20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'DA ZİRAAT MÜHENDİSLİĞİ OKUYAN MOHAMED, SOMALİ'DEKİ KÖYÜNÜN UMUDU OLDU

Samsun'da Ziraat Mühendisliği okuyan Mohamed, Somali'deki köyünün umudu oldu

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde (OMÜ) ziraat mühendisliği eğitimi alan 23 yaşındaki kızı Nimco Abdullahi Mohamed, Somali'de kıtlıkla mücadele eden köyünün umudu oldu.

02 Aralık 2017 Cumartesi 15:14 GÜNCEL
Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinde(OMÜ) öğrenim gören Somalili Nimco Abdullahi Mohamed, köyünde tarımsal üretimi geliştirmek için Samsun'da ziraat mühendisliği eğitimi alıyor.

Samsun OMÜ Ziraat Mühendisliği bölümünde öğrenim gören ve Somali'nin Garoowe şehrine bağlı köyde oturan 7 çocuklu ailenin 23 yaşındaki kızı Nimco Abdullahi Mohamed, ülkesine katkı sağlamak ve köyünü tarımsal alanda kalkındırmak için ziraat mühendisliği okumaya karar verdi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesinin (OMÜ) yurt dışında açtığı sınavlara girerek başarı elde eden Mohamed, Türkiye'de 1 yıl dil eğitimi aldı. Mohamed, Türkçeyi öğrendikten sonra Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü'nde öğrenim görmeye başladı. Üçüncü sınıfta olan Nimco Abdullahi Mohamed,  yaptığı açıklamada, Samsun'da mutlu bir yaşam sürdüğünü söyledi.

Somali topraklarının yüzde 80'inin tarım alanı olduğunu belirten Nimco Abdullahi Mohamed, ancak ülkesinin tarımsal alanda çok geri kaldığına dikkati çekti.Köyünün de aynı durumda olduğuna işaret eden Mohamed, "Köyümüzde karpuz, mango, muz gibi ürünlerin yetiştiriciliği yapılıyor. Bu tarımı geliştirmek istiyorum. Bunların yanında daha farklı meyve ve sebze türlerinin de geliştirilmesi için çalışacağım." dedi.

Köy halkının da kendisinden beklentileri olduğunu dile getiren Nimco Abdullahi Mohamed, şöyle konuştu:

"Ailem kadar bütün köyümüz de beni destekliyor. Onların umuduyum. Köyüme bir borcum var. Okulumu bitirir bitirmez köyüme döneceğim. Kıtlıkla mücadele eden köyümüzde tarımı çeşitlendirmek, üretimi artırmak için bugünden çalışmalara başladım. Alternatif hangi ürünleri yetiştirebilirim, iklimimize uygun hangi ürünler gelişir, verimi nasıl artırabilirim, bunun üzerinde çalışıyorum. Burada hocalarımın desteğiyle bunları öğreniyorum."

Mohamed, Samsun ve Türkiye'yi çok sevdiğini, arkadaşlarından da destek gördüğünü kaydetti.

OMÜ Ziraat Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Çelik de Mohamed'in oldukça başarılı bir öğrenci olduğunu, ülkesi ve köyü için güzel çalışmalar yapacağına inandığını ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan istifa mı etti flaş iddia

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan istifa mı etti flaş iddia