30 Kasım 2021 Salı

SAMSUN'DA UYGUR TÜRKLERİNE ZULMEDEN ÇİN DEVLETİ PROTESTO EDİLDİ

Samsun'da Uygur Türklerine zulmeden Çin devleti protesto edildi

Samsun'da Uygur Türklerine zulmeden Çin devletine protesto yürüyüşü yapılarak tepki gösterildi.

14 Aralık 2019 Cumartesi 19:48 GÜNCEL

Samsun'un Çiftlik caddesinde Uygur Türklerine zulmeden Çin hükümeti protesto edildi.


Türk Ocakları Samsun Şubesi, Alperen Ocakları Samsun İl Başkanlığı, Türk Eğitim-Sen, Demirdağın Kurtları Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği gibi sivil toplum kuruluşlarının destek verdiği protesto gösterisine çok sayıda duyarlı vatandaş katıldı.

İlkadım ilçesi Çiftlik caddesinde Çin hükümetine Uygur Türklerine yönelik yapılan zulüm ile ilgili önce basın açıklaması yapıldı, ardından yürüyüş yapılarak tepki gösterildi.Türk Ocakları Samsun Şubesi Başkanı Prof.Dr. Serkan Şen, gerçekleşen açıklamada Çin hükümetine tepki göstererek, "Milyonlarca Müslüman Türk'ün tüm dünyanın gözü önünde asimilasyona uğramasına müsaade edemeyiz. Çin, Doğu Türkistan'da uzun süredir terörizm ve dini aşırılık bahanesiyle devam ettirdiği ırkçı tutumundan, insan hakları ve inanç hürriyeti kısıtlamalarından ve yeniden eğitim kampları adıyla açık hava hapishanesi şeklinde kurguladığı çağdaş işkence yuvalarından bir an önce vazgeçmelidir. Yasa dışı bir şekilde gözaltında tutulan soydaşımızın bir an önce serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. " dedi.

Gerçekleşen protesto gösterisine İlkadım Belediyesi Başkanı Necattin Demirtaş'ın yanı sıra CHP Samsun eski Milletvekili ve İYİ Parti Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı olan Hayati Tekin'de katılırken, kalabalık basın açıklamasının ardından toplu halde yürüyüş yaparak Çin devletinin Uygur Türklerine yönelik zulmüne tepki gösterdi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Mustafa Yeşilyurt Erdoğan'lı fotoğrafı kaldırdı Davutoğlu'nu koydu

Mustafa Yeşilyurt Erdoğan'lı fotoğrafı kaldırdı Davutoğlu'nu koydu