24 Ekim 2020 Cumartesi

SAMSUNLULARA GÖNDERİLEN SU FATURASINDA İCRA TEHDİDİ İBB'NİN SU FATURASINDA İSE İNSANİ SU HAKKI VAR

Samsunlulara gönderilen su faturasında icra tehdidi İBB'nin su faturasında ise insani su hakkı var

Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı SASKİ'nin su abonelerine gönderdiği faturalarda 'Borç ödenmediğinde icra yoluyla tahsil edilecektir" yazarken, İBB'nin su faturalarında ise '500 litresi İnsanı Su Hakkı olarak ücretsiz verilmiştir' ifadeleri yer alıyor.

27 Eylül 2019 Cuma 17:43 GÜNCEL

Samsun'da SASKİ'nin abonelerine gönderdiği su faturalarında 'Su/Atıksu Borcu Kesme İhbarnamesi' yazısının hemen altında yer alan açıklama kısmı tepki çekiyor.


ABONELERE İCRA KORKUSU VERİLİYOR
SASKİ'ye su borcu olan yada olmayan her abonenin faturasında yazan 'Su/Atıksu Borcu Kesme İhbarnamesi' yazısının hemen altında yer alan açıklama kısmında ise abonelere adeta icra korkusu veriliyor. 

SASKİ'nin abonelerine gönderdiği faturalarda, "İhbarname kısmında yer alan borçlarınızı 3 (üç) gün içinde ödemediğiniz takdirde ikinci bir ikaza gerek kalmaksızın suyunuz SASKİ tarafından kesilecektir. Ayrıca borcunuza gecikme cezası ve açma/kapa bedeli ilave edilecektir. Borcunuz ödenmediğinde hukuken icra yoluyla tahsil edilecektir" ifadeleri yer alıyor.

YOKSULUN SUYU KESİLMEYECEKTİ AMA FATURA ÖYLE DEMİYOR
Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, suya yapılan yüzde 25 oranında ki artış sonrası, yoksul ve garibanların sularının kesilmeyeceğini söylerken, SASKİ'nin abonelerine gönderdiği faturalarda borcun ödenmemesi durumunda 3 iş günü içerisinde suların kesileceğini faturaların alt kısmına yazması şaşkınlık yaratıyor.

KÜÇÜK DÜŞÜRME, PSİKOLOJİK OLARAK ETKİLEME
SASKİ'nin su faturasında yer alan icra uyarısının yanı sıra büyük harflerle SU/ATIK SU BORCU KESME İHBARNAMESİ' yazısı da bazı iş adamı ve esnafların tepkisini çekiyor. Bazı esnaflar su borçlarının olmamasına rağmen su faturasında yazan bu ibare nedeniyle iş yerlerine gelen ve faturayı gören misafirlerine mahçup olduklarını kaydederek, "Bu yazıyı faturaya yazmaya ne gerek var. Borç ödenmemişse kesme ihbarnamesi gönderirsiniz. Ama normal su faturasında bu yazının konulmuş olması insanları psikolojik olarak etkilemek ve küçük düşürmek için yapılmış sanki."

İBB İNDİRİM YAPTI, TÜFE'Yİ KALDIRDI 500 LİTRE İNSANİ SU HAKKI VERDİ
Öte yandan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin abonelerine gönderdiği su faturalarında ise, ne bir icra tehdidi ne de başka bir ima bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin abonelerine gönderdiği su faturalarında, "Sayın abonemiz 2019 yılı başında yüzde 15'lik indirim yapılmıştı. Buna ilave olarak İBB Meclisinin 15 Mayıs 2019 tarihli Kararı ile: Su birim fiyatlarında yeniden indirim yapılmış ve TÜFE oranında fiyat artışı da kaldırılmıştır. Ayrıca kullandığınız suyun 500 litresi 'İnsanı Su Hakkı' olarak ücretsiz verilmiştir" ifadeleri yer alıyor.

Samsun'da ise 31 Mart seçimleri sonrası suya yüzde 25 artış yapılırken, bu artışa orantılı olarak TÜFE artışları da faturalara yansıtılmıştı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

Meçhul Şarkıcı

30 Eylül 2019 Pazartesi 15:28

Abonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka AykırıdırAbonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka AykırıdırTarih30 Aralık 2010, 12:48EditörFUAT TÜTÜNCÜOĞLUAbonenin Elektik ve Suyunun Kesilmesi Hukuka AykırıdırHukuk devletinde yaşadığımız 21 inci yüz yılda sosyal hukuk devleti, tekelinde bulundurduğu ve TEMİNİ kendisine anayasa ile yüklenilen, insan hayatında vazgeçilmez yaşam gereksinimlerinden olan su ve elektriğinin, ekonomik koşulların kendisine yüklediği zor ve yük karşısında günden g

Meçhul Şarkıcı

30 Eylül 2019 Pazartesi 15:23

Mustafa Demirin zaten başımıza bela olacağı belliydi adam hizmet için gelmemiş vatandaşı soymaya gelmiş hayır anlamıyorum sizin derdiniz ne bütün bu yaptıklarınızı ankara biliyormu vatandaşı icra ilemi korkutacaksınız neyapacaksınız geldiğin günden beri suya zam mezarlıklara zam işçiye verilen Zammı kes anlamadığım nokta şu hırsız deyince alınıyorsunuz şimdi ben soruyorum sizin bu yaptğınız ne size oy verenler sizi ne kadar tanıyorda size oy verdiler yapmayın ayıptır günahtır yahu..

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Terme'de gergin anlar! Gece sokağa çıkan vatandaşlar sloganlar atıp yürüyüş yaptı

Samsun Terme'de gergin anlar! Gece sokağa çıkan vatandaşlar sloganlar atıp yürüyüş yaptı