23 Ocak 2021 Cumartesi

SAMSUN'UN ATAKUM BELEDİYESİ İLÇEDE YAŞAYAN YABANCI UYRUKLULAR İÇİN ARAŞTIRMA YAPACAK

Samsun'un Atakum Belediyesi ilçede yaşayan yabancı uyruklular için araştırma yapacak

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi Başkanı Cemil Deveci, Atakum ilçesinde kaç Iraklı kaç Suriyeli yaşadığının tespiti, yabancı uyruklu mültecilerin Atakum ilçesinin kültürüne ne gibi tehditler oluşturabileceği ile ilgili bir araştırma yapılmasını istedi.

11 Haziran 2019 Salı 21:06 GÜNCEL

Samsun'un Atakum İlçe Belediyesi Meclis toplantısında, Atakum ilçesi sahilinde Suriyelilere karşı tedbir alınması talebi üzerine ilçede kaç yabancı uyruklu kişinin yaşadığı, kaçının ticaretle uğraştığı, kaçının ruhsatsız iş yeri işlettiği ve yabancı uyruklu bu kişilerin Atakum'da ne gibi gibi tehditlere yol açabileceği ile ilgili araştırma yapılması gündeme geldi.


Atakum Belediye Meclisi 2019 yılı haziran ayı 10. birleşimi 1. oturumu Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. 16 maddenin görüşüldüğü meclis toplantısında, ilgili maddeler oy birliği ile komisyonlara havale edildi.

Meclis üyeleri tarafından sokak hayvanları ve bazı tehlikeli hayvanlarla ilgili verilen önerinin meclise havalesi için oylamaya sunan Başkan Deveci, "Bu çok hassas bir konu. Meclisimize sunulan katkı için teşekkür ederim. Toplumsal ve ciddi bir sorun. Bununla ilgili komisyonlarımız gerekli çalışmayı yapacaktır. Konunun uzmanları arasında görüş birliği de yok. Barınakların hayvan haklarını koruduğunu söyleyen de bu görüşe katılmayanlar da var. Veteriner hekimlerimiz, sivil toplum kuruluşlarımız, veterinerlik fakültesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir çalışma sürdürebiliriz. Bu can alıcı bir konu, arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum" dedi.

KOMİSYON ARAŞTIRACAK
CHP'li meclis üyesi Yusuf Erden'in meclise sunduğu ve Atakum ilçesi sınırları içerisinde yaşayan veya dönemsel olarak bulunan Suriyeli veya diğer yabancı uyruklu kişilerin Atakum sakinlerine vermiş oldukları fiziki ve manevi rahatsızlıkla ilgili olarak yapılabilecek kanuni düzenlemelerin belirlenmesi maksadıyla hukuk komisyonunun çalışma yapması talebi üzerine konuşan Başkan Deveci, "İçinde bulunduğumuz coğrafyanın ne yazık ki belli zaman dilimlerinde karşılaştığı bir sorun. Ama sadece Atakum, Samsun değil Türkiye büyük bir sorunla yüz yüze. Bizim belediye olarak hukukta birçok tanımı olan yabancılara ne gibi yaptırımlar uygulayabiliriz. Hiçbir yaptırım uygulayamıyorsak bile böyle bir sorunun karşısında Atakum Belediye Meclisi ne yapmalı bunları araştırmalıyız. Atakum'un kültürünü, insanların sokakta yürümesini veya çocukların güvenliğini zorlayacak mı? Bunların belirlenmesi ve alınacak tedbirlerin konuşulması gerekiyor. Meclisimizin zaten bunları konuşması gerekir. Meclisimiz için hem bilgi toplamak hem de bir öneri hazırlamak kaydıyla bu dilekçeyi hukuk komisyonumuza havale etmek istiyorum. Komisyonumuz yabancılar alanında uzmanlığı olan kişilerden ve sivil toplum kuruluşlarıyla detaylı çalışma gerçekleştirebilir" diye konuştu.

ESNAFI GÖRMEZDEN GELEMEYİZ
Atakum Belediyesi'ne bağlı işletmelerle ilgili gündem maddesi konusunda meclis üyelerini bilgilendiren Başkan Deveci, "Atakum İmar İnşaat şirketimizin sorunları devam ediyor ve ciddi problemler var. Biz yaz dönemini kurtarabilmek ve bu işletmelerimizi değerlendirebilmek, önceki şirketin piyasaya olan borçlarını yapılandırarak ödeyebilmek için vergi, sigorta borcu olmayan, sermayesinin tamamı yatırılmış bir şirketi belediyemize bağış olarak sizlerin kararıyla kabul ettik. O şirket tescillendi, bir aydır faaliyetini sürdürüyor. Şirkette yaklaşık 200 kişi çalışıyor, tüketeceği her şeyi peşin olarak alabiliyor ve kar ediyor. Bir aylık sonuç bu. Önümüzdeki aylarda daha güzel bir tablo ortaya çıkmasını bekliyorum, orayı dikkatle takip ediyorum. Hukuki sorunları olan bir şirketi çalıştırmamak kamu zararı demekti. Bu sadece Atakum Belediyesi değil, Samsun için de önemli. Samsun esnafına önemli ölçüde borcumuz var. Esnafı görmezden gelmek gibi bir durumumuz yok. Kendi borçlarımız için yakınıyorsak da bizden alacağı olan esnafın da borcu var. Türkiye bir darboğazdan geçiyor hepimize sorumluluk düşüyor. Hepimiz birbirimizi iyi anlayıp yardımcı olmalıyız. Birbirimize güvenip, bu süreci beraber aşalım. Ülkemizin buna ihtiyacı var. Atakum meclisi de buna örnek olsun. Meclisimizin böyle bir sorumluluğu da var" ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

eski

13 Haziran 2019 Perşembe 11:52

HAYDAR KARDEŞ....Atakum şehreminin haberiola .....2 AĞAÇ İÇİN 1 AY İSTANBULU YAKAN GEZİCİLEDEN OLAN Bergüzar ABLA ile Kanuni kocası....4 Bacaklı canlıların denize skulmaması üzerine hemide CHP li belediyeye bu GİDERİ yapan...2 BACAKLI (Suriiiiiiiiiı-Irakiiii )canlıların Atakumda denize girmesini yasaklarsa NELER YAPMAZ.............amaniiiiiiiiiiiiiiiiiiin

eski

13 Haziran 2019 Perşembe 11:43

1-CHP’ye ait o “üstenci” kuşağın günümüzdeki temsilcilerinden Bodrum Belediyesi, geçtiğimiz yıl Ortakent-Yahşi’deki bir plaja;“Sahilde evcil hayvan gezdirmek, denize ****k yasaktır” tabelası asarak, hayvanların plaja sokulmasını yasaklamıştı.CHP’li Bodrum Belediyesi’nin bu anlamsız yasağına en sert tepki, sizin de tahmin ettiğiniz gibi oyuncu Bergüzar Korel’den gelmiş

eski

12 Haziran 2019 Çarşamba 12:41

DEUCHLAND ta... Kaç kişi TÜRK var...kaç kişi Eski YUGOSLAV var...kaç kişi Arnavut-Yunan v.b.......İKİNCİ SINIF insan VAR.....ARAŞRIRTTTTTTTTTTSA MERKEL bacınız....hangileri TEHLİKELİ hangileri FALAN-FİLAN.......İşte..... SOLİNGENDE YAKILAN ÇARŞAMBALI AİLE RUHUNUZ ŞAD OLSUN..........

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun-Çarşamba Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinde bir öğrencinin üzerine tavan çöktü

Samsun-Çarşamba Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinde bir öğrencinin üzerine tavan çöktü