18 Ağustos 2019 Pazar

SAMSUNLU EMRE EV, ASKERLİĞİNİ YAPTIĞI TUGAYDA 15 TEMMUZ GECESİ YAŞANANLARI ANLATTI

Samsunlu Emre Ev, askerliğini yaptığı tugayda 15 Temmuz gecesi yaşananları anlattı

Samsunlu Emre Ev, 15 Temmuz 2016 tarihinde askerliğini yaptığı Bornova Jandarma Komando Tugayında darbe girişimi gecesi yaşananları ve tugay komutanının emri ile silah deposu ve zırhlı araçların anahtarlarını nasıl sakladığını anlattı.

14 Temmuz 2018 Cumartesi 19:49 GÜNCEL

Samsun'da yaşayan Emre Ev, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi askerliğini yaptığı Bornova Jandarma Komando Tugayında 150 askeri tugay dışına çıkartarak, darbeci komutanların zırhlı araç ve silah deposuna ulaşmaması için neler yaptığını anlattı.


Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi vatani görevini yaptığı Bornova Jandarma Komando Tugayında zırhlı araçlar ile silah ve mühimmat depolarının anahtarlarını saklayan er Emre Ev, "Okullarda ve konferanslarda 15 Temmuz'u anlatıyoruz. 15 Temmuz'da yaşadıklarım benim için gurur kaynağı oldu." dedi.

FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında İzmir Bornova Jandarma Komando Tugay Komutanlığında er olarak vatani görevini yapan Emre Ev, darbecilere karşı gösterdiği kahramanlıkla öne çıktı. Haberciliğini yaptığı dönemin tugay komutanı Albay Semih Okyar'dan gelen emir ve talimatlar doğrultusunda zırhlı araçların anahtarları ile teçhizatlar ve mühimmatların bulunduğu depoların anahtarlarını toprağa gömen Ev, koğuşlarda kalan silah arkadaşlarını güvenli bölgeye tahliye ederek o gece önemli bir görev yaptı. 

Samsunlu 15 Temmuz kahramanı Emre Ev, darbe girişimi ve sonrasındaki süreçte yaşadıklarını anlattı.

15 Temmuz'da tugay komutanının iki günlük izin için şehir dışına çıktığını belirten Emre Ev, kendisinin de rutin işlerini yapmak için koğuşuna gittiğini söyledi. Bir süre sonra makam katına çıktığını anlatan Emre Ev, "O akşam tugayda rütbeliler görev yapıyordu ama saatler ilerledikçe rütbelilerin sayısı artmaya başladı. Bir anlam veremiyordum. Daha sonra tugay komutanımız aradı, 'Emre tugayda neler oluyor?' diye. Tugaydaki kişilerin darbe girişimi yaptığını, onlara kesinlikle yakalanmamamı söyledi. Ben de onları takip ettim. Saat 21.30'da toplantı yaptılar." dedi.

Tugay komutanı ile sürekli telefonla görüşerek durumu anlattığını dile getiren Emre Ev, şöyle devam etti:

"Askerler hareketlenmeye başlamıştı. Ben de nizamiyeye giderek giriş çıkışlara baktım. Komutanım telefondan bana, 'Araçların ve silah depolarının anahtarlarını kaybet.' dedi. Ben de anahtarları toprağa gömdüm. Komando birliği olduğu için orada 4 kobra araç vardı. Bunların İzmir sokaklarında gezmesi, sonunu bilmediğimiz bir olaya neden olacaktı." 

Tugaydaki 150 civarındaki askeri dışarı çıkararak güvenliği sağladığını aktaran Emre  Ev, tugayda sadece rütbelilerin kaldığını belirtti.

Emre Ev, 15 Temmuz'u unutturmamak için mücadele ettiklerine dikkati çekerek "Okullarda ve konferanslarda 15 Temmuz'u anlatıyoruz. 15 Temmuz'da yaşadıklarım benim için gurur kaynağı oldu." dedi.

Emre Ev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişiminde bulunan darbeci askerlerin yakalanması için Albay Semih Okyar'ın başında bulunduğu time tek rütbesiz asker olarak dahil edildiğini vurgulayarak 15 gün süren operasyonlarda şüphelilerin yakalandığını kaydetti

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Erdoğan Tok 15 Temmuz gecesini anlattı! Ailemle helalleştim

Erdoğan Tok 15 Temmuz gecesini anlattı! Ailemle helalleştim