27 Ekim 2021 Çarşamba

SAMSUN'UN AKCİĞERLERİ KOCADAĞ'DA AĞAÇ KATLİAMI

Samsun'un akciğerleri Kocadağ'da ağaç katliamı

Samsun'un akciğerleri Kocadağ'da ağaç katliamı.. Samsun Çevre Platformu Kocadağ açıklamasında "Gençleştirme adı altında ağaçları katlediyorlar" dedi.

16 Temmuz 2021 Cuma 14:49 GÜNCEL

Samsun'un Atakum ilçesinde bulunan ve geniş orman alanı ile yeşil örtüye sahip Kocadağ'da ağaç katliamı iddiası..


Samsun Çevre Platformu(SAMÇEP) üyeleri Kocadağ'a giderek burada inceleme yaptı. SAMÇEP üyeleri yaptıkları incelemede söz konusu ormanlık alanda ciddi oranda ağaç kesimi yapıldığını belirlerken, Kocadağ'ın önceki ve şuan ki halini gösteren uydu görüntüleri de bölgede yeşil dokunun ciddi ölçüde tahrip edildiğini gözler önüne serdi.SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Kocadağ ile ilgili yaptığı açıklamada "Kocadağ Samsun’un akciğeridir. Son bir kaç gündür Kocadağ'da ağaç kesimi yapıldığı ve bu kesimlerin ilgili resmi kurum tarafından prosedüre uygun yapıldığı basında yer almıştır. Ancak SAMÇEP'e ulaşan görüntüler ve vatandaş şikayetleri artarak devam edince, SAMÇEP olarak Kocadağ'da kesim yapılan yerleri ziyaret ettik. Kocadağ'ın eteklerinde Aksu Mahallesinden zirveye doğru harekete ederek kesim yapılan yerlere ulaştık. Kocadağ orman bölgesi içerisinde kilometrelerce yeni ve oldukça geniş yollar açıldığını gördük. Yapılan kesimlerin gençleştirme ile sınırlı olmadığı, açılan yollar nedeniyle pek çok ve çeşitli ağacın kesildiğini de görmüş olduk. Son zamanlarda sadece Kocadağ'da değil, Samsun başka orman alanlarında da gençleştirme ve yol açma gerekçesi ile orman varlığımızın eksildiğine şahit oluyoruz. Ülkemizde orman alanı olan her yerden,  tıraşlama şikayetleri artarak devam ediyor" dedi.

SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, yaptığı açıklamada ayrıca şunları dile getirdi.
"Samsun Valiliği ve ilgili resmi kurumlardan yapılan gençleştirme, sağlıklı hale getirme amacıyla kesim yapıldığı söylemlerinin tam olarak gerçeği yansıtmadığını düşünüyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Bakan Varank Samsun'da mekanik otoparkın temelini attı, CHP'ye yüklendi

Bakan Varank Samsun'da mekanik otoparkın temelini attı, CHP'ye yüklendi