24 Haziran 2019 Pazartesi

SAMSUN'DA VEFAT EDEN İDRİS ÖZTÜRK'ÜN BÜYÜK AŞKINI GÜNLÜĞE YAZDIĞI NOTLAR ORTAYA ÇIKARTTI

Samsun'da vefat eden İdris Öztürk'ün büyük aşkını günlüğe yazdığı notlar ortaya çıkarttı

Samsun'da 100 yaşında hayata gözlerini yuman İdris Öztürk'ün eşi Mürvet Öztürk'e olan büyük aşkı, ölmeden önce günlüğüne yazdığı notların bulunması ile ortaya çıktı.

26 Haziran 2018 Salı 15:17 GÜNCEL

Samsun'da 100 yaşında hayata gözlerine kapayan İdris Öztürk, ölümünün ardından ortaya çıkan günlüğü ile günümüzde hala efsane aşklar olabileceğini gösterdi.


Samsun'da ölmeden önce günlüğüne yazdığı notlar ortaya çıkan İdris Öztürk'ün kendisinden önce vefat eden eşi Mürvet Öztürk'e olan özlem ve aşkı bulunan günlüğü okuyanların göz yaşı dökmesine neden oldu.

Ölmeden önce günlük tutan ve günlüğüne yaşadığı yıllara ait notların yanı sıra vefat eden eşi Mürvet Öztürk'e olan özlemini de yazan İdris Öztürk, ailesine ise bu günlüğü geride bıraktı. Yazdığı günlükte saat, tarih, havanın güneşli olup olmadığının yanı sıra Recep Tayyip Erdoğan'ın ilk Cumhurbaşkanı seçildiği tarihi, "Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı oldu" notu ile yazan İdris Öztürk'ün ölümünden sonra geride bıraktığı günlük adeta Mecnun ile Leyla aşkı denilebilecek bir hikayenin de gün yüzüne çıkmasına neden oldu.İşte Samsun'un Bafra ilçesi Kolay Mahallesinde yaşayan İdris ve Mürvet Öztürk'ün günlükte ortaya çıkan aşk hikayesi

Henüz askerden yeni geldiği zamanlarda teyzesinin kızı Mürvet'i kaçırarak evlenmişlerdi. 75 Yılı aşkın süre bir yastığa baş koydular. 3 Çocukları, 7 torunları, 7'de torunlarının çocukları oldu. Ömürlerinin büyük kısmını Kolay Köyü'nde geçirdiler. 1 Asırlık 2 ömüre sığan, yokluk içinde geçen yıllarda yaşanan sıkıntılara rağmen birbirlerinden hiç vazgeçmediler. Hayattalarken torunlarına o yılları hep anlattılar. Dile kolay... 2 Dünya savaşı, 2 darbe girişimi gördüler. Elektrik yoktu o yıllarda köy yerinde. Sabah ezanı ile uyanıyorlar, gündüz tarlada, gece olunca da gaz lambası ışığında, ip başına ücret alarak tütün diziyorlardı. Zor günlerdi. Şehir merkezine ulaşmak için at arabası ile saatlerce yol kat etmeleri gerekiyordu. Yokluk dedik ya... İlk evlatlarını da hastalık ve imkansızlıklara kurban vermişlerdi.

Sonrasında Mehmet doğdu. Ardından İclal ve Metin. Onlar da bu yoksulluktan paylarını almış, gençlik yıllarına kadar annelerinin onardığı yamalı elbiselerini giymişlerdi. Şu an bile o yılları hatırladıkça gözleri doluyor hepsinin. O acı yılların belkide hatırlarında kalan en tatlı yanıydı mısır çorbası. Yer sofrasına herbirlikte oturduklarında tahta kaşıkları salladıkları yoğurtlu mısır çorbası. 

Aradan geçen yıllar birçok şeyi değiştirsede, değişmeyen en güzel şey İdris amcanın Mürvet teyzeye olan aşkıydı. Hala ilk gün ki kadar taze ve güçlüydü. Çocuklar büyümüş, evlenmiş torunları bile olmuştu. Gel zaman, git zaman, yaşlılık da artık kendini hastalıklarla birlikte gösteriyordu.

Önce Mürvet'ini amansız bir hastalığa kurban verdi koca çınar. Aradan 1 yıl geçmişti ki, kendisi de kurtuluşu olmayan başka bir hastalığa yakalandı. Evlatları, babaları için ellerinden ne geliyorsa yaptılar. İstanbul ve Samsun'da bir çok hastane dolandılar hepbirlikte. Ne yaptılarsa olmuyordu. Aslında İdris amcanın da iyileşmek gibi bir niyeti yoktu. O da biliyordu nihai sona yaklaştığını. Belkide onu tek mutlu eden şey, Mürvet'ine kavuşacak olmasıydı. Öyle de oldu. Aradan 2 yıl geçmiş ve 100 yıllık bir ömür defteri kapanmıştı.Bayram günlerinde dolup taşan köyde yaptıkları ev artık boştu. Her ikisinin yokluğunda geçen ilk bayram sabahında, çekmecenin bir köşesinde İdris amcanın tuttuğu günlüğü buldu torunu. Hastalıkların pencesinde geçen o günleri, birbirlerine olan aşklarını, ve hatta çok sevdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a dair not bile vardı içinde.

O günleri hatıratına şu kelimelerle not düşmüş İdris amca;

13/01/2012 - Hava açık. Geçtik hastaneye. Medikal hastanesiç Anjioya şimdilik ihtiyaç görülmedi. İlaçları kullanacağız. Tekrar Osmaniye'ye geldik. 3 Gündür çok başım ağrıyor. Koluma alet takıldı tansiyon için.

Okunur Hali : 22/01/2012 Pazar - Bugün Küçük Mürvet'in evine kuran okutmak için gittiler. Evde yalnızım. Hava açık. Rahatsızım. Muhsin, Sefa, Kemal, İjlal telefon açtılar. Bu gece 11'de göğüs hastanesine götürdü Metin. Rahatlaştım. 01'de döndük. İyiyim. Yeni ilaç verdiler ek olarak. Hayat çok tatlı şey. Kullanmasını bilene.Okunur Hali : 27/01/2012 Cuma - Kar yağıyor. Namazı Şehzade'de kıldık. Gece gündüz devam etti (Kar yağışından bahsediyor). Namazda bacaklarım titriyor. Zor duruyorum. 28/01/2012 Cumartesi. Faruk vefat etti. Dernekten köye uğurladık.

Okunur Hali : 11/03/2012 Pazartesi - Halkalı, Çapa, Siyami Ersek, Cerrah Paşa, memuru halkalıda bulduk. Fakat sonu iyi gelmeyecek gibi. Biraz düzeldim. Ama işler değişiyor. Allah yaradan bilir.

Okunur Hali : 20/03/2012 - Çok hastalandım. Tekrar ölümle karşı karşıyayım.

Okunur Hali : (Çok sevdiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan her fırsatta övgü ile bahseden İdris amca, hatıratına tarihi şu notlarla düşüyor.) 11/08/2014 Pazartesi - Tayyip Cumhurbaşkanı. Hayırlı olsun. 14 Parti karşısında...

Okunur Hali : 16/10/2015 Cuma günü - Üzüntülü günlerim. Mürvet'i fakülteye (19 Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi) gönderdik. Yaraları çok ağır. Yemek yiyemiyor. Mama veriliyor. 21/10/2015 - Mürvet fakültede. Saat 4'te telefonda konuştuk. Yemesini istedim.

Okunur Hali : Benden turşu istedi. Başka şey iste dedim. O kolay. Sana yazarım birtanem. Ah yaşlılık! Her birimiz bir yerde. Kahroluyorum. Körpe Mürvetim. Her birimiz bir yerde. Keşke köyde olsaydın da birbirimize doya doya baksaydık. Temiz körpem. Dayanamıyorum yavrum. Ne kadar zor ayrılık.Okunur Hali : Yandım yavrum. Yandım. Direncim tükendi. Sana sabaha kadar dua ettim. Yaradan kabul etsin. Uyku tutmuyor gözlerimi. Bu gün Cuma. Allahım sana sonsuz şifalar versin. Birtanem. Dünyam karardı. Allahım. Gecelerim gündüze döndü. Yandım. Yandım. Ciğerim kül oldu. Dünyam karardı. Sabır rabbim.

Okunur Hali : 02/11/2015 Pazartesi - Mürvetimin ölüm tarihi. İkindi namazına müteakip defin edildi. Dünyam göçtü. Mekanı cennet olsun rabbim. Birtanem.

Okunur Hali : 03/12/2015 Çarşamba - İstanbul'dayız hamdolsun yaradana yeniden. Eski hatıralarım yenilendi. Dünyam yine göçtü. Çok zor Allahım bu hatıra.

(Fotoğraf 12) - Okunur Hali : 07/12/2015 Cumartesi - Mevlüt yapıldı. İstanbul'dayız. Geceler gündüz olmuyor. Allahım sabır.

İdris amca, Mürvet teyze ile birlikte yaşadığı herşeyin bir bölümünü küçücük bir not defterine yazmıştı. Defterde en son 07/12/2015 tarihi var. Hayatının anlamını ebedi dünyaya uğurladıktan hemen sonra, hastalıklar sinsice onun da kapısını çalıyordu. 1 Yıl sonrasında pankreas kanseri teşhisi koyuldu asırlık çınara. Biricik eşi, Mürvet'inden sonra, içini dökebildiği not defterine de veda etmenin vakti gelmişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İshak Taşçı Lozan Cadde Çarşı projesinde ilk kazmanın vurulduğunu açıkladı

İshak Taşçı Lozan Cadde Çarşı projesinde ilk kazmanın vurulduğunu açıkladı