20 Haziran 2019 Perşembe

SAMSUN'UN HAVZA BELEDİYESİ 3 YILDIR YAPTIĞI TİRİT GECESİ'Nİ 14 YILDIR YAPIYORUZ DİYE YUTTURDU

Samsun'un Havza Belediyesi 3 yıldır yaptığı Tirit Gecesi'ni 14 yıldır yapıyoruz diye yutturdu

Samsun'un Havza ilçe Belediyesi Samsun Valisi Osman Kaymak'ın da katılımı ile tirit gecesi düzenlendi. Havza Belediyesi tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlendiği açıklanan tirit gecesinin ise belediye tarafından 3 yıldır düzenlendiği iddia edildi.

02 Şubat 2018 Cuma 14:32 GÜNCEL

Samsun'un Havza Belediyesi tarafından 14'üncü düzenlenen Tirit Gecesi'nin belediye tarafından 3 yıldır yapıldığı ortaya çıktı.


Samsun'un Havza İlçe Belediyesi'nin 14'üncüsünü düzenlendiği tirit gecesini sadece 3 yıldır organize ettiği gündeme gelirken belediye başkanı Murat İkiz'in ise Atakum ilçesinde bulunan dairelerini FETÖ'nün abi ve abalarına kiraladığı iddiaları gündeme gelmişti. Murat İkiz'in 17-25 Aralık'tan sonrada FETÖ ile bağlantılı kişi ve şirketlerle ilişkilerine devam ettiği, iddiaları ortaya atılırken, 15 Temmuz hain darbe girişimi gecesi ise Havza Belelediyesi'nin halkı meydanlara inmesi için ilçede anons yapmadığı ve bu nedenle halkının tepkisiyle karşılaştığı gündeme gelmişti.

Havza Belediye Başkanı Murat İkiz'in Atakum BElediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezinde bu yıl 14'üncüsünün düzenlendiğini duyurduğu tirit gecesine ise Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Yahya Bozkurt'tan itiraz geldi. Yahya Bozkurt, Murat İkiz'in Havzalılar Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından 14 yıldır düzenlenen tirit gecesini ellerinden aldığını kaydederek Medyaveri'ye yaptığı açıklamada, "Bizim derneğimiz 2004 yılında kuruldu ve geleneksel hale getirdiğimiz bir tirit gecemiz var. Bu yıl da 10 Şubat’ta 14. kez bu gecemizi yapacağız. Ama Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, bizimle ne alakası varsa 14. Geleneksel Tirit Gecemizi kendileri yapmaya kalkışıyor. Şubat’ta Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı ile birlikte yapacaklarmış. Duyunca şok geçirdik. Bu nasıl bir belediye başkanıdır? Sen dernek misin, belediye mi? Kaldı ki, böyle bir şey olur mu? Bizimle ne ilgin var senin? Biz her yıl bir kişi, kurum veya kuruluşla birlikte dernek olarak yapıyoruz bunu. Hem yapacaksan kimse kimseye engel değil, bizim derneğimizin gecesini “14. Tirit Gecesi” diye kutlamak da neyin nesi? Kutlarsan birincisini yaptığın için birincisini kutlamalısın. Üstelik sen Havza Belediye Başkanısın, yapacaksan Havza’da yap, neden Atakum’da yapıyorsun?" demişti.Öte yandan AA'nın haberine göre Havza Belediyesi tarafından Atakum Belediyesi Eğitim ve Eğlence Merkezinde bu yıl 14'üncüsü düzenlendiği açıklanan  tirit gecesi, İstiklal Marşı okunması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı, ardından Havza'nın tanıtım videosu izlendi. Daha sonra Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, davetlilere tirit dağıttı.

Samsun Valisi Kaymak, burada yaptığı konuşmada, kentte göreve 7 ay önce başladığını, Samsun'u insanı, yöresi ve kültürü ile tanımaya çalıştığını söyledi. Değerlerin yaşatılmasının çok önemli olduğunu dile getiren Kaymak, "İnsanlar bir araya gelmek için bahane arar, Havza Belediye Başkanımız Murat Bey böyle bir bahane buldu, Kendisine teşekkür ediyoruz. Allah bu birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Allah ülkemize ve Samsun'umuza dirlik, düzenlik versin. Afrin'de silahlı kuvvetlerimiz çok ciddi bir mücadele veriyor. PKK belasından ülkemizi arındırmaya çalışıyor. Allah Mehmetçiğimizin yardımcısı olsun." ifadelerini kullandı.Yusuf Ziya Yılmaz da etkinlik sayesinde bir araya geldiklerini vurgulayarak, "Amaç hayatın günlük koşuşturmaları arasında bir an olsun nefes almak ve bir araya gelmek. Tirit, Havza, Asarcık, Ladik, Vezirköprü ve Kavak'ımızı birbirine bağlamış bir yemek kültürümüz." dedi.

İkiz ise program ile birlik, beraberlik ve kardeşliği oluşturmayı hedeflediklerine işaret ederek, "Dedelerimiz, babalarımız uzun kış aylarında bir araya gelir, tirit yaparak sorunlarını konuşur, sohbet ederlermiş. Şimdi ise dostluk bahanesi. Havza'nın tanıtımı için çalışıyoruz ve çalışacağız." diye konuştu.

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı da geceye ev sahipliği yapmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Programa, Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Turan Çakır, Büyükşehir Belediyesi Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Soğuk, Havza Kaymakamı Metin Yılmaz, Atakum Kaymakamı Namız Kemal Nazlı, Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Asarcık Belediye Başkanı Hadi Uyar ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'un 2017 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfus sayısı belli oldu

Samsun'un 2017 adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre nüfus sayısı belli oldu