15 Haziran 2019 Cumartesi

SAMSUN'DAN O ÖĞRETMENE TEPKİ! ALEVİLERİN AŞINDA HARAM YOKTUR HARAMZADELER YİYEMEZ

Samsun'dan o öğretmene tepki! Alevilerin aşında haram yoktur haramzadeler yiyemez

Samsun Pir Sultan Abdal Derneği(PSKAD) Başkanı Cem Sultan Ermiş, 'Alevilerin yemeği yenmez' diyen din kültürü öğretmeninin sözlerine tepki göstererek, "Alevilerin aşında haram yoktur. Alevilerin yemeğini haramzadeler yiyemez" dedi.

02 Ekim 2018 Salı 16:34 GÜNCEL

Pir Sultan Abdal Derneği(PSKAD) Samsun Şubesi Başkanı Cem Sultan Ermiş, 'Alevilerin yemeği yenmez' diyen din öğretmenine tepki gösterdi.


Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şubesi Başkanı Cem Sultan Ermiş, Samsun Son Haber'den Mustafa Bilik'e konu ile ilgili yaptığı açıklamada ”Bu tür söylemler toplumumuzu bölmek ve din üzerinden ayrıştırmak üzere kasıtlı olarak yapılmaktadır. Bu ne ilktir ne de son olacaktır. Bunu geçmişten bu yana ülkemizi bölmek parçalamak aramızdaki farklılıkları kaşıyarak toplumsal ayrışma kamplaşma oluşturmak isteyenler vardır bunlar var olmaya da devam edecektir. Biz Aleviler olarak bu kişi hakkında gerekli işlemlerin yapılarak bir daha öğretmenlik yapmasına izin verilmemesini istiyoruz. Aksi takdirde bu kişiler daha fazla cesaret bularak azgınlaşacaklardır. Bu zihniyetteki kişiler zaten Alevi sofrasında yer bulamazlar. Alevi şiarında ‘eline, diline, beline’ sahip olmak vardır. Bunlar Alevi yemeği zaten yiyemez. Hem Alevilerin aşında haram yoktur. O yüzden haramzadeler yiyemez. Onlar İmam Hüseyin’in aşından yiyemezler” dedi.  

EBU SUUD FETVASI 
'Alevilerin yemeği yenmez' söyleminin padişahlar Kanunî Sultan Süleyman ve 2. Selim döneminde Şeyhülislam olan Ebu Suud’un aleviler hakkında verdiği olumsuz fetvalara dayandırıldığını anlatan Cem Sultan Ermiş; “ Bunlar Ebu Suud’un kafasındaki örümcek beyinli insanlar. Bu insanlar geçmişte Alevilerin büyük acılar yaşamasına neden oldu. Toplumumuzda halen bu kişilerin var olması yetmezmiş gibi bir de bu kişilerin öğretmen olması bizleri üzmektedir.  Üstelik Biz şu günlerde  Muharrem ayını yaşıyoruz. Herkesi ve her kesimden insanı birlik beraberlik ve kardeşliğe davet ediyorken bu olaylarla uğraşmak zorunda kalışımız bizleri üzüyor” ifadelerini kullandı.    Şeyhülislam Ebusuud Efendi’nin verdiği fetvalar arasında “Kızılbaşların katlinin helal olduğu, Kızılbaş katledenin gazi olacağı, Kızılbaşlarca öldürülenlerin şehit sayılacağı, Kızılbaşların mallarının ve ırzlarının helal olduğu” yönünde fetvalar verdiği iddia ediliyor.   

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

ugur1907

03 Ekim 2018 Çarşamba 10:56

bu nasıl bir din öğretmeni hem din adamısın hem öğretmen allah sana bu lutfu sunmuş ama sen napıyorsun ülkenin %20 lik kısmnına hakeret ediyorsun iftria ve algı yapıyorsun M.E.B bu öğretmen ve din adamı bozuntusu ihraç etmeli.sövlevinde ırkcılıkdan daha öte bir şey var yazıklar olsun

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da o üst geçitteki asansör bir aydır arızalı engelliler çile çekiyor

Samsun'da o üst geçitteki asansör bir aydır arızalı engelliler çile çekiyor