02 Aralık 2021 Perşembe

SAMSUN'DA YAKAKENT BELEDİYE BAŞKANI GÖÇMEN KAÇAKÇILIĞI OLAYI İLE İLGİLİ İLK KEZ KONUŞTU

Samsun'da Yakakent Belediye Başkanı Göçmen Kaçakçılığı olayı ile ilgili ilk kez konuştu

Samsun'da gri pasaport ile Göçmen Kaçakçılığı yapıldığı iddiası ile İçişleri Bakanlığının hakkında soruşturma izni verdiği Yakakent Belediyesi Başkanı Hüseyin Kıyma, olayla ilgili ilk kez konuştu.

23 Kasım 2021 Salı 16:29 GÜNCEL

Samsun'da Göçmen Kaçakçılığı skandalı ile gündeme gelen Yakakent Belediyesinde başkan Hüseyin Kıyma olayla ilgili açıklama yaptı.


Belediye Başkanı Kıyma, Gri Pasaport ile 70 kişinin yurt dışına gönderilmesi ve 63 kişinin geriye dönmemesi olayına ilişkin açıklamasında, yurt dışına gönderilecek kişilerle ilgili belediye meclis onayının olduğuna dikkati çekti.

MECLİS OY BİRLİĞİ İLE ONAYLADI
2020 yılında belediyelerine Uluslararası Çevre ve Kültür Etkinliklerine katılım konusunda bir başvuru olduğunu, bu başvuru mevzuatlara uygun olduğunu kaydeden Yakakent Belediye Başkanı Hüseyin Kıyma, açıklamasında "2020 yılında aralarında CHP’li belediyelerin de yer aldığı farklı partilerden belediyelere, Uluslararası Çevre ve Kültür Etkinliklerine katılma yönünde sunulan projelerden olmak üzere, belediyemize de bu amaçla başvuruda bulunulmuştur. Söz konusu başvuru, mevzuata uygunluğu nedeniyle Belediye Meclis  gündemine alınmış, meclisimizde bulunan AK Parti, İyi Parti ve CHP’li meclis üyelerinin tamamının oyu (oybirliği) ile  projeye katılım yönünde kararı alınmıştır.  Projede yer alan herkesin adli sicil kayıtları, projeye katılımdan önce belediyemizce ilgililerden alınmıştır.  Ancak kişilerin geri dönüş yapmamaları ve usulsüz işlemlerinin tespiti nedeniyle, hemen  pasaportlarının iptali için ilgili nüfus  vatandaşlık müdürlüğüne yazı yazılmış ve gerekli iptal sağlanmıştır. İlgili makamlara bilgilendirmeler yapılmıştır" dedi.

ADLİ SORUŞTURMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA YAPTI
Yakakent Belediyesi tarafından hazırlanan gri pasaportlarla yurt dışına giden 68 kişiden, 63'ünün geri dönüş yapmaması sonrası İçişleri Bakanlığının kendisi ve konuyla ilgili başkan yardımcısı Hüseyin Yiğit hakkında verdiği soruşturma izni ile ilgili de konuşan belediye başkanı Kıyma, bu konuda da şu açıklamalarda bulundu.
"İçişleri Bakanlığı Mülkiye Baş Müfettişliği tarafından Belediyemizde gerekli incelemeler yapılmış ve ilgili kişiler nezdinde Bakanlık onayı ile adli soruşturma başlatılmıştır. Sürecin mağdurlarından biri olduğum hususunun, soruşturma ve ilerleyen süreçlerde ortaya çıkacağı kanaatindeyim. 
Hal böyle iken CHP Samsun İl Başkanı, CHP’li SBB Grup Başkan vekili Atilla Tekcan, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta'nın yargıya intikal etmiş bir konu hakkında sonucunu beklemek varken, Yakakent İlçemizin AK Partili Belediye döneminde kavuştuğu hizmet ve kazanımlarını gölgeleme çabaları beyhudedir. Güneş balçıkla sıvanmaz." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

İYİ Parti Yakakent İlçe Başkanından belediye başkanına Göçmen Kaçakçılığı tepkisi

İYİ Parti Yakakent İlçe Başkanından belediye başkanına Göçmen Kaçakçılığı tepkisi