27 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'DA VEZİRKÖPRÜ İLÇE KAYMAKAMLIĞI BİNASI ÖNÜNDE SU EYLEMİ

Samsun'da Vezirköprü İlçe Kaymakamlığı binası önünde su eylemi

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Soğucak mahallesi sakinleri, Vezirköprü İlçe Kaymakamlığı binası önünde su eylemi yaptı.

07 Eylül 2018 Cuma 14:26 GÜNCEL

Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Soğucak Mahallesi sakinleri, su getirme çalışmalarının Amasya iline bağlı Dumanlı köyü muhtarlığınca haksız şekilde engellendiği iddiasıyla Vezirköprü ilçe kaymakamlık binası önünde eylem yaptı. 


Samsun'un Vezirköprü ilçesine bağlı Soğucak Mahallesi sakinleri Vezirköprü Kaymakamlığından izin alarak Haremderesi mevkisinden su getirmek için çalışma başlattı ancak Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesine bağlı Dumanlı köyünün muhtarı, su alınan yerin kendi arazileri olduğunu savunarak, jandarma zoruyla çalışmayı durdurdu.

Su ihtiyaçlarını karşılamak için başlattıkları girişim yarım kalan mahalle sakinleri, bu durumu Vezirköprü Kaymakamlığı önünde protesto etti.

Mahalle sakinleri adına açıklama yapan Süleyman Bedirhan, su getirmek için kaymakamlıktan resmi izin aldıklarını ve yaklaşık 2 bin 500 metre uzaklıktan su getirmek için çalışma başlattıklarını belirterek, "Kendi imkanlarımızla bu mesafenin 2 bin metresine boru döşedik ama Dumanlı köyü muhtarı jandarma zoruyla bu çalışmaya engel oldu." dedi.

Su eylemi yapan mahalle sakinlerinin yanına gelen Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, konudan haberdar olduklarını ve içme suyundaki engeli kaldırmak için resmi işlemlerin devam ettiğini belirterek, şunları söyledi: 

"Dumanlı köyüyle yapılan tapu kadastro işleminde içme suyu almaya çalıştığınız bölge onlara ait olarak güncellenmiş. Vezirköprü kadastrosu ile yazışmalarımızı yaptık. Eğer bu bölgenin bizim sınırlarımız içerisinde olduğu tespit edilirse içme suyunuzu getirmek için çalışmalarınıza devam edebilirsiniz ancak bu süreci beklemek durumundayız."

Kaymakamlık olarak konunun takipçisi olduklarını anlatan Vezirköprü Kaymakamı Yunus Emre Altıner, "Alan Gümüşhacıköy sınırları içinde çıkarsa bunu da Gümüşhacıköy Kaymakamlığı ve Amasya Valiliği ile ikili ilişkiler içinde çözmeye çalışacağız. Neticede suyun kaynağı kimin sınırları içinde ise suyun kullanım hakkının da onda olması gerekiyor." diye konuştu.

Yapılan açıklamaların ardından mahalleli dağıldı. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Dolar üçlü zirve öncesi 6,4147'ye kadar geriledi

Dolar üçlü zirve öncesi 6,4147'ye kadar geriledi