29 Kasım 2021 Pazartesi

SAMSUN'UN ATAKUM İLÇESİNDE ÇÖP KONTEYNERLERİ YER ALTINA ALINACAK

Samsun'un Atakum ilçesinde çöp konteynerleri yer altına alınacak

Samsun'da Atakum Belediyesi Meclisi gerçekleştirdiği Mart ayı olağanüstü toplantısında çöp konteynerlerinin yer altına alınması teklifi o ybirliği ile kabul edildi. Atakum ilçesinde çöp konteynerleri yer altına alınacak.

18 Mart 2020 Çarşamba 23:23 GÜNCEL

Samsun'un CHP'li Atakum Belediyesi Meclis toplantısında Sıfır Atık Projesi kapsamında Atakum’da yer altı çöp konteyneri sistemine geçilmesi ile ilgili gündem maddesi oy birliği ile kabul edildi. 


Atakum Belediye Meclisi Mart ayı olağanüstü toplantısı Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci başkanlığında gerçekleşti. Meclis gündeminde Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından teklifi verilen ve Atakum'da katı atık olan evsel çöplerin toplanmasında yer altı çöp konteyneri sistemine geçilmesine ilişkin madde görüşüldü. İlgili madde oy birliği ile kabul edildi.

ŞEHİTLERİMİZİ RAHMETLE ANIYORUZ
Toplantıda Çanakkale Zaferi’nin 105. yıldönümü olduğuna dikkat çeken Başkan Deveci, “Çanakkale Zaferi, hiçbir millete nasip olmayan bir başarı örneğidir. Türk milletine nasip olan bu günün seneyi devriyesi. Ailemden, benim soyadımı taşıyan yedi şehit Çanakkale’de yatıyor. Bu ülkenin geleceği ve bugünler için canını feda eden tüm şehitlerimize rahmet diliyorum” dedi.SIFIR ATIK İÇİN YER ALTI KONTEYNERLERİ
Mecliste görüşülen sıfır atık düzenlemesine ilişkin görüşlerini bildiren Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci şunları söyledi:

“Sıfır atık dünyanın ve Türkiye'nin gündeminde. Biz de çok uzun süredir bu konuyla ilgili çalışıyoruz.  Bu çalışmalar kapsamında kırsal kalkınma, kapsamlı bir çevre eğitim modeli gibi sosyal projelerin iç içe olduğu projelerimiz var. Burada sona geldik. Türkiye'de başka örneklerini de inceledik. İnsan sağlığını korumak aynı zamanda Anayasal bir sorumluluk ve belediyelerin görevi. Belediye yasamızda da buna benzer hükümler var. İlgili pek çok yasa da var. Bu yasal dayanaklarla biz bu projenin devamı ve tamamlayıcısı olarak yer altı konteyneri sistemini Atakum'da kurmaya çalışıyoruz. Bir diğer husus çöplerin kaynağında ayrıştırılmasını hedefliyoruz. Eğer bunları gerçekleştirip kentimizde üretilen evsel atıkların yüzde 50'si veya yüzde 60'ının geri dönüşümüne yönelik bir potansiyele ulaştırabilirsek çöp toplama hizmetine ayırdığımız bütçeyi denkleştirebiliriz. Diğer yandan şehrin temizliği, Atakum'un kültür, sanat ve turizm iddiamızı ortaya çıkaracak engelleri de aşmış olacak.”

ATAKUM İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
Başkan Deveci sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu mevzuat hükümleri tamamı birlikte değerlendirildiğinde; kamu kurumları, büyük ticaret merkezleri, siteler, 20 bağımsız konuttan daha büyük apartmanlar bizim gösterdiğimiz yerlere, maliyetlerini kendilerini karşılamak kaydıyla, tek tip ve önerilen modelde yer altı konteynerlerini yapacaklar. Biz bu meclis kararıyla sürecin başladığını kurumlara tebliğ edeceğiz ve sürecin sağlıklı işlemesi için iş birliği yapacağız. Atakum bu meclis kararıyla önemli bir adım atmış olacak.”DEZAVANTAJLI BİREYLERE ULAŞIYORUZ
Atakum’da koronavirüse karşı yürütülen mücadele çalışmalarına da değinen Başkan Deveci, “Atakum Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi arkadaşlarımız korona virüs sebebiyle evlerinde çıkamayan yaşlı, hamile ve engelli vatandaşların yaşamına dokunacak sosyal bir çalışmaya imza atıyor. Bir WhatsApp Hattı kurdular. Dezavantajlı gruptaki Atakumlular buraya ulaşıyor. Temel gıda gibi market ihtiyaçlarını bildiriyorlar. Sonrasında alışveriş gerçekleştirilip kapıda ödenecek şekilde evlere teslim ediliyor. Bunu yaparken Atakum esnafının gözetilmesi de ön planda tutuluyor.

DÜNYA VİRÜSE KARŞI SAVAŞ VERİYOR
Sosyal medyada yurttaşlarımıza sürekli bilgilendirmede bulunuyoruz. Koronavirüsle mücadele konusunda elimizdeki olanakları kullanarak Kaymakamlıkla koordineli şekilde gayret gösteriyoruz. Toplumsal bir mücadele için burada yapılacak en önemli şey kişisel hijyen kurallarına uymak. Hem karşımızdakinin hem de kendimizin sağlığını düşünmek zorundayız. Tüm dünya virüse karşı savaş veriyor. Bu konuda bizim yapabileceklerimiz konusunda fikri olan varsa, herkesin görüşlerine açığız” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Türkiye'de Korona Virüs'ten ikinci ölüm haberi

Türkiye'de Korona Virüs'ten ikinci ölüm haberi