17 Nisan 2021 Cumartesi

SAMSUN'DA VAKA ARTIŞ HIZINI KESMEK İÇİN ALINMASI MUHTEMEL EK TEDBİRLER

Samsun'da vaka artış hızını kesmek için alınması muhtemel ek tedbirler

Samsun'da KoronaVirüs vakalarının artış hızını kesmek için alınması muhtemel ek tedbirler belli oldu. Samsun'da yaşanan KoronaVirüs vaka artışı için ek tedbir kararları..

24 Şubat 2021 Çarşamba 12:06 GÜNCEL

Samsun'da KoronaVirüs vakalarının artış hızını kesmek için hangi ek tedbirler alınacak? Samsun Valiliği'nin alması muhtemel ek tedbirler.


Vaka artışının yaşandığı Ordu ilinde, ek tedbir kararları alındı. Ordu Valiliği, ek tedbirleri açıklarken, Samsun Valiliğinden de ek tedbirlerle ilgili açıklama bekleniyor.

KoronaVirüs vakalarının artış yaşandığı Samsun'da alınması muhtemel ek tedbir kararları ise şu şekilde..

Ev içi bulaşın önüne geçilmesi için misafir kabul etme, misafirliğe gitme, taziye amaçlı ev ziyareti, gün yapma gibi sosyal faaliyetlere izin verilmeyecek.

Apartman ve site gibi toplu yaşam yerlerinin ortak kullanım alanlarının, apartman ve site yöneticileri vasıtasıyla toplu şekilde kullanılması engellenecek.

Apartman ve site sakinlerinin ev gezmeleri yapmamaları konusunda, apartman ve site yöneticileri tarafından gerekli bilgilendirme duyuruları yapmaları sağlanacak.

Pozitif vaka tespit edilen apartman, site, müstakil konutlarda ikamet edenlere izolasyon ve karantina kararı uygulanacak.

Çok sayıda işçi çalıştıran işletmelerde, pandemi kurallarına uygun hareket edilip edilmediği, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürlüğü ekiplerince gerekli kontrol ve denetimleri yapılacak.

İl genelinde tüm mahalle muhtarlarınca, mahallelerinde salgın açısından bulaş kaynağı yaratacak olan düğün, nişan, kına, mevlit, taziye gibi toplu olarak bir arada bulunulmasına neden olacak etkinliklerin yapılmasına müsaade edilmeyecek.

Daha önce alınan kararlara istinaden cenaze merasimleri belirlenen kurallara (30 kişiyi geçmeyecek şekilde) uygun yapılması konusunda gerekli tedbirler alınacak.

Kolluk kuvvetlerince özellikle kısıtlama saatlerinde kontrol noktalarında daha sıkı kontrol ve denetimler yapılarak, muafiyete neden olan durum kapsamında ikametlerinden çıkan vatandaşların muafiyet nedenine dair zaman ve güzergah ile sınırlı kalıp kalmadıklarının etkin bir şekilde denetlenmesi ve muafiyet durumunu istismar/suiistimal edenlere gerekli cezai müeyyide uygulanacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ziraat odaları ile yapılan istişare neticesinde, mevsim itibarıyla yapılacak tarımsal faaliyet bulunmadığından, olsa da hafta içinde yapılabileceğinden (hayvancılıkla uğraşanlar hariç olmak üzere) 27-28 Şubat ve 6-7 Mart'ta Çiftçi Kayıt Belgesi ile kırsal mahallelere (köylere), yaylalara gidilmesine izin verilmeyecek.

Semptomları olan vatandaşlar evlerinden görevli araçlarla alınarak, testleri yapıldıktan sonra yine görevli araçlarla evlerine bırakılacak ve test sonuçları belli oluncaya kadar izole olmaları sağlanacak.

Evlerinde izolasyona tabi tutulan vakaların, denetim ekipleri tarafından günlük olarak evlerinde kontrol ve denetimleri yapılacak.

Pazar yerlerinin giriş ve çıkış noktalarına belediyelerce bariyerler konulmak ve HES kodu uygulaması yapılmak suretiyle vatandaşların pazar yerlerine girmeleri sağlanacak.

Alınan kararlara uymayanlara idari işlem uygulanacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

SAMSUNLU

26 Şubat 2021 Cuma 10:30

sayın valim, 1 şubattan beri tüm özel okullar açıkken bu tedbirler komik

fahri 55

25 Şubat 2021 Perşembe 12:11

19 mayıs ünv. 01.02.2021 tarihi itibari ile esnek çalışmayı kaldırdı samsunda esnek çalışma kaldıralan tek kurum samsun pandemide ilk 3 de iken yapıldı siz gazetevi iseniz bunu neden haber yapmıyorsunuz insanın can sağlığının haber değeri yokmu

vatandaş

25 Şubat 2021 Perşembe 08:52

Akp kongrelerinde yere iğne düşmezken, samulaşın tramvayında ayakta gitmek serbest otobüsünde yasakken, vatandaş babasını 15 kişiyle defnedip topbaşın, saraçın vb cenazeleri tıklım tıklımken bırakın da milletimiz körelen bu adaleti gördükçe intikamını sokaklara dökülerek alsın...

Mehmet

24 Şubat 2021 Çarşamba 12:05

Hala ek tedbirden bahsediyorsunuz kardeşim kafanız almıyor herhalde görüntü olsun diye tedbir lazım değil tam kapanma lazım tammmmm yerin dibine batsın paranız pulunuz hrgün ölüm haberi almaktan psikolojimiz bozuldu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor Eskişehirspor'u 6-1 yendi

Yılport Samsunspor Eskişehirspor'u 6-1 yendi