25 Haziran 2021 Cuma

SAMSUN'UN KAVAK İLÇESİNDE ÇETAŞ CAM FABRİKASI İŞÇİLERİNİN DİRENİŞ EYLEMİ SÜRÜYOR

Samsun'un Kavak ilçesinde ÇETAŞ Cam Fabrikası işçilerinin direniş eylemi sürüyor

Samsun'un Kavak ilçesinde patronun toplu sözleşme masasına oturmayıp ÇETAŞ Cam Fabrikasını kapatması ve işçilere de çıkış vermesi sonrası fabrikada çalışan işçiler yürüyüş yaparak durumu protesto etti.

05 Ekim 2019 Cumartesi 12:51 GÜNCEL

Samsun'un Kavak ilçesinde bulunan ÇETAŞ Cam Fabrikasının patronu Kasım Aktaş, toplu sözleşme masasına oturmayarak fabrikayı kapattı işçilere ise çıkış verdi. Kapatılan fabrikanın işçileri ise durumu eylem yaparak protesto etmeye devam ediyor.


Kavak ilçesinde bulunan ÇETAŞ Cam Fabrikası’nda Kristal-İş üyesi olan işçilerin, patronu toplu sözleşme masasına oturmaya zorlaması üzerine geçtiğimiz hafta patron Kasım Aktaş işçilerin iş akdini fesh edip fabrikayı fiilen kapatmıştı. 

ÇETAŞ cam işçileri başlattıkları direnişin 8. gününde Kavak Atatürk Meydanı’nda kitlesel bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. İlçe merkezinde yürüyüş yapan sendikalı işçiler, daha sonra aileleriyle birlikte Atatürk Meydanı’na kürsü kurdular. 

70 gündür grevde olan, Samsun Kavak’ta Kristal-İş üyesi oldukları için işten çıkarılan ve fabrikaları kapatılan ÇETAŞ işçileri Kristal-İş Genel Başkanı öncülüğünde kitlesel bir basın açıklaması yaptı. Grevdeki Düzce Cam işçilerinin de katıldığı eyleme Tek Gıda-İş Samsun Şubesi ve Patronların Ensesindeyiz Ağı da destek verdi.Basın açıklaması öncesi Patronların Ensesindeyiz ağının Samsun halkını cam işçileriyle dayanışmaya çağıran sesli mesajını dinleyen işçiler, “Yaşasın sınıf dayanışması!”, “ İş, ekmek yoksa barış da yok!” sloganlarıyla dayanışma mesajını alkışladılar. YA SÖZLEŞME YA FABRİKAYA İCRA!
Kristal-İş Sendikası Genel Başkanı Bilal Çetintaş, yaptığı konuşmada Okan Gruba ait ÇETAŞ Cam, Düzce Cam ve Birlik Cam’da mahkemelerin 3,5 yıldır sendika lehine verdiği kararlara rağmen patronun toplu sözleşme masasına oturmamak için işçi ve sendika aleyhine uyguladığı hukuksuzlukları ayrıntılarıyla aktardı. “İşveren buralarda çalışarak Düzce’de iki fırın yaptı, üçüncü fırına başladı. Ama, bütün işyerlerinde asgari ücretin üzerinde hiçbir şey yoktur. Cam üretimi dünyada en ağır işlerden biridir. Tozu boldur, gürültüsü boldur, ısısı çok fazladır. Hele kesiciliği, bir yerinizi keserse kolay kapanmaz, bu işletmelerde iş güvenliği yoktur. Bugüne kadar yaptığı her hareket suç... Ama, kimse ona bir şey sormuyor” diyen Çetintaş, işçilerin sendikalaşmasının anayasal hakları olduğunu hatırlattı.Patronun işyerini kapattığı halde İŞKUR’a dahi bildirmediğini ifade eden Kristal-İş Genel Başkanı, 15 Ekim’de grev oylaması yaptırarak Yüksek Hakem Kurulu’na taşıyacaklarını söyledi. Çetintaş, “Biz ona da tarafız dedik. Ona gitmeyi de arzu etmiyorlar. Çünkü, oradan gelen sözleşmeyi uygulamak zorunda. Uygulamıyorsa icra getireceğiz o fabrikaya” dedi. “İş güvenliği olmayan fabrikalarında sendikasız işçiyi sınırsız sömüren Kasım Aktaş’ın, sendika korkusu bu yüzdendir” diyen Çetintaş, patrona toplu sözleşme masasına oturma çağrısı yaptı.

Eylemden sonra Patronların Ensesindeyiz Dayanışma Ağı heyeti işçilerin eylem çadırını ziyaret etti. ÇETAŞ işçileri direniş çadırının Organize Sanayi Bölgesi dışına taşınmasının diğer fabrika patronlarının kendi fabrikalarında da işçilerin örgütlenmesi korkusundan kaynaklandığını söylediler. Kapanan fabrikadaki makinalara dokunulmadığı bilgisini veren işçiler, patronun böyle bir harekette bulunmasına karşı fabrikayı gözlem altında tuttuklarını ifade ettiler. Düzce Cam’dan gelen işçiler de kendileri grevdeyken emeklerinin Düzce Belediyesi’nin tüm duraklarında karşılarına çıktığını çünkü Düzce’nin tüm camını Düzce Cam’ın tedarik ettiğini anlattılar. Sohbette Kavak’tan Düzce’ye cam işçilerinin emeklerine göz diken patronlara karşı mücadele kararlılığı vurgulandı. Kavak’ta ilk kez böyle bir eylemin gerçekleştiğini anlatan ÇETAŞ işçilerinden edinilen bilgiye göre sendikanın basın açıklamasıyla aynı saatte bir lastik markasının tanıtımı adı altında halka ücretsiz kahvaltı verildi. Bugüne dek hiçbir şahsın Kavak’ta bir tanıtım için yemek vermediğini belirten işçiler, söz konusu kahvaltının halkın basın açıklamasına katılımını sabote amaçlı organize edildiğine dikkat çekildi.      

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Yılport Samsunspor Manisa Futbol Kulübü ile 2-2 berabere kaldı

Yılport Samsunspor Manisa Futbol Kulübü ile 2-2 berabere kaldı