24 Ocak 2022 Pazartesi

SAMSUN'DA VATANDAŞI SOĞUK AYRI, KOMBİ AYRI YAKIYOR! DOĞALGAZ FATURALARI NASIL DÜŞER

Samsun'da vatandaşı soğuk ayrı, kombi ayrı yakıyor! Doğalgaz faturaları nasıl düşer

Samsun'da vatandaşı soğuk ayrı, kombi ayrı yakıyor! Doğalgaz faturaları nasıl düşer. Samsun'da vatandaşlar yüksek gelen doğalgaz faturalarından dertli. Doğalgaz faturaları nasıl düşürülür. Doğalgaz faturalarını düşürmek için alınması gereken önlemler ve işte yapılması gerekenler.

23 Ocak 2020 Perşembe 16:49 GÜNCEL

Türkiye genelinde olduğu gibi Samsun'da da vatandaşlar yüksek gelen doğalgaz faturalarından dert yanıyor. Havaların iyice soğumaya başlaması ile birlikte doğalgaz kullanan evlerde faturalar cep yakıyor.


Samsun'da elektrik, su faturaları derken doğalgaz faturaları da cep yakmaya başladı. Kış ayı nedeniyle ısınmak için kombilere yüklenen vatandaşlar ay sonu gelen yüksek ve şişkin doğalgaz faturaları ile neye uğradığını şaşırıyor. Samsun'da bazı evlerde doğalgaz yerine kömür sobalarının yeniden kurulduğu gündeme gelirken, doğalgaz faturalarının nasıl düşürüleceği de merak konusu oldu.

İşte sizlere şişkin gelen doğalgaz faturalarını nasıl düşürüleceği ile ilgili bazı bilgiler..

Isınmanın olmazsa olmazı kombilerin yanlış kullanımı, tüketiciye kabarık doğal gaz faturaları olarak geri dönüyor. Ancak kombi seçimine ve kullanım önerilerine dikkat ederek bunun önüne geçmek mümkün. İşte birkaç küçük önlemle kombi ve doğalgaz faturasını düşürmenin yolları…

KOMBİ SEÇİMİ İLK ADIM
İlk olarak güvenilir bir markanın çok da eski olmayan bir modeli tercih edilmeli. İyi bir marka ve iyi bir servis ağı olan kombi markası size her zaman kolaylık sağlayacak, zor bir durumda kalmanız halinde size iyi bir hizmet verecektir.

DÜZENLİ BAKIM ŞART
“Kombinin ve tesisatın sağlıklı çalışıp uzun ömürlü olması için bakımları düzenli olarak mutlaka yetkili servisler tarafından yapılmalı. Bakımı yaptırılmayan kombi ve tesisatın verimi düşer ve ömrü kısalır. Verimi düşen kombi daha fazla doğal gaz tüketir ve evinizi daha az ısıtır. Bunlar da kullanıcıya kabarık doğal gaz faturaları olarak geri döner.

Oda termostatları, oda sıcaklığını konfor şartlarında sabit tutar. Oda sıcaklığını gereksiz yere 1 derece artırmak, yıllık yakıt tüketimini ortalama olarak yüzde 10 artırır. Bu yüzden kombinizi odanın ısısına göre çalıştıran oda termostatı önemli bir çözümdür.

ENERJİ TASARRUFU İÇİN KOMBİYİ KAPATMAYIN
Kombiyi kapatıp açmak yerine, sürekli açık tutarak ısıyı sabitlemek oldukça önemlidir. Evde olmadığınız zamanlarda ısı seviyesi minimum 15-16 santigrat derecede olursa, hem evinizde daha konforlu bir ortam sağlamış olursunuz hem de tasarruf edersiniz.”

İŞTE DOĞALGAZ FATURASININ DÜŞÜRMENİN YOLLARI
– Güneş gören pencerelerin perdesini açarak içeri güneş girmesini sağlayarak ısıyı arttırabilirsiniz.

– Kapalı perdeler ısı kaybını %25 önler. Ancak çok uzun perdeler kullanılmamalı.

– Isıtıcı kalorifer peteği ve radyatörün önüne veya üzerine mermer ya da çamaşır koyulmamalı

– Radyatörün veya peteğin arkasına koyacağınız bir yalıtım levhası odayı daha sıcak tutacaktır.

– Pencerelerde kullanacağınız çift cam sistemi sıcaklığı %20 oranında arttıracaktır.

– Kapı ve pencere çevresindeki çatlakları sünger ile kapatabilirsiniz.

– Odada çamaşır kurutmamaya dikkat edilmeli.

– Oda havalandırılırken ısıtıcıyı mutlaka kapatın.

– Radyatörde ve su borularında sızıntı olmadığından emin olun.

– Evde bulunmadığınız zamanlarda ısıtıcıyı kısabilirsiniz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da dar gelirli, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşlara büyükşehirden evde hizmet

Samsun'da dar gelirli, bakıma muhtaç ve engelli vatandaşlara büyükşehirden evde hizmet