24 Ağustos 2019 Cumartesi

SAMSUNLU MÜHENDİSLER YAPAY ZEKAYA SAHİP ORTOPEDİ AMELİYATI YAPACAK ROBOT YAPTI

Samsunlu mühendisler yapay zekaya sahip ortopedi ameliyatı yapacak robot yaptı

Samsun'da bir grup mühendis ve doktorlar tarafından 6 yıl süren çalışmalar neticesinde yapay zekaya sahip, ortopedi ameliyatları yapabilecek bir robot geliştirildi. Samsun'da mühendisler tarafından yapılan robotun, kol ve bacak kırıkları ameliyatlarında kullanılması bekleniyor.

14 Ocak 2018 Pazar 21:29 GÜNCEL

Samsun'da kol ve bacak kırıkları ameliyatlarında kullanılmak üzere yapay zekaya sahip robot yapıldı. Makine mühendisi Hakan Kahvecioğlu ve bir grup mühendis ile doktorlar tarafından 6 yılda yapılan robota, Roborto ismi verildi.


Samsun'da 6 yıllık çalışma neticesinde hastaların kol, bacak gibi kırıklarının ameliyatında, başarı oranını yükseltmek ve iyileşme süresini kısaltmak için robot geliştirildi. Makine Mühendisi Hakan Kahvecioğlu,  yaptığı açıklamada, aralarında bilgisayar ve elektronik mühendisleri ile ortopedi hekimlerinin bulunduğu arkadaşlarıyla tamamen yerli malzeme kullanarak ortopedi ameliyatlarında kullanılacak robot geliştirmek için çalışma yaptıklarını kaydetti. 

Yapay zekaya sahip robota, Roborto adını verdiklerini robotun ameliyatlarda kullanılmaya başlanmasıyla hekimler ile hastalara büyük kolaylık sağlayacağını vurgulayan Hakan Kahvecioğlu, "Bu sayede ameliyatlar daha kısa süreli ve risksiz olacak." diye konuştu.Geliştirdikleri robotun tamamen yerli malzeme kullanılarak yapıldığını anlatan Kahvecioğlu, şöyle devam etti:

"Bir ortopedi hekimi arkadaşımızın isteği ve yaşadığı sorun üzerine 6 yıl önce böyle bir çalışma içine girdik. Kol ve bacak kırıklarında tedavi için çeşitli yöntemler var. Bunlardan biri 'external fixation' denilen dışarıdan sabitleme yöntemi. Hekimler bu yöntemi çok fazla tercih etmemekte. Bu yöntemle hasta daha kısa sürede iyileşme gösteriyor, daha az ilaç kullanıyor ve daha az enfeksiyon kapıyor ancak ameliyatta hekimler sürekli radyasyon ışınlarına maruz kalıyor çünkü bu tip ameliyatlar röntgen ışını altında gerçekleşiyor. Hekim, bu yöntemi tercih etse bile ışına daha az maruz kalmak amacıyla ameliyatı erken bitirmek istiyor. Aceleyle yapılan ameliyatın başarı oranı da düşük oluyor. Geliştirdiğimiz robota yüklediğimiz yazılım ile bu sorunu ortadan kaldırdık. Hekim, ayrı bir odadan kumanda masasında robotun bilgisayarlı mekanizmasını kullanarak ışına maruz kalmadan önündeki ekrandan izleyerek ameliyatını yapabiliyor. İsterse bilgisayara komut verip robot, otomatik olarak ameliyatı kendi yapıyor. Robota yapay zeka yükledik. Bir saç telinin yarı kalınlığındaki alanda bile işlem yapabiliyor."Hakan Kahvecioğlu, geliştirdikleri robotu Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hayvan Deneyleri Yerel Etik Kurulundan onay aldıktan sonra hayvanların ortopedi ameliyatlarında kullandıklarını, başarılı sonuçlar elde ettiklerini anlattı.

"Ameliyatlar yüzde 100 güvenli ve garantili olacak"

Robot için önce Türk Patent ve Marka Kurumundan "incelemeli patent" aldıklarını anlatan Kahvecioğlu, daha sonra uluslararası Patent İşbirliği Antlaşması (PCT) için müracaat ederek patentinin korunmasını istediklerini ifade etti. 

Sistemin tamamen kendine özel bir yazılımı ve kurulumu bulunduğunu vurgulayan Kahvecioğlu, şunları kaydetti: 

"Robot, hekimin kol ve bacak kemiklerinde yapmak istediği uygulama için verdiği her komutu yerine getiriyor. Çok hassas redüksiyon işlemi var. Yapılacak ameliyatlar yüzde 100 güvenli ve garantili olacak çünkü yüklenen yazılım ve hazırlanan özel elektronik kart sayesinde hata yapma olasılığı yok. Sadece üretim ve kullanımı için Sağlık Bakanlığından onay bekliyoruz. Bakanlığın desteği ile robotu sağlık hizmetine kazandırmak istiyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da bedensel engelli Hasan Yazıcı, filografi sanatı ile hayata tutundu

Samsun'da bedensel engelli Hasan Yazıcı, filografi sanatı ile hayata tutundu