21 Ağustos 2019 Çarşamba

SAMSUN'DA YAPILAN MANDA KAYMAĞININ FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Samsun'da yapılan Manda Kaymağının faydaları saymakla bitmiyor

Samsun'da Kızılırmak Deltasında sulak alanlarda beslenen mandaların sütünden yapılan Manda Kaymağının faydaları saymakla bitmiyor. İşte Samsun'da yapılan manda kaymağının bilinmeyen faydaları..

04 Aralık 2017 Pazartesi 15:05 GÜNCEL
Samsun'da Kızılırmak Deltası'ndaki sulak alanlarda beslenen mandaların sütünden yapılan manda kaymağının lezzetini bilenler hem il dışından hem Avrupa'dan kaymak talep ediyor.

Samsun'un 19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçesi sınırları içinde bulunan Kızılırmak Deltası, yüzlerce kuş türünün, yılkı atlarının yanı sıra mandalara da ev sahipliği yapıyor.

Bölgedeki çiftçiler tarafından deltaya salınan mandalar, yaz, kış deltadaki sulak alanlarda besleniyor. Altınova Mahallesi'nde eşi ile 60 baş manda besleyen Nuray Karagöl (45),  yaptığı açıklamada, manda sütünden yoğurt, tereyağı, peynir ve kaymak yaptıklarını söyledi.Manda sütünün besleyici değeri

Manda sütünün besleyici değerini bilenlerin manda sütü ve ürünlerine rağbet ettiğini belirten Karagöl, en çok rağbeti ise lezzetinden dolayı kaymağının gördüğünü vurguladı.

Manda sütünün inek sütüne göre daha yağlı olduğunu ifade eden Karagöl, "Mandayı sağdıktan sonra sütünü kısık ateşte, geniş tencerelerde kaynatıyoruz. Sonra üzerine bez örterek terletiyoruz. Kaynamış süt soğuyunca, buzdolabında bir gün bekletiyoruz. Sütün yüzeyinde oluşan kaymağı kalıp kalıp keserek sipariş verenlere ulaştırıyoruz." dedi.

Manda kaymağının diğer sütlerin kaymağına göre daha yoğun ve özel bir lezzeti olduğunu anlatan Karagöl, bu lezzeti bilenlerin yurt dışından da manda kaymağı talep ettiklerini vurguladı.

Yurt dışına gurbetçiler aracılığıyla kaymak gönderdiklerini söyleyen Karagöl, şöyle devam etti:

''Birçok insan bataklıkta ya da sulak alanlarda mandaları görünce beğenmez hatta korkuyorlar. Manda sulak yerde yaşayan ve sürekli otlayan bir hayvandır. Bu nedenle, manda sütünün değeri diğer sütlere oranla çok daha fazladır. Mandaların sütünden yapılan kaymağın lezzeti ve besleyici değeri birçok üründe yok. Manda kaymağının faydalarını ve lezzetini bilenler alıyor. Ev ortamında yaptığımız manda kaymağı için özel siparişler alıyoruz. İstanbul ve Ankara'ya gönderiyoruz. Ancak en çok Almanya'daki gurbetçilerimizden sipariş alıyoruz. Dolapta dondurduğumuz kaymakları gurbetçilerimiz vasıtasıyla Almanya'ya gönderiyoruz. Almanya'nın yanında Fransa ve Belçika'ya da gönderiyoruz. Mandalardan kış aylarında günlük 40, yazın ise 60 kilogram süt alıyoruz. 10 kilogram sütten bir kilogram kaymak elde ediyoruz.''Karagöl, yurt dışına ayda 25-30 kilo kaymak gönderdiklerini, kaymağın kilosunun ise 50 lira olduğunu kaydetti.

"Yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir"

Gıda ve Beslenme Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Funda Elmacıoğlu, manda kaymağının kalsiyum, yağ ve protein zengini olduğunu vurguladı.

Vücuttaki enerji miktarını iki katına çıkarma özelliği gösteren manda kaymağının pek çok enerji verici ürüne alternatif olduğuna işaret eden Elmacıoğlu, "Manda kaymağı diğer sütlerin kaymaklarına oranla yüzde 58 daha fazla kalsiyum, yüzde 40 daha fazla protein içerir. Dolayısıyla yoğunlaşmış haldeki kaymağı daha yarayışlıdır. Yağ miktarı fazla olduğundan verdiği enerji miktarı da diğer sütlere oranla daha fazladır. Diğer sütlere oranla 2 kat fazla yağlıdır, bu da manda sütünün vücuda 2 kat fazla enerji vermesi anlamına gelir. Çocuk ve yaşlılar için besleyici değeri yüksektir." dedi.

Funda Elmacıoğlu, manda kaymağının yağ oranının fazla olmasına rağmen, kolesterol oranının yok denecek kadar az olduğunu sözlerine ekledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Samsung'un önüne sosyal alt yapısı boş Like Samsun ile mi geçecek

Samsun Samsung'un önüne sosyal alt yapısı boş Like Samsun ile mi geçecek