09 Mayıs 2021 Pazar

SAMSUN'UN İLKADIM İLÇESİ UYUŞTURUCUDA EN RİSKLİ 15 YERLEŞİM BİRİMİ ARASINDA

Samsun'un İlkadım ilçesi uyuşturucuda en riskli 15 yerleşim birimi arasında

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, uyuşturucuda Türkiye'de en riskli 15 yerleşim birimi arasında Samsun'un İlkadım ilçesinin yer aldığını açıkladı, acilen tedbir alınmasını istedi.

27 Temmuz 2019 Cumartesi 15:13 GÜNCEL

Cumhuriyet Halk Partisi Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, uyuşturucu kullanımının yaygınlaştığını açıklayarak Samsun'un İlkadım ilçesinde 2015 verilerine göre 6 kişinin uyuşturucudan hayatını kaybettiğini belirterek, Samsun'da uyuşturucu ile mücadele konusunda seferberlik başlatılmasını istedi.


CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, "kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız" dedi.

İlkadım ilçesi başta olmak üzere, Samsun genelinde uyuşturucu ticareti, kullanımı ve buna bağlı ölüm vakalarının artarak devam etmesi, bu konuda yürütülen çalışmaların neden yetersiz kaldığı sorusunu gündeme getirdi. CHP Samsun Milletvekili ve aynı zamanda TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi olan Neslihan Hancıoğlu, bu sorunla mücadele etmek için çok daha kapsamlı bir yol haritası oluşturulmasının artık şart olduğunu dile getirdi.

Uyuşturucu ticaretini önleme konusunda Emniyet, Jandarma, Sahil Güvenlik ve Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü'nün son derece önemli çalışmalar yürüttüğünü ancak bunun tek başına yeterli olmadığını ifade eden Hancıoğlu, "arzla mücadele, talebi önleyecek sosyal politikalarla beslenemedikçe bu sorunla başa çıkılamaz" dedi. Samsun özelinde yapılaması gerek ilk işin, madde ticareti, bağımlılık düzeyi ve bu alanda yürütülen çalışmaların bir bilançosunu çıkarmak olduğunu kaydeden Hancıoğlu, şunları belirtti:
"Uyuşturucu istatistiklerini içinde barındıran en güncel resmi çalışma, İçişleri Bakanlığı Kaçakçılık, İstihbarat, Harekat ve Bilgi Toplama(KİHBİ) Dairesi Başkanlığı'nı bu konuda hazırladığı rapor. Ancak bu rapor, 2016 yılının istatistiklerini içeriyor. Samsun ve İlkadım ilçemiz, bu raporda bile Türkiye'nin uyuşturucu konusunda en riskli 15 yerleşim birimi arasında yer alıyor. O yıl Samsun'da, bin 664 uyuşturucu olayı yaşanmış, 2 bin 614 şüpheli hakkında adli-idari işlem yapılmış. 2015'te Samsun'da uyuşturucu yüzünden 6 kişi hayatını kaybetmişken, bir yıl sonra bu rakam 13'e çıkmış. Yani ikiye katlamış. Öldürücü özelliği olan ve halk arasında 'bonzai' diye de adlandırılan sentetik uyuşturucular, ülkemizi 2011'den itibaren tehdit etmeye başlamıştı. 2011 yılında 26 ilde birden ortaya çıktı bu uyuşturucu maddenin ilk adreslerinden biri Samsun'du."

Bu verilerin 2016 yılına ait olduğu ve acilen güncellenmesi gerektiğini kaydeden Hancıoğlu "tehlikenin hangi boyutlara ulaştığını ancak bu şekilde görebilir ve mücadeleyi ancak buna göre yürütebiliriz" dedi. 

CHP'li Hancıoğlu, 2018 yılının Aralık ayında İçişleri Bakanı sayın Süleyman Soylu'ya yönelttiği, ancak cevaplanmayan, 2018 yılı içinde Samsun ilinde kaç uyuşturucu olayı gerçekleştiği, kaç kişi hakkında kolluk işlemi yapıldığı, yakalanan uyuşturucu miktarı ve türleri, tedavi ve rehabilitasyon uygulanan kişi sayısı ve ölümlü vaka sayısının kamuoyuyla paylaşılmasını istedi.

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu açıklamalarını şöyle tamamladı:
"Kolluk kuvvetlerinin uyuşturucuyla mücadele konusunda yürüttüğü etkili çalışmalar, toplumsal bir mücadeleye dönüştürülemedikçe sonuç alınamaz. Bu nedenle Samsun'da seferberlik başlatmalıyız. Bu seferberliği de ancak, tehdidin ne kadar büyük olduğunu Samsunlu yurttaşlarımıza göstererek başlatabiliriz." 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş açıklanan fındık fiyatı ile ilgili konuştu

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş açıklanan fındık fiyatı ile ilgili konuştu