25 Ekim 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA YÜZDE 15'LİK SU İNDİRİMİNDE 4 AYDA 24 MİLYON TL ZARAR EDİLDİ

Samsun'da yüzde 15'lik su indiriminde 4 ayda 24 milyon TL zarar edildi

Samsun'da 31 Mart seçimleri öncesi enflasyonla mücadele kapsamında içme suyu fiyatlarında yapılan yüzde 15'lik indirim nedeniyle SASKİ'nin 4 ay içerisinde 24 milyon TL zarar ettiği ortaya çıktı.

01 Kasım 2019 Cuma 18:17 GÜNCEL

Samsun'da içme suyu fiyatına yapılan yüzde 25'lik zam, artış yada fiyat ayarlaması-düzenlemesi adı her ne ise, tartışılmaya devam edilirken, seçim öncesi suya yapılan yüzde 15 oranındaki indirim nedeniyle SASKİ'nin 4 ayda 24 milyon TL zarar ettiği gündeme geldi.


31 Mart seçimleri öncesi Samsun Büyükşehir Belediyesi içme suyu fiyatlarında enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 15 oranında indirim uygulamıştı. Bu indirimin seçim öncesi yapılması kentte olumlu karşılanırken, seçim sonrası ise içme suyunda uygulanan yüzde 15'lik bu indirim geri alındı. 

Samsun'da seçim öncesi içme suyuna uygulanan yüzde 15'lik indirim ile birlikte yine enflasyonla mücadele kapsamında otomatik TEFE-TÜFE artışlarıda kaldırılmıştı. Samsun Büyükşehir Belediyesi seçim sonrası ise geçtiğimiz aylarda aldığı bir karar ile yüzde 15'lik su indirimini geri alırken, TEFE-TÜFE olayını da yeniden devreye soktu.

Alınan bu karar ile Samsun'da içme suyuna Büyükşehir ve SASKi yetkililerinin açıklamalarına göre yüzde 25 oranında bir fiyat düzenlemesi yapıldı. Kamuoyunda bu zam olarak nitelenirken, yetkililer bunun zam değil bir ayarlama olduğunu sürekli dile getirdi. 

Zam mı, artış mı, fiyat ayarlaması mı tartışmaları sürerken, Samsun'da 31 Mart seçimleri öncesi suda uygulanan yüzde 15'lik indirim nedeniyle SASKİ'nin 4 ay içerisinde 24 milyon TL zarar ettiği gündeme geldi. İndirim öncesi her ay yaklaşık 1.5 milyon TL zararı olduğu öne sürülen SASKİ'nin enflasyonla mücadele kapsamında yapılan yüzde 15'lik su indirimi nedeniyle her ay 6 milyon 4 ay içinde ise toplam 24 milyon TL zarara uğradığı açıklandı.

Kısacası enflasyonla mücadele kapsamında Samsun'da suda yapılan indirim SASKİ'yi her ay 6 milyon TL zarara uğratırken, bu durum  diğer bir açıdan da yine Samsunluların cebinden çıkan para oldu. Yanisi yapılan indirim ne İsa'ya ne Musa'ya yaradı..

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

Belediyeci

03 Kasım 2019 Pazar 15:41

Vatandaşın cebinden 24 milyon az çıkması mı zarar? Her ay 150 tl su faturası ödüyorum elektrikten fazla hakkımı da helal etmiyorum enflasyonla mücadelenin devlete maliyetini de haber yapın devlet kar amacı güdemez

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da CHP Atakum İlçe Başkanlığına Serhat Türkel adaylığını açıklayacak

Samsun'da CHP Atakum İlçe Başkanlığına Serhat Türkel adaylığını açıklayacak