22 Ekim 2021 Cuma

SAMSUN'DA YAPILAMAYAN TERSANEYE AİT SAHA SANAYİ BÖLGESİ OLDU

Samsun'da yapılamayan tersaneye ait saha sanayi bölgesi oldu

Samsun'da 2004 yılı yerel seçimlerinde vaat edilen 2011 yılında ise devletin 150 milyon TL para harcayarak mendirek yaptığı tersane sahası yatırım gelmeyince organize sanayi bölgesi olarak onaylandı.

28 Kasım 2019 Perşembe 12:26 GÜNCEL

Samsun'da yapımı yılan hikayesine dönen ve 5 bin ile 15 bin kişinin istihdam edileceği vaadi verilen yapılamayan Tersaneye ait saha, organize sanayi bölgesi alanı oldu.


2004 yerel seçimlerinde Samsun'a vaat edilen ve kiminin 5 bin, kiminin 15 bin kiminin ise yapılacak tersane yatırımı ile 17 bin kişinin istihdam edileceğini söylediği yatırım ile ilgili, aradan geçen onca yıla rağmen bir gelişme olmadı. Samsun tersane alanında yer tahsisi yapılan ve yatırım yapma sözü veren yatırımcıların mendirek yatırımını yapamayacaklarını söylemesi üzerine devlet o yıllarda 150 milyon TL para harcayarak Tekkeköy ilçesinde bulunan tersane alanı için ayrılan bölgeye mendirek ve liman yapmıştı.

Devletin mendirek ve liman inşaatını yapması sonrası ise yatırım yapma tahahüdü veren firmalar tersane alanına aradan onca yıl geçmesine rağmen tek bir çivi dahi çakmadı. Tersane sahasında yatırım yapma tahahüdü veren firmalardan biri olan Atilla Makinanın dışında, istihdam ve yatırım tahahüdü veren hiç bir firma Samsun Tersane alanına yıllardır uğramıyınca tersane projesi de rafa kalkmış oldu.

Samsun siyasetinde zaman zaman polemik konusu da olan Tersane yatırımı, 2004 ile 2011 yıllarından bu yana tartışma konusu olurken, bu yatırımın yapılamaması özellikle seçim süreçlerinde gündeme getirilerek eleştiri malzemesi olmuştu.

Şimdi ise Samsun'da yapılamayan tersane yatırımı için tahsis edilen arazi, yapılan girişimler sonucu sanayi bölgesi alanı olarak ilan edildi. Tersane sahasının sanayi bölgesi olarak onaylanması ile bu bölgeye yeni sanayi yatırımlarının gelmesi bekleniyor.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da sanayi bölgesi olan Tersane alanında 30 bin kişi istihdam edilecek

Samsun'da sanayi bölgesi olan Tersane alanında 30 bin kişi istihdam edilecek