19 Ekim 2021 Salı

SAMSUNLU POLİSİ ŞEHİT EDEN ZANLININ GÖZALTINA ALINMA ŞEKLİNE HDP TEPKİ GÖSTERDİ

Samsunlu polisi şehit eden zanlının gözaltına alınma şekline HDP tepki gösterdi

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan'ı Diyarbakır'da şehit eden zanlının gözaltına alınma şekline HDP'den tepki geldi. Diyarbakır Valiliği polisimizi şehit eden zanlının yere yatırılarak gözaltına alınma nedenini açıkladı.

01 Haziran 2020 Pazartesi 13:24 GÜNCEL

Samsunlu polis memuru Atakan Arslan'ın şehit edilmesine sessiz kalan HDP, 31 yaşındaki polisi sırtından vurarak şehit eden zanlının yere yatırılarak gözaltına alınma şekline tepki gösterdi.


Diyarbakır’ın Bağlar ilçesine bağlı 5 Nisan Mahallesinde, Samsun'un Çarşamba ilçesi doğumlu polis memuru Atakan Arslan , A.P. isimli şüpheli şahıs tarafından vurularak şehit edilmişti.

Dün ise polis memuru Atakan Arslan'ın şehit olduğu silahlı saldırının faili gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınan şahsın emniyet içerisindeki görüntüleri, sosyal medya üzerinden paylaşılmıştı. Şahsın kıyafetlerinin çıkartıldıktan sonra yere yatırılıp ellerinin arkadan kelepçelenmesini içeren görüntülerin kısa sürede yayılmasından sonra HDP'den, tepki geldi.

HDP, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, şahsın tutuklanma şeklinin rahatsızlık verdiğini belirterek "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz. İnsanlığa karşı suç kategorisine olan işkence suçunu alenen işleyen ve teşhir eden kolluk görevlileri hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır." ifadeleri kullanıldı.

AĞZINDA Kİ JİLETLE POLİSLERE SALDIRDI
Öte yandan Konu ile ilgili Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, polis memuru Atakan Arslan'a tabancayla ateş açıp şehit eden M.E.C.'nin, dün gözaltına alındığı hatırlatıldı.

İÇ ÇAMAŞIRINDAN DA JİLET ÇIKTI
M.E.C.'nin, elleri önden kelepçeli halde ekip otosuyla götürüldüğü sırada ağzından çıkardığı jiletle polislere saldırıp, tehdit ettiği ve iç çamaşırının lastik bölümünde ikinci jilet ele geçirildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

"Bazı sosyal medya hesaplarında ve internet haberlerinde, 30 Mayıs 2020 günü şehit olan meslektaşımız polis memuru Atakan Arslan'ı şehit eden M.E.C. isimli şahsın yakalanması sonrasına ait olduğu bildirilerek çeşitli görüntülerin paylaşıldığının görülmesi üzerine konu hakkında açıklama yapılması gereği duyulmuştur. Olayın faili M.E.C. isimli şahıs, yakalandıktan sonra ilgili adli birime intikal ettirmek üzere elleri önden kelepçelenmek suretiyle ekip otosuna bindirilmiş, şüpheli şahsın araç hareket halinde iken ağzından çıkardığı jilet ile görevli personelimize saldırması ve tehdit etmesi üzerine görevlilerimizce artan oranda maddi kuvvet uygulanmak suretiyle bahse konu jilet muhafaza altına alınmıştır.

İlgili adli birime intikal ettirilen M.E.C. isimli şüpheli şahsın, ekip otosunda ağzından jilet çıkarmasıyla oluşan makul şüphe nedeniyle, kendisinin ve görevlilerimizin güvenliği sağlamak adına daha detaylı arama yapılacağı esnada direnmesi üzerine orantılı güç kullanılarak kıyafetleri çıkartılmış ve iç çamaşırının bel bölümündeki lastik kısmında bir adet jilet daha bulunmuştur.

Gerçekleştirilen tüm işlemler ve adli inceleme yapmak üzere muhafaza altına alınan kesici aletler, yakalama, arama tutanağında yer almaktadır. Bazı sosyal medyada hesaplarında paylaşılan görüntü üst arama işlemi esnasında çekilmiş olup, konu ile ilgili idari tahkikat, tespit edildikten hemen sonra başlatılmıştır."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'a giriş-çıkış yasağında kaç aracın girişine izin verilmediği açıklandı

Samsun'a giriş-çıkış yasağında kaç aracın girişine izin verilmediği açıklandı