29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN'DA ZOR GÜNLER GEÇİREN TERME TERSANESİNE 96 BİN LİRALIK PARA CEZASI VERİLDİ

Samsun'da zor günler geçiren Terme Tersanesine 96 bin liralık para cezası verildi

Samsun'un Terme İlçesinde bulunan tersaneye, pandemi sürecinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, 96 bin 561 TL'lik idari para cezası uygulaması tepkilere neden oldu.

11 Eylül 2021 Cumartesi 13:10 GÜNCEL

Samsun'da küresel ekonomik krizlerle zor günler geçiren, pandemi sürecinde de beli bükülen Terme Tersanesi yatırımcısına Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 96 bin liralık para cezası ile son darbeyi vurdu!


Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Terme Tersanesine Çevre Kanununa muhalefet eylemi kapsamında 96 bin 561 TL'lik idari para cezası uyguladı.

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, Terme Tersanesine, 2872 sayılı Çevre Kanununa muhalefet eylemi nedeniyle idari para cezası uyguladığı öğrenildi. Terme Tersanesi A.Ş'nin idari para cezası öncesi ise Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, pandemi nedeniyle işlerin durduğu, yeni yeni tersanenin yeniden faaliyete geçtiğini, eksikliklerin tamamlanabilmesi için bir haftalık süre istediği gündeme geldi. 

Kurumun, tersane yetkililerinin talep ettiği bir haftalık süreyi vermeyerek, idari para cezası uygulaması ise yatırımcıyı zora soktu. Edinilen bilgiye göre konu idari para cezası öncesi AK Parti Samsun İl Başkanlığına da iletildi. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün, eksikliklerini tamamlayabilmesi için tersaneye bir hafta süre tanıması istendi. Ancak AK Parti'ye iletilen bu talebe rağmen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, 96 bin 561 TL'lik idari para cezasını uyguladı.

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Bolat'ın imzası bulunan idari para cezası evrakında, tersanede ki uygunsuzluğun giderilmemesi durumunda işletmenin faaliyetinin durdurulacağı da belirtilerek şu ifadelere yer verildi.
"Ekli yaptırım kararında belirtilen 2872 Sayılı Çevre Kanununa muhalefet eylemi nedeniyle, İlimiz terme İlçesi Yalı mahallesi Balıkçı Barınağı mevkii adresinde bulunan Tersane İşletmenize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce 96 bin 561 TL idari para cezasına karar verilmiştir. Ekli idari yaptırım karar tutanağında bildirilen uygunsuzluğun giderilmesi için Çevre Denetim Yönetmeliğinin 24. maddesine göre 1 defaya mahsus olmak üzere ve 1 yılı aşmamak şartıyla süre verilmiştir. Verilen süre sonunda uygunsuzluğun giderilmemesi halinde 2872 sayılı Çevre Kanununun 15. maddesine göre faaliyetin durdurulması hükmü uygulanacaktır. İdari para cezasının ödeme süresi tebliğ tarihinden itibaren bir ay olup, Terme Defterdarlığına yatırılması ve ödendiğine dair makbuzun İl Müdürlüğümüze sunulması gerekmektedir. Kararın tebliğinden itibaren 30 gün içerisinde İdari Mahkemesine itirazda bulunabileceğiniz 2872 sayılı Çevre Kanunu'nun idari cezalarda yetki başlığı altında düzenlenen 24. maddesinde bu kanunda öngörülen idari yaptırım kararları, Bakanlık Merkez teşkilatında genel müdürler, taşra teşkilatında il müdürlüklerince verilir.. hükmü kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından tesis edilen idari yaptırım kararına karşı açılacak davada husumetin Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yönetilmesi gerekmektedir" 

2008 yılında dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Bayındırlık ve İskan Bakanı Ömer Faruk Özak'ın katılımı ile hizmete giren Terme Tersanesi, sektörde yaşanan küresel ekonomik krizlerden olumsuz etkilenmişti. Pandemi sürecinde de zor günler geçiren Terme Tersanesi, yeniden faaliyetlerini hızlandırmak için atılım yaptığı sırada Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden gelen 96 bin liralık idari para cezası ile karşı karşıya kaldı.
Kaynak:SamsunKentHaber.com.tr

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da Zorlu Eğitim Kurumları 4'üncü Şubesinin açılışını yaptı

Samsun'da Zorlu Eğitim Kurumları 4'üncü Şubesinin açılışını yaptı