24 Ağustos 2019 Cumartesi

SAMSUN'UN HAVZA İLÇESİNDE CANLI HAYVAN PAZARINA ŞAP KARANTİNASI!

Samsun'un Havza ilçesinde canlı hayvan pazarına şap karantinası!

Samsun'un Havza ilçesinde şap hastalığına karşı canlı hayvan pazarının süresiz olarak kapatıldığı açıklandı. Havza İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsamettin İlhan, ilçede canlı hayvan naklinin yasaklandığını duyurdu.

28 Şubat 2018 Çarşamba 18:40 GÜNCEL

Samsun'un Havza ilçesinde şap alarmı! Havza ilçesinde canlı hayvan pazarı şap hastalığına karşı süresiz olarak kapatıldı.


Samsun'un Havza İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsamettin İlhan, şap hastalığına karşı önlem amacıyla canlı hayvan pazarının süresiz olarak kapatıldığını bildirdi. Havza İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsamettin İlhan, yaptığı açıklamada, Havza İlçe Kaymakamı Metin Yılmaz başkanlığında toplanan Hayvan Sağlığı Zabıta Komisyonu tarafından alınan karar gereğince ilçede faaliyet gösteren canlı hayvan pazarının süresiz kapatıldığını, canlı hayvan naklinin yasaklandığını söyledi.Havza ilçesinde bulunan canlı hayvan pazarının çevre il ve ilçelerde görülen şap hastalığına önlem amacıyla kapatıldığına işaret eden Hüsamattin İlhan, "Hastalık riski ortadan kalkana kadar hayvan pazarı kapalı kalacak. Hastalığın yayılmasına karşı alınabilecek tedbirlerin başında pasaportsuz, sağlık raporu olmayan ve sevksiz hayvanların alınmaması geliyor." dedi.

Çiftçilerin, hasta veya hastalık şüphesi taşıyan hayvan tespit edildiğinde bildirmesi gerektiğini vurgulayan Hüsamettin İlhan, bu süre boyunca her türlü canlı hayvanın sevkinin yasak olduğunu, yasağa uymayanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacağını kaydetti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun Çarşamba'da uyuşturucu satıcısı çıkan baba ve oğlu tutuklandı

Samsun Çarşamba'da uyuşturucu satıcısı çıkan baba ve oğlu tutuklandı