23 Nisan 2019 Salı

SAMSUNLU BALIKÇILAR SEZONDAN MEMNUN KARADENİZ'DE BOLLUK VAR

Samsunlu balıkçılar sezondan memnun Karadeniz'de bolluk var

Samsunlu balıkçılar sezondan memnun. Karadeniz'da palamut, çinekop, istavrit bolluğu var. Hamsi'nin ise Sinop tarafından Samsun'a gelmesi bekleniyor.

04 Aralık 2018 Salı 17:02 GÜNCEL

Samsunlu balıkçılar, ağlarını serdikleri Karadeniz'de balık bolluğu ile karşılaştı. Karadeniz'de palamut, çinekop ve istavrit balığının bol olması Samsunlu balıkçıların yüzünü güldürdü. Samsunlu balıkçılar hamsinin ise Sinop'tan Samsun'a gelmesini bekliyor.


Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, Sinop'a kadar gelen hamsi balığının önümüzdeki hafta Samsun tarafına gelmesini beklediklerini açıkladı. Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, balık sezonunun çok iyi geçtiğini söyledi.

Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç,  yaptığı açıklamada, sezon başından itibaren Karadeniz'de balık bolluğu yaşandığını söyledi. Bu yıl palamudun bol olduğunu, istavrit, çinekop avlandığını belirten Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, , hamsi avının da başladığını dile getirdi.Hamsi avının da 20 gündür umduklarından iyi geçtiğine işaret eden Samsun Su Ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Atıf Malkoç, "Hamsi pahalı değil. 5 ila 10 lira arası. Bundan da aşağı olmaz. Maliyetler yüksek. Havalar biraz sıcak gidiyor. Hamsi Sinop'a kadar geldi. Önümüzdeki hafta Samsun tarafına gelmesini bekliyoruz. Allah'a çok şükür, geride kalan 3 ay umduğumuzdan çok iyi geçti." değerlendirmesinde bulundu.

Malkoç, av sezonunun sadece balıkçıların yüzünü güldürmediğini, ihracatçısından fabrikalara kadar herkesin sezondan memnun olduğunu vurguladı.

Son dönemde mazot fiyatlarındaki düşüşün balıkçıyı rahatlattığına dikkati çeken Malkoç, şunları kaydetti:

"Balıkçılar ağırlıklı olarak Zonguldak'tan sonra Sinop'a geçti. İnebolu'ya kadar balıkçılar çalışıyor. Havaların durumu çok önemli. Karın bir an önce yağması lazım. Deniz suyu sıcaklığı 16 derece şu anda. Aslında 11-12 derece olması lazım. Sinop tarafları biraz daha soğuk. O yüzden balık orada kalıyor. Soğudukça buraya da gelecek."

5 yıldır balıkçılık yapan Habil Yurtseven de sezonun bereketli geçtiğini, fiyatların da makul olduğunu ifade etti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Zihni Şahin'in çocukluk ve gençlik yıllarına ait fotoğrafların yer aldığı video ilgi çekti

Zihni Şahin'in çocukluk ve gençlik yıllarına ait fotoğrafların yer aldığı video ilgi çekti