.

Ulukan Abacı, yaptığı açıklamada, yeni kurulan Samsun Üniversitesine bağlanan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Sivil Havacılık Yüksekokulu Havacılık Yönetimi Bölümünden mezun olduğunu, 5 yıl önce de pilot brövesini aldığını belirtti.

Her zaman uçaklara meraklı olduğunu ifade eden Ulukan Abacı, şöyle konuştu:

"Çocukluğumdan beri en büyük hayalim pilot olmaktı. Uçmayı çok seviyorum. Üniversitede okurken pilotaj eğitimi aldım. Okulum bittikten sonra da ailemin desteği ile kendi iş yerimi kurdum. Ticarete başladım. Kazandığımı biriktirerek ve biraz da borçlanarak hurdaya atılmış, uçuşa elverişli olmayan Bellance tipi uçağı aldım."Uçması mümkün değil sözlerine aldırmadı

Uçağı Ankara'dan satın alıp parçalara ayırarak Samsun'a getirdiğini, çevresindekilerin "uçağın çok kötü durumda olduğunu ve uçmasının mümkün olmayacağını" söylediklerini belirten Abacı, ümidini yitirmediğini, Samsun Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulu hangarında teknik personelden aldığı destekle bir yıllık uğraş sonucu uçağı orijinal haline getirdiklerini anlattı.

Uçağın bakım ve onarımı yapılırken orijinal parçaları kullandıklarına işaret eden Ulukan Abacı, şunları söyledi:

''Uçağın hurda halini 85 bin liraya aldım. Arabamı satarak elde ettiğim parayla da tamamen uçağı yeniden dizayn ettik. Uçağın yıpranmış olan dış gövde kısmını dacron bezle kaplayarak özel bir sertleştirici boya ile boyadık. Eskiden çocukluğumun dizisi olan Kara Şimşek'ten etkilenerek de uçağı tamamen siyah renge boyadım. Motorunu, ateşleme sistemlerini ve aviyonik sistemlerini yeniledik."

Uçağın teknik bakımlarını ve uçuş testlerini yüksekokulun pistinde yaptıklarını söyleyen Abacı, "Kısa bir süre önce de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce kontrolleri yapılarak uçuşa elverişlilik belgesini aldık. Uçağımın bu hale gelmesinde arkadaşlarımın ve uçak bakım teknisyenlerinin çok özverili çalışmaları oldu." diye konuştu.

Uçağın üzerine annesinin adını yazdırdı

Ulukan Abacı, hurda bir uçağı eski haline getirmesinde en büyük desteği annesinden gördüğünü, bundan dolayı uçağın ön gövde kısmına annesinin adı "Nuray" yazdırdığını aktardı.

Abacı, havacılığı geliştirmek için havacılığa ilgisi olan gençleri hafta sonları uçağı ile uçurduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsunspor deplasmanda rakibi İnegölspor'u 3-2 yendi

Samsunspor deplasmanda rakibi İnegölspor'u 3-2 yendi