24 Ağustos 2019 Cumartesi

SAMSUN'DA YAŞAYAN SURİYELİ GENÇ ANLATTI: PKK-YPG ÖRGÜTE KATILMAYANLARA İŞKENCE YAPIYOR

Samsun'da yaşayan Suriyeli genç anlattı: PKK-YPG örgüte katılmayanlara işkence yapıyor

Samsun'a 10 gün önce gelen Suriyeli lise son sınıf öğrencisi, PKK/PYD terör örgütünün Suriyeli gençlere örgüte katılmaları için işkence yaptığını açıkladı. PKK/PYD/YPG terör örgütüne katılmayıp kaçarak Samsun'a sığınan genç,Afrin harekatını da desteklediğini söyledi.

26 Ocak 2018 Cuma 14:57 GÜNCEL

Samsun'a 10 gün önce gelen lise öğrencisi Suriyeli genç, PKK/PYD/YPG terör örgütünün Suriye'de gençlere örgüte katılmaları için baskı ve işkence yaptığını açıkladı.


PKK/YPG terör örgütünün Suriye'de sivilleri zorla saflarına katmasını kabullenmeyerek bir süre önce Türkiye'ye sığınarak Samsun'a gelen Suriyeli genç M.A, geride bıraktığı ailesinin can güvenliğinden endişe duyuyor.

Suriye'nin Haseke kentine bağlı bir köyde ailesiyle yaşayan lise son sınıf öğrencisi 19 yaşındaki M.A, terör örgütü PYD/PKK'nın kendisini saflarına katma isteğine direnerek ailesini geride bırakıp 10 gün önce Türkiye'ye geldi. Samsun'daki akrabalarının yanına yerleşen M.A,  Haseke'nin terör örgütü PYD/YPG/PKK kontrolünde olduğunu belirtti.

"Örgüte katılım için gençlere baskı kuruluyor. Bunu kabul etmeyenleri hapse atıyor, işkence ediyor. Sivillere karşı ırk ayrımcılığı yapıyorlar. Araplara ayrı gözle bakılıyor." diyen Suriyeli genç M.A, örgütün sivil halka birçok yönüyle zulmettiğini aktardı.

Samsun'a 10 gün önce gelen Suriyeli M.A. ekmek fırınlarını kontrol altında tutan teröristlerin son dönemde fırınlardan çıkan ekmeğin sadece kendi yandaşlarına verilmesini sağladığını, halkın çoğu zaman fırınlardan ekmek alamadan evlerine döndüğünü ifade etti.

Öğretmen olan anne ve babası ile 4 kardeşinin Haseke'de kaldığını ve ailesinin can güvenliğinden endişe ettiğini vurgulayan M.A, YPG'li teröristlerin halka kötü muamelede bulunduğunu, öğrencileri dahi saflarına katmaya çalıştığını söyledi. M.A, "YPG şu an çok zor durumda. Türkiye'nin Afrin'e yaptığı harekattan dolayı sıkışmış durumdalar. Bu nedenle önlerine geleni kendi saflarına almaya çalışıyorlar." diye konuştu.Hayali doktor olmaktı

Türkiye'nin Suriyelilere kucak açtığını, Türk insanının çok yardımsever olduğunu anlatan M.A, şunları kaydetti:

"Ben lise son sınıf öğrencisiyim. Hayallerim vardı. Hedefim doktor olmaktı. Ama şu an yaşadığım durum nedeniyle bu düşüncelerim silindi. Türkiye'den tek isteğim ülkemin PYD/YPG/PKK'dan temizlenip güvenli bir hale gelmesi." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda 9 kişiden 8'i tutuklandı

Samsun'da düzenlenen DEAŞ operasyonunda 9 kişiden 8'i tutuklandı