27 Temmuz 2021 Salı

SAMSUN'UN KAVAK İLÇESİNDE YAPILACAK GÜBRE KURUTMA TESİSİ TBMM GÜNDEMİNDE

Samsun'un Kavak ilçesinde yapılacak Gübre Kurutma Tesisi TBMM gündeminde

Samsun'un Kavak ilçesi Mahmutlu mahallesinde yapılacak olan Gübre Kurutma Tesisi, Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) gündeminde..

18 Aralık 2020 Cuma 14:13 GÜNCEL

Samsun'un Kavak ilçesinde yapılacak Gübre Kurutma Tesisi için vurulan sondaj sonrası Mahmutlu mahallesinde 150 yıllık içme suyu çeşmesinin kuruduğu gündeme geldi.


Kavak ilçesi Mahmutlu mahallesi sakinlerinin tepki gösterdiği Gübre Kurutma Tesisi ile ilgili açıklama yapan İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, "Mahallelinin, gerekli kurumlara yaptığı tüm itirazlara rağmen tesisin yapımı devam etmektedir" dedi.

Gübre Kurutma Tesisine Samsun'daki bütün kurumların olumsuz görüş bildirdiğini söyleyen Erhan Usta, konuyla ilgili açıklamasında "Tarım İl Müdürlüğü projeyi uygun bulmamışken, Kavak İlçe Kaymakamlığı olumsuz görüşünü Samsun Valiliğine bildirmişken, Valilik ÇED projesini durdurma kararı almışken, T.C Tarım ve Orman Bakanlığı neden bu projeye izin vermiştir? Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devletidir ve yapılan her proje hukuki yollarla yapılmalıdır" diye konuştu.

Gübre Kurutma Tesisinin bölgede yaptığı sondaj çalışmaları sonucu Mahmutlu mahallesinde bulunan 150 yıllık pınarın kurduğunu da kaydeden İYİ Parti Milletvekili Erhan Usta, konuyla ilgili şunları dile getirdi.
"Köy sakinlerinin Kavak İlçe Belediye Başkanlığına konu hakkında endişelerini bu projeyi mahalle yaşam alanı içerisinde istemediklerine dair yaptığı yazılı başvuruya neden cevap verilmemiştir? Tesis için sondaj çalışması yapılması halinde, bütün halkın hem hayvancılıkta hem de içme suyu olarak kullandığı pınarın kuruması riskinin gerekli kurumlara bildirilmesine rağmen bu yanlıştan dönülmemiş olup 150 yıllık köy pınarı bu firmanın sondaj çalışması sonucu kurumuştur. Bölgemizi kalkındıracak, istihdam yaratacak tüm çalışmaların destekçisiyiz ancak bu çalışmaların insan odaklı, çevreye zarar vermeyecek şekilde tamamlanması göz ardı edilmemelidir. Samsun Milletvekili olarak oluşan mağduriyetin yetkililer tarafından derhal düzeltilmesi için sürecin takipçisi olacağım"

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

SONRAKİ HABER

Samsun'da gazeteci Okan Aralan önce kız kardeşini sonra babasını, şimdi de halasını kaybetti

Samsun'da gazeteci Okan Aralan önce kız kardeşini sonra babasını, şimdi de halasını kaybetti