10 Ağustos 2020 Pazartesi

SAMSUN'DA YASAL HARCIRAHLARI ÖDEMEYEN MÜDÜR DEVLETİ ZARARA SOKTU

Samsun'da yasal harcırahları ödemeyen müdür devleti zarara soktu

Samsun'da bir kamu kurumu müdürünün keyfi olarak personellerine ödemediği iddia edilen yasal harcırah hakkı mahkemelik oldu. Mahkeme, personelleri haklı bulurken, devlet şimdi ödenmeyen harcırahları yasal faizi ile geri ödeyecek.

13 Temmuz 2020 Pazartesi 17:50 GÜNCEL

Samsun'da bir kamu kurumu müdürünün keyfiyeti devleti zarara soktu. Göreve giden personelin yasal harcırahını vermeyen müdürün davranışını mahkeme haksız bulurken, ödenmeyen harcırahların yasal faizi ile şikayetçi personellere ödenmesine hükmetti.


Mahkemeye yansıyan yasal harcırah olayı 2018 yılında başladı. Canik İlçe Tarım Müdürlüğünde görev yapan bazı personeller, göreve gitmelerine rağmen 2018 yılından bu yana yasal harcırahlarının ödenmediği gerekçesi ile mahkemeye başvurdu. 5996 sayılı Gıda ve Yem Kanunu kapsamında Gıda Kontrol Hizmetlerinde çalışanlara yaptıkları gıda denetimleri karşılığında harcırah ödeniyor. Canik İlçe Tarım Müdürlüğünde ise, bazı çalışanlar göreve gitmelerine rağmen yasal hakları olan harcırahların kendilerine eksik ödendiğini, diğer personellere ise tam ödendiğini dile getirerek şikayetçi oldu.

Samsun 1'inci İdare Mahkemesine başvuran personellerin şikayetini ise mahkeme haklı bularak, idareyi 2018 yılından itibaren ödenmeyen ve eksik ödenen yasal harcırahlarla ilgili faizi ile birlikte ödemeye mahkum etti. Söz konusu çalışanların 2018 yılından itibaren yasal harcırahlarının ödenmemesi yönünde tutum sergileyen İlçe Müdürünün ise mahkemenin verdiği karar ile haksız bir işlem yaptığı ortaya çıkarken, devleti ise zarara uğratmış oldu.
YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

Cengiz

06 Ağustos 2020 Perşembe 11:21

Kendi yer salkımı,ele verir talkını..kendine ve koruduğu kisilere göreve gitmediği halde harcirah yazan,hak edene ise hakkını vermeyen müdür orda tütün eksperi,ziraat teknikeri ve aşıcı mühendisle neler karıştırıyor acaba,daha bilinmeyen neler var

Cemal

06 Ağustos 2020 Perşembe 01:26

Böyle rezalet mi olur,hiç mi utanma yok,hak etmeyen kişiyi hak.etmediği makama.getirmek.zulumdur,babasinin çiftliği gibi yönetiyor demek ki

Adil

03 Ağustos 2020 Pazartesi 20:03

Masa başında kendisine istediği kadar harcırah yazdı ve aldi,yazan,dolduran,ödeyen kendisi.nasilsa,gerçekten hakkı olana ise vermedi am mahkeme bunun haksızlığina dur dedi,YaŞasın adalet

Mehmet kanbay

02 Ağustos 2020 Pazar 12:06

Mahkeme müdürün keyfine dur demiş,bravo

Kemal

15 Temmuz 2020 Çarşamba 17:49

Sayın editör, ileri sürülen iddialarla ilişkin ilgili müdür hakkında bakanlık/valilik/ kaymakamlık tarafından bir soruşturma başlatıldı mı? Konuya ilişkin bir açıklama yapıldı mı?

personel

14 Temmuz 2020 Salı 08:19

Geriye dönük Galip Baykalın aldığı harcırahlara bakın usulüne uydurarak aldığı bir sürü harcırah vardır

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Havzalı şehit Ethem Demirci son yolculuğuna uğurlandı

Samsun'da Havzalı şehit Ethem Demirci son yolculuğuna uğurlandı