04 Ağustos 2021 Çarşamba

SAMSUN'DA YAPILACAK BİYOKÜTLE ENERJİ SANTRALİNDE ÇÖP KULLANILACAK İDDİASINA AÇIKLAMA

Samsun'da yapılacak Biyokütle Enerji Santralinde çöp kullanılacak iddiasına açıklama

Oltan Köleoğlu Enerji firması, Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak biyokütle enerji santralinde çöp kullanılacağı iddiası ile ilgili bir açıklama yaptı.

22 Ekim 2019 Salı 18:45 GÜNCEL

Samsun'un Çarşamba ilçesinde yapılacak Biyokütle Enerji Santralinde enerji üretiminde çöplerinde kullanılacağı iddiası üzerine yatırımcı firma Oltan Köleoğlu Enerji, bir açıklama yaparak söz konusu iddiayı yalanladı.


Enerji, Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan’ın, Samsun’un Çarşamba ilçesinde kurulmakta olan Biyokütle Enerji Santrali’nde enerji üretiminde ham madde olarak çöplerin de kullanılacağı iddialarına Oltan Köleoğlu Enerji’den (OKE) cevap geldi. 

Konu ile ilgili olarak OKE tarafından yapılan yazılı açıklamada, ESM Başkanı Erdoğan’ın, santralde kullanılacak bitkisel atıkların yeterli olmayacağı ve bu nedenle de; “Ortaya çıkan açık Türkiye’nin ürettiği ve ithal ettiği çöplerden karşılanacaktır” şeklindeki ifade ve iddiasının tamamen yanlış ve art niyetli olduğu belirtilerek, mevcut santrallerin bu tür atıklarla enerji üretmeyi sürdürdükleri ifade edildi.

OKE tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Anlaşılan o ki; Sayın Erdoğan’ın Türkiye’deki, hele hele Samsun ve çevresindeki bitkisel atıklardan oluşan hammadde potansiyeliyle ilgili hiç bilgisi yok. Ayrıca, santral için alınan lisansta ve ÇED yönetmeliğinin listesinde, tesiste kesinlikle fosil kökenli (kömür vs) ve plastik malzeme ile çöp ve benzeri malzemelerin kullanılamayacağı da yer almaktadır. 5436 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanun’da da geçen biyokütle tanımı ‘ithal edilmemek kaydıyla” şeklinde ifade edildiğinden ötürü, herhangi bir yakıt ithalatı gerçekleştirilmeden tamamen yerli ve değerlendirilemeyen tarımsal ve orman ürünleri atıkları ülke ekonomisine kazandırılacaktır.”

Açıklamada ayrıca bu tür santrallerde kullanılan yakıtlarla ilgili takip ve denetimin yasalar gereği devlet tarafından aralıksız yapıldığı da vurgulanarak, Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali ile ilgili söz konusu asılsız iddialarda bulunanlar hakkında yasalardan doğan tüm hakların da kullanılacağı ifade edildi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Valiliği biyokütle santrali ile ilgili Çevre Bakanlığının raporunu yayınladı

Samsun Valiliği biyokütle santrali ile ilgili Çevre Bakanlığının raporunu yayınladı