20 Mayıs 2019 Pazartesi

SAMSUNLU İLAHİYATÇI İHSAN ŞENOCAK'I GÖREVDEN ALDILAR

Samsunlu ilahiyatçı İhsan Şenocak'ı görevden aldılar

Samsunlu ilahiyatçı İhsan Şenocak'ın Diyanet tarafından görevden alındığı öğrenildi. İFAM'ın kurucusu İhsan Şenocak kimdir..

28 Ekim 2017 Cumartesi 19:21 GÜNCEL
Samsunlu ilahiyatçı İhsan Şenocak, yeni Diyanet Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş tarafından görevden alındı. İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) sohbetleri ile tanınan İhsan Şenocak, aynı zamanda Diyanet İşleri Başkanlığında çalışıyordu. İhsan Şenocak'ın diyanetteki görevinden açığa alındığı öğrenildi.

İhsan Şenocak ise görevden alınmasına Twitter sayfasından tepki göstererek "Allah'ın (cc) ayetlerini okumaktan daha onurlu bir vazife ve bu yolda bedel ödemekten daha büyük bir şeref tanımıyorum" dedi.

İhsan Şenocak'ın Diyanet tarafından görevden alınması üzerine ise sosyal medyada da tepki gösterildi.

SAADET PARTİSİ GENÇLİK KOLLARI GÖREVDEN ALMA KARARINA TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan Saadet Partisi Samsun Gençlik Kolları Başkanı Abdulvahap Bilen, İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi (İFAM) kurucusu ve Diyanet İşleri Başkanlığı Samsun Aşıkkutlu Eğitim Merkezi Müdürü Dr. İhsan Şenocak’ın açığa alınmasına tepki gösterdi.

İhsan Şenocak'ın görevden alınması ile ilgili açıklama yapan Abdulvahap Bilen yaşanan bu olaydan dolayı üzüntü içerisinde olduklarını ve bunun kabul edilemeyeceğini söyledi. 

Bilen, yaptığı açıklamada "Bir din âlimi dine göre konuşur. Allah ve Resulü ne derse onu der ve demek de zorundadır. Öncelikli vazifesi budur. Bir din âlimi onun, bunun işine geldiği gibi konuşamaz. Son 15 yıldır dozunu arttırarak süregelen baskı ve tahakküm farklı mecralarda hortlamaktadır. İşte son olarak bu açığa alma olayıyla hortlamıştır. Bu gerçekten üzücü bir durum ve kesinlikle kabul edilebilir değildir" dedi.

DİYANET HOCASINA SAHİP ÇIKMALIYDI

Şenocak’ın konuşmalarının kendi fikri olmadığının, Allah’ın ayetleri üzerine inşa edilmiş vaazlar olduğunun altını çizen Bilen, ‘’Söylenen ve ifade edilen bazı şeylerin nefislere ağır gelmesi normaldir. Ancak bir âlimin vazifesi budur. Hakkı ve hakikati söylemek, insanları iyiye, güzele, doğruya, faydalıya davet etmektir. İhsan hocanın bir vaazı çarpıldı. O vaazın da pantolon giyenlere saldırın, onlara düşmanlık edin demiyor. Kendisine kulak veren insanlara öğüt veriyor. Bunun farklı şekillerde lanse edilmesi toplumda kutuplaşmayı körükler. Diyanet’in de bazı çevrelerden tepki geliyor diye hocasını açığa alması değil, gerekli açıklamayı yaparak, ayet ve hadislerle gereken cevabı vererek hocasına sahip çıkması ve desteklemesi gerekirdi.’’ ifadelerini kullandı.

ALLAH’IN AYETLERİNİ AÇIĞA ALMAK ANLAMINA GELİYOR

Bazı konuların ifade edilmesi gerektiğini ancak kurumların da zedelenmemesi konusunda hassas davranılması gerektiğini belirten Bilen, ‘’Şunu ifade etmek gerekir ki, aslında yaşanan bu hadise İhsan hocanın açığa alınması olayı değildir temelde. Yani bunun ne manaya geldiğini ifade etmek gerekirse bu bir Ilımlı İslam Projesi kapmasında ancak ele alınabilir. Nihai olarak bu İhsan hocanın değil, Allah’ın ayetlerinin açığa alınması girişimidir. Bunu söylerken yanlış anlaşılmasın bu böyledir de demiyorum. Bu, bu anlama geliyor diyorum. ’’şeklinde konuştu

İHSAN ŞENOCAK KİMDİR

1974 yılında Samsun’da dünyaya geldi. İlkokuldan sonra hafızlık yaptı. 1994’te Samsun İmam Hatip Lisesi’nden 99’da Ondokuzmayıs Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Okul yıllarında muhalled usulde İslâmî ilimler okudu. 2002’de Diyanet İşleri Başkanlığı İstanbul Haseki Eğitim Merkezi’ni bitirdi. 2004 yılında OMÜ İlahiyat Fakültesi İslâm Hukuku Anabilim Dalında “İslâm Hukuku’nda Taklit” konulu teziyle yüksek lisans yaptı. Aynı fakültede “İslâm Hukuku’nda Örfün Hükümlere Etkisi” adlı tezini tamamlayarak doktor oldu.

Diyanet İşleri Başkanlığında farklı kademelerde görev yaptı.

1996 yılında Yedibeyza dergisini neşretti. 2005-2010 yılları arasında yayımlanan İnkişaf dergisinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı. Milli Gazete ve Yeni Şafak’ta müstear isimle dizi ve düşünce yazıları yazdı. 2008’de Tv5’de “köprü” programını hazırlayıp sundu. Ülke tv ve çeşitli kanallarda programlar yaptı. Müstear isimlerle farklı türlerde çok sayıda yazı kaleme aldı.

Kurucusu olduğu ve kısa adı İFAM  olan İlmi ve Fikri Araştırmalar Merkezi’nde tefsir, hadis, fıkıh, akâid, usûl, nahiv, mantık, kavâid ve makâsıd gibi temel ve yardımcı ilimler okutmakta, ayrıca araştırma merkezindeki hocalarla birlikte aylık ilim, fikir ve hareket dergisi olan Hüküm Dergisi ’nin ve İFAM‘ın aylık olarak Arapça neşrettiği “ألمجلة الحميدية/el-Mecelletü’l-Hamidiyye” dergisinin genel yayın yönetmenliğini yapmaktadır. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Çiğdem Karaaslan açıkladı: Samsun'da eski havaalanı Kent Parkı olacak

Çiğdem Karaaslan açıkladı: Samsun'da eski havaalanı Kent Parkı olacak